Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Azadî İnisiyatifi: Hz. İsa (AS)’nın Doğumu Kutlu Olsun

Azadî İnisiyatifi: Hz. İsa (AS)’nın Doğumu Kutlu Olsun

26 Aralık 2012 Çarşamba 15:14
Azadi İnsiyatifi, Hz. İsa'nın (AS) doğumu yıldönümü vesilesiyle, Hıristiyan alemi ve Kürdistanlı Hıristiyanların bayramını kutladı.

Hz. İsa (AS)’nın Doğumu Kutlu Olsun

“Hz. İsa (AS)’nın doğum günü (haftası) vesilesiyle Kürdistan ve dünyadaki tüm Hıristiyanların bayramını kutlar; teslimiyet ve barışın sembolü olan çağrısına tüm insanlığın kulak vermesini temenni ediyoruz.

Manası barış ve selamet olan İslam ile Hz. İsa (AS)’nın veya diğer peygamberlerin çağrısı arasında bir fark olmadığını, tüm peygamberlerin Allah’ın emirlerine itaat ve teslimiyet manasında Müslüman ve İslam peygamberleri olduğunu, Kur’an’ın tabiriyle Allah katındaki dinin de bu olduğunu hatırlarken, Kur’an’ın tabiriyle “ortak payda olan tevhit inancında buluşmanın”  bugünkü manevi hastalıklara şifa olacağına inanıyor, İslam coğrafyası ve dünyadaki savaşlar, rahatsızlıklar, insan hakları ihlalleri ve özellikle gayrimüslim vatandaşlara yönelik söylem ve eylemlerin İslami ve insani değerlerle bağdaşmadığını dile getirme ihtiyacını hissediyoruz.

Hıristiyan birey ve toplulukların kendi aidiyetlerini yaşamaları, bu konuda kâmil manada hürriyete sahip olmaları İslam’ın emridir. Zalimlerin, ister batılı ve doğulu, ister Müslüman ve isterse Hıristiyan olsun,  dünyevi emelleri için dini kullanarak öteki aidiyetlerin hukukuna tecavüz etmeleri kabul edilemez. Bu cümleden Kemalist rejimin yıllardır Kürdistan halkına, bilumum Müslümanlara, Hıristiyanlara ve diğer aidiyetlere reva gördüğü zulmü kınıyoruz. 

Süryaniler de Ermeni, Yahudi ve Rumlar gibi bir aidiyet olarak kabul edilmeli ve kendi dinlerini, dillerini, kültürlerini geliştirmeleri için pozitif muameleye tabi tutulmalıdırlar. Kürdistan’ın siyasi egemenliğinin Kemalist Türkiye tarafından ihlal edilmesi nedeniyle bu vazife şimdilik Türkiye devletinin uhdesindedir.

Yarın için egemen Kürdistan’da tüm aidiyetlerin özgürce ifadesini, yaşanmasını kendi adımıza taahhüt ediyoruz. Kürdistan, ekseriyeti teşkil Müslüman Kürtlerin yanı sıra Süryani, Arap, Türkmen, Ermeni ve diğer halkların da vatanıdır.  Etnik, dini, mezhebi ve diğer aidiyetlerin özgürce yaşandığı bir Kürdistan ve dünya temennisiyle; Hz.İsa (AS) ve O'nun pak bakire annesi Hz. Meryem’i bir daha anar, barış dolu bir dünya için Allah’a niyaz ediyoruz.

AZADİ İNİSİYATİFİ (Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslami İnisiyatifi)

Diğer Haberler