Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Azadi İnisiyatifi ilk ziyaretini Roboski’ye yaptı

Azadi İnisiyatifi ilk ziyaretini Roboski'ye yaptı

21 Haziran 2012 Perşembe 16:30
‘Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslami İnisiyatifi’ Azadi adına beş kişilik bir heyet ilk resmi ziyaretini Roboski’ye yaptı.

Azadi İnisiyatifi, Yürütme kurulu üyeleri Yakup Aslan, Adem Özcaner, yürütme kurulu yedek üyesi Sabiha Ünlü, kurucu üye Cesim İlhan ve Muhammet Aslan’dan oluşan bir heyetle 13.06 2012 tarihinde Roboski’yi ziyaret etti.

Heyet, Roboski katliamında yakınlarını kaybeden şehid ailelerine başsağlığı dilemek, destek olmak, katliama karşı duyarlılıklarını dile getirmek ve katliam mahallini yerinde görmek için ilk resmi ziyaretini Roboski Katliamı mağdurlarını ziyaret ederek gerçekleştirdi. Bu ziyaretle Kürtlere karşı gerçekleştirilen katliamlara ve zulümlere sessiz ve tepkisiz kalmayacağını da göstermiş oldu.

Ziyaret esnasında heyet adına kısa bir konuşma yapan yürütme kurulu üyesi Adem Özcaner, şehidlerin yakınlarına başsağlığı diledikten sonra katliamla ilgili İnisiyatif adına görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Özcaner, “Roboski katliamı bizim için Kürdistan’da gerçekleştirilen Halepçe, Enfal, Dersim, Zîlan, 33 kurşun katliamları niteliğindedir. Bu katliamlar arasında hiçbir fark yok. Hepsi de Kürdistan'da ve Kürtlere karşı yapılmıştır. Acınız bizim acımızdır” diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Roboski’de gerçekleşen katliam devlet eliyle işlenmiş bir katliamdır! Ne hükümetin sessizliği ne de Genelkurmay’ın yapay açıklaması bu gerçeği gizleyemez. Hükümet derhal katliama sebep olan failleri bulmalı ve devlet adına Kürt milletinden özür dilemeli” dedi.

Azadî İnisiyatifi heyeti, şehidlerin mezarlarını ziyaret ederek, ruhlarına dualar okuduktan sonra olayın gerçekleştiği yere en yakın olan noktaya giderek incelemelerde bulundu. Heyet katliamda yakınlarını kaybeden ailelerle vedalaşarak Roboski’den ayrıldı.
 

inisiyatifazadi.com

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları