Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Aygün döndü, kel göründü

Aygün döndü, kel göründü

16 Ağustos 2012 Perşembe 23:07
PKK’nın kaçırdığı Hüseyin Aygün’ün serbest kalınca verdiği barışçı mesaja AKP’li Şamil Tayyar’ın ve MHP’nin gösterdiği seviyesiz tepki Milliyetçi Cephe’yi hatırlattı.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılmasının ardından Twitter’daki hesabına “PKK, CHP’li Aygün’ü misafir etmiş. Muhabbetiniz bol olsun, olsun da bu millet bu numarayı yemez” şeklinde açıklama yapan AKP Milletvekili Şamil Tayyar, hakaret içeren söylemlerine Aygün’ün bırakılmasının ardından da devam etti. Aygün’ün, “Kendisini Ulu Divan’a havale ediyorum” sözlerini tehdit olarak gördüğünü belirten Tayyar, savcılara çağrı yaptı. Tayyar’a, BDP, CHP’den sert tepki geldi. AKP cephesi suskun kalırken, MHP Aygün’ü eleştirerek Tayyar’a destek çıktı.

PKK tarafından kaçırıldıktan sonra önceki gün serbest bırakılan Aygün, dün Tunceli’de gazetecilerle biraraya geldi. Aygün, gazetecilerin sorusu üzerine Tayyar’a tepkisini ‘Ne diyeyim ağzımı mı bozayım, o adama cevap verilmez ki. Ben onu Ulu Divan’a havale ediyorum. Ulu Divan yanlış anlaşılmasın bizim Alevi geleneğinde kullanılan bir deyimdir, daha çok Pir Sultan kullanırdı’’ diyerek dile getirdi.
 
Savcılara çağrı yaptı

Aygün’ün sözleri için savcıları göreve çağıran Tayyar, Twitter’da yine tepki çeken şu sözleri kullandı: “Hüseyin Aygün’ün şahsıma ilişkin ‘Ulu Divan’a havale ediyorum’ açıklaması, öç almaya yönelik açık tehdittir, savcıları göreve çağırıyorum. Kafasına silah uzatan teröristlere, ‘iyi gençler’ diyen Aygün’ün elinde sadece kalem olanı tehdide yeltenmesi, dağ çarpması değilse cinnettir. Ey Aygün, sen de azıcık onur varsa, bir yazarı ve siyasetçiyi değil, çocuklarına gözyaşı döktüren teröristleri Ulu Divan’a havale et! AK Parti MKYK’da Hüseyin Çelik ve şahsımla ilgili tek satır gündem konusu olmamıştır. Aksi haberler fabrikasyondur. CHP ile karıştırmışlar.”

CNN Türk’e konuşan Şamil Tayyar, Aygün’le ilgili hakaret içeren açıklamalarına burada da devam etti. Tayyar, PKK’nın kaçırdığı Aygün için, “Romantik bir aşk yaşamışlar, gönül birliği yapmışlar” diye konuştu. Taraf’a konuşan milletvekilleri, Tayyar’ın Aygün’e yönelik sözlerine tepki gösterdi. Milletvekilleri şunları söyledi:

Bildiğin varsa konuş, yoksa otur

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu:

Son derece seviyesiz açıklamalar. Hüseyin Aygün’ün serbest bırakılmaması ya da zarar görmesi Şamil Tayyar’ı daha çok memnun edecekti sanırım. Şamil Tayyar kendisine ve partisine bir milletvekilinin nasıl kaçırıldığını, iki gün boyunca Türkiye’nin kara sınırları içerisinde nasıl alıkonulduğunu sorsun. Aygün koruması dahi olmadan Ankara’da ve doğu bölgelerinde dolaşıyor. Doğuda koruma ordusu olmadan dolaşmayan milletvekillerini unutmasın. Şamil Tayyar, Tunceli’nin bir ilçesine bu cumhuriyetin bir milletvekili olarak korumasız olarak gitsin bakalım.

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu:

Hiç kimse danışıklı bir dövüşle kaçırılmak istenmez. Şamil Tayyar karnından konuşmamalı, bir şey biliyorsa çıkıp söylesin. Ama biz CHP olarak bu tür söylemlere pirim vermeyiz. Bildiği bir şey varsa konuşsun yoksa sussun otursun.

İnsanlıkla alakası yok

CHP Milletvekili Muharrem Işık:

Şamil Tayyar’ın insanlıkla alakası yok. Oradaki insanların Hüseyin Aygün’e olan sevgisini biz gördük. Reklama ihtiyacı olan birisi değil. Şamil Tayyar gazetecilik zamanında da bunları yaptı, şimdi de aynı şeyleri yapmaya devam ediyor. Elini vicdanına koysun.

BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü:

Şamil Tayyar’ın ciddiye alınacak bir yanı yok. Ben zul olarak kabul ederim onu ciddiye almayı. Bir dezenformasyon görevlisi olduğunu düşünüyorum.

BDP Milletvekili Altan Tan:

Şamil Tayyar cin tayfasına karıştı sanırım. 48 saat boyunca dağda yan yana olduğu insanlarla ne konuştuğunu ne yaptığını bilebiliyorsa demek ki cin tayfasına karışmış. Böyle bir yeteneği varsa Şamil Tayyar keşke Tayyip Bey’in AKP’yi kurarken ABD ile İsrail ile ne konuştuklarını bize söylese de biz de rahatlasak.
 
Kılıçdaroğlu’ndan “hemen gel” telefonu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hüseyin Aygün’ü telefonla arayarak, “Hemen Ankara’ya gel” dedi. Bu telefon üzerine Aygün, Ankara’ya gitmeye hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre Aygün, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma çerçevesinde bugün ifade verecek. Hüseyin Aygün’ün kaçırıldığı gün başlatılan soruşturma kapsamında, Aygün’ün kaçırılmadan önce yanında bulunan danışmanı Deniz Tunç ve Akşam gazetesi muhabiri Kadir Merkit’in ifadelerinin alındığı öğrenildi. (Taraf)

Diğer Haberler