Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AYGEN: ’Hazırlıklarımızın Çoğunu Bitirdik’

AYGEN: 'Hazırlıklarımızın Çoğunu Bitirdik'

08 Ağustos 2010 Pazar 15:29
TOPLUM-DER Genel Başkanı Av.Celal AYGEN: 'Hazırlıklarımızın Çoğunu Bitirdik'
 TOPLUM-DER Genel Başkanı Av.Celal AYGEN: 'Hazırlıklarımızın Çoğunu Bitirdik'

            Mizgîn Dergisi olarak 10 Mayıs günü 6 ilde eşzamanlı operasyonlara maruz kalan ve 50'den fazla üyesi gözaltına alındığı ve bu gözaltına alınanlardan –şu an için- ikisinin tutuklandığı TOPLUM-DER'in Genel Başkanı Av.Celal AYGEN ile siz değerli okuyucularımız için bir röportaj yaptık:
            
            MIZGÎN: Sayın başkan, öncelikle röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Efendim, ilk sorumuz şu; bu operasyonları bekliyor muydunuz?

            Av.Celal AYGEN: Böyle bir operasyonu tabii ki beklemiyorduk. Niye bekleyelim ki?

            TOPLUM-DER, 2003 yılında kurulmuş olup genel merkezi Diyarbakır'da olan yasal ve sivil bir toplum kuruluşudur. Her şeyi ile yasal olan ve bütün çalışmaları kamuoyuna açık olan bir STK, böyle bir operasyonu niçin beklesin ki?

            Bu ülkede bilinen bir şey varsa o da dernek ve partilere yönelik bu tür operasyonların genelde hep askeri darbeler sonrasında olduğu ve yaşandığıdır. TOPLUM-DER gibi büyük bir derneğe yapılan bu operasyon, AKP'nin iktidarda olduğu bir zamanda oldu. TOPLUM-DER camiası olarak bu noktayı hep aklımızda tutacağız.

            MIZGÎN: TOPLUM-DER'e yönelik yapılan bu operasyonlar, bölgede nasıl değerlendirildi?

            Av.Celal AYGEN: Kürt Meselesinin çözümüne yönelik –sözde- açılımın gündemde olduğu bir süreçte TOPLUM-DER'e yönelik yapılan bu operasyonlar herkes için çok büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu.

            Bölgede bulunan birçok STK'nın yöneticileri bizleri ziyaret ederken “her an kendilerine yönelik de böyle bir operasyon olabileceği” endişesini dile getirmişlerdir.

            TOPLUM-DER'e yönelik yapılan bu operasyonlar, Kürt Coğrafyasında yasal ve sivil çalışmaya olan inancı büyük oranda erozyona uğratmıştır.

            MIZGÎN: Peki, bu operasyonlar niçin sizlere yönelik yapıldı?

            Av.Celal AYGEN: Bunu her yönüyle anlamaya çalışıyoruz. Hiç kimse TOPLUM-DER'i kendi suni gündemini oluşturmak için bir araç olarak kullanamaz veyahut birileri daha başka birilerine kendilerini şirin gösterebilmek için harcayamaz.

            MIZGÎN: Şube sayılarınızı çoğaltmanız ve Türkiye'nin geneline bu şube açılımını yayacağınızı kamuoyuna deklare etmiş olmanız bu operasyonların sebebi olabilir mi?

            Av.Celal AYGEN: Olabilir. Ki zaten şu an için öne çıkan en önemli faktör de bu gibi görünüyor. Bir STK'nın büyümesinden daha doğal ne olabilir?

            Eğer operasyonların perde arkasında bu faktör varsa, bu durum sivil toplum çalışması için korkunç bir tehlike arz ediyor demektir. Zira bugün TOPLUM-DER şahsında yaşanan bu menfi durum, yarın bir başka STK'nın da başına gelecektir demek olur ki bu durum çok tehlikeli bir durumdur.

            Bu bağlamda bugün TOPLUM-DER olarak çağrımız bütün duyarlı STK'laradır: “Gün, TOPLUM-DER ile büyük bir dayanışma günüdür.” diyoruz.

            MIZGÎN: Üyeleriniz tutuklandı mı?

            Av.Celal AYGEN: Evet, tutuklananlar oldu. Van'daki kardeşlerimiz geçenlerde serbest bırakıldılar. Şu an biri Diyarbakır'da diğeri de Elazığ'da olmak üzere iki tutuklu arkadaşımız var.

            MIZGÎN: Diyarbakır'daki tutuklu Muhammed Hoca (Mehmet PEKTAŞ) mı?

            Av.Celal AYGEN: Maalesef evet. Hiçbir hukuki gerekçe olmadan –üç ay oldu- Diyarbakır'da tutuklu bulunan Muhammed Hocamız'dır.

            MIZGÎN: Muhammed Hoca'yı biraz anlatabilir misiniz?

            Av.Celal AYGEN: Hocamız, başta TOPLUM-DER olmak üzere 2002 yılından beri bölgedeki yasal ve sivil çalışmanın adeta mimarı oldu. Eğer bugün Kürt Coğrafyasında İslami çalışmalar böylesine büyük oranda yasallaştıysa ve yine büyük bir oranda sivilleştiyse herkes bilmelidir ki bunun baş mimarı Muhammed Hoca'dır.

            Zira Muhammed Hoca, sadece TOPLUM-DER camiası için değil bölgedeki onurlu ve duyarlı her çevrenin tanıdığı ve değer verdiği bir siyaset adamıdır, önemli bir fikir adamıdır.

            MIZGÎN: Muhammed Hoca'nın tutuklanması bölgede nasıl bir durum ortaya çıkardı? Ya da uzun vadede nasıl bir durum ortaya çıkarır?

            Av.Celal AYGEN: Muhammed Hoca'nın tamamen keyfi diyebileceğimiz bu tutuklanması, her şeyden önce Kürt Coğrafyasında yasal ve sivil çalışmaya olan inancı sekteye uğrattı. Şimdi herkeste böyle bir tedirgin ruh hali var.

            Zira göz önünde olan ve herkese bu tarz çalışmayı nasihat eden birini hiçbir hukuki gerekçe olmadan tutuklarsanız devlet olarak inandırıcılığınızı kaybedersiniz.

            Bu ülkede çıkan yasalar, bu ülkenin her tarafında eşit uygulanmalıdır. Sivas'ın batısında ayrı, Sivas'ın doğusunda ayrı hukuk uygulaması olmaz.

            Uzun vadede nasıl bir durum ortaya çıkar; bilemem.Bildiğim şey şu; Kürt Halkı 200 yıldır direnen ve özgürlüğü için mücadele eden kahraman bir halktır. Bu 200 yıllık direniş kültürü içinde çok büyük teorik ve pratik tecrübe birikimine sahip oldular. Yani yine su akar yatağını bulur, diye düşünüyorum.
             
            MIZGÎN: Muhammed Hoca'nın yaşadığı bu mağduriyeti halka anlatma yönünde herhangi bir hazırlığınız var mı?

            Av.Celal AYGEN: Evet, bu konuda hazırlıklarımız var ve çoğunu da hemen hemen bitirdik. Muhammed Hocamızın yaşadığı bu mağduriyeti ülkenin tamamına götürmeyi hedefliyoruz. Bunun için bir çalışma programı oluşturduk. Bu çalışma programını belli bir takvim çerçevesinde bir bir pratize edeceğiz inşallah.

            Şu an Hocamız için neredeyse herkes seferber olmaya başladı. Hayrı bilen Allah'tır. Bu çalışmalar ile Muhammed Hocamızın hem Kürt Coğrafyasında ve hem de bütün Türkiye'de öncülüğü daha da pekişecektir inşallah.

            MIZGÎN: Yetkililerden bir beklentiniz var mı?

            Av.Celal AYGEN: Beklentilerimiz var. TOPLUM-DER camiası olarak hiç kimse ile herhangi bir husumetimiz yok. “10 Mayıs öncesine dönmek lazımdır” diye düşünüyoruz. 10 Mayıs öncesine dönebilmek için de öncelikli olarak Muhammed Hocamızın ve Elazığ'daki tutuklu üyemizin serbest bırakılması gerekir. Sonra da, gözaltına alınıp serbest bırakılmış olan üyelerimiz hakkında açılan davaların bir an önce beraat ile sonuçlandırılıp düşürülmesini talep ediyoruz.

            MIZGÎN: Son olarak neler söylemek istersiniz?

            Av.Celal AYGEN: Son olarak, 10 Mayıs öncesine dönmek herkese kazandıracaktır, diyorum. İvedilikle yapılması gereken üç aydır hukuksuz bir biçimde tutuklu bulunan Muhammed Hocanın bir an önce serbest bırakılmasıdır. Tutukluluk haline bir an önce son verilmelidir.

            Ortamı germenin hiç kimseye bir yararı olmaz. Bunu herkesin çok iyi görmesi lazımdır. Bu riskli süreçte herkes olabildiğince akıllıca hareket etmelidir.

            MIZGÎN: Sayın başkan, bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.

            Av.Celal AYGEN: Duygu ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşmamıza vesile olduğunuz için ben sizlere teşekkür ederim.

www.mizgin.net'ten alınmıştır

Diğer Haberler