Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Azadî İnisiyatifi, ırkçı saldırıları kınadı

Azadî İnisiyatifi, ırkçı saldırıları kınadı

31 Ağustos 2012 Cuma 11:40
Azadî İnisiyatifi İstanbul Temsilciliği yaptığı açıklamada, "Kürd Ulusu'nun fertlerine karşı gerçekleştirilen ırkçı ve insanlık dışı saldırıları kınıyoruz!" dedi.

Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslamî İnisiyatifi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin devam eden inkar ve baskı politikalarını kınar. Devletin  yıllara dayanan bu inkarcı, asimilasyoncu ve baskıcı  politikalarından vazgeçmesini, Kürd Halkının; yasal ve anayasal zeminde  haklarının tanınıp teminat altına alınmasını  ister.

Azadî İnisiyatifi; ülkedeki çatışma ve  sair gerginliklerden kaynaklanan sebeplerle  Kürt Ulusuna yönelik planlı ve organize saldırıların her geçen gün artarak devam etmesini kınar.  Her gün bir yenisiyle karşılaştığımız bu Irkçı saldırılar, 20 Temmuz’daki Antep’te sivillere yönelik  elim ve kabul edilemez saldırısıyla birlikte yetkililer ve medyanın Kürd Düşmanı kampanyasıyla yeniden tırmanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti, vatandaş olarak kabul ettiği ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğu Kürtlere yönelik linç girişimlerinin faili ve teşvik edicisi durumuna gelmemelidir.

Dîlok/Antep’teki saldırıyı bahane ederek Kürtlere Yönelik sindirme politikasını yürürlüğe sokan ve Kürd Ulusununa yönelik saldırıları meşrulaştırma çabasına giren  Yetkililer ve toplumun faşist unsurları, her  gün yeni bir saldırıda bulunuyor ve yakaladıkları her fırsatta Kürd Ulusunun fertlerine yönelik linç girişimlerine devam ediyorlar.

Dîlok/Antep’te gerçekleşen patlamadan hemen sonra toplanıp siyasal parti  binalarına doğru harekete geçen faşist grupların kimler tarafından yönlendirildiği ve galeyana getirildiği tüm kamunun malumudur. Ancak TC Hükümeti’nin İçişleri Bakanı’nın  bu tür saldırıları kınamak yerine  cesaretlendirdiği gözden kaçmamaktadır. Özel olarak BDP binalarına ve genel olarak da Kürdler’e yönelik planlı ve organizeli ırkçı saldırıları halkın duyarlılığına ve haklı öfkesine bağlayan sayın bakanın, Kürdler’e yönelik bu ırkçı saldırılar ve linç girişimlerini TC  Devletinin de sahiplendiğini ortaya koymuştur.

Bu oluşturulan nefret ortamında ;

-Bakırköy Devlet Hastanesi’nde hamile eşini hastaneye kaldıran ve orada abisiyle Kürdçe Konuştuğu için faşist bir grubun linç girişimine maruz kalan aile, polislerin olaya sadece seyirci kaldığını ve hiç müdahale etmediğini aktarmıştır.

-Ardından Sakarya'ya mevsimlik işçi olarak gelen Kürd Aileler, faşist sloganlarla toplanan yüzlerce kişilik bir grubun ırkçı linç girişimine maruz kalarak, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 18 kişi yaralanmıştır. Ancak Türk Polisi saldırgan güruha karşı oldukça müsamahakar davranarak yapılan ırkçı saldırıları daha da cesaretlendirmekte ve başka yerlerde de potansiyel ırkçı linç girişimciliğini teşvik etmektedir.

Devletin  bilinçli olarak izin verdiğini düşündüğümüz  bu linç girişimlerine karşı müslüman muhafazakar  sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderlerinin de ırkçı konsepti ve  saldırıları sahiplenici bir tavır içerisinde bulunmaları, ibretle izlenmektedir.

Bu vesileyle Kürd Ulusunun fertlerine karşı gerçekleştirilen  ırkçı ve insanlık dışı saldırıları lanetliyor; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti’ni, vatandaş olarak kabul ettiği ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğu Kürdler’e yönelik linç girişimlerine karşı gerekli engelleyici önlemlerde bulunmaya, sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılması için görevini yapmaya davet ediyoruz.

Azadî İnisiyatifi İstanbul Temsilciliği

Diğer Haberler