Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Azadi İnisiyatifi Koordinasyon Kurulu Diyarbakır’da Toplandı

Azadi İnisiyatifi Koordinasyon Kurulu Diyarbakır'da Toplandı

10 Aralık 2012 Pazartesi 08:52
Kürdistan İslami İnsiyatifi'nin Koordinasyon Kurulu; Dokunulmazlık, KCK operasyonları, Kürdistan'ın Güneyi (Irak) ve Batısı'ndaki (Suriye) gelişmeler ve başörtüsü gündemiyle toplandı.

Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslami İnsiyatifi'nin (AZADİ İNİSİYATİFİ) Koordinasyon Kurulu; Dokunulmazlık, KCK operasyonları, Kürdistan'ın Güneyi (Irak) ve Batısı'ndaki (Suriye) gelişmeler ve başörtüsü gündemiyle Diyarbakır merkez ofisinde toplandı.

Muhammed Dara AKAR, Sıdkı ZİLAN, Adem ÖZCANER, Sabiha ÜNLÜ, Sedat DOĞAN, Nurettin BOZKURT, Adnan FIRAT, Nesime BATMANLI, Dizdar AYTEK, Fesih ÇELİK'ten oluşan Azadi Koordinasyon Kurulu; son günlerdeki gelişmeler, Kürdistan halkını yakından ilgilendiren konuları masaya yatırdı. Üç saat süren toplantıda, Kürdistan halkının birliğine ve yakınlaşmasının önemine vurgu yapılırken, Kürdistan'daki siyasi aktörlerin; Kürdistan halkının talepleri doğrultusunda işbirliği ve yardımlaşmaya önem vermesi gerektiği dile getirildi.

Tüm Kürdistani kurumların Özgür Kürdistan'ı (Irak Federe Kürdistan Bölgesi) ve Suriye Kürtlerini desteklemesi gerektiği, Suriye Kürdistanı'nda muhatabın "Kürt Yüksek Konseyi" olduğu, tüm grupların "Hewlêr Mutabakatı"na uyması gerektiği vurgulandı.

BDP milletvekillerine yönelik "dokunulmazlıkların kaldırılması" tehdidinin Türkiye'deki siyasi havayı daha da sertleştireceği, barışa ve Kürdistan sorununa olumlu katkı yapmayacağı hususunda fikir birliğine varıldı.

AKP hükümetinin başörtüsünü İmam Hatiplerle sınırlı olarak çözüme kavuşturma iddiasının kabul edilemez olduğu, İslam'ın hayatı bir bütün olarak gördüğü, Müslümanların da buna göre yaşadığı belirtilerek; Müslüman kadınların ve kızların her alanda (memuriyette, kamu alanında) başörtülerini özgürce takabilmeleri ve Müslüman kadınların hicaplarına kanunlarla getirilecek sınırlamaların meşru olmadığı ve tanınmayacağı hususunda da fikir birliğine varıldı. Müslüman kadınların hicap mücadelesine tüm halkımızın ve hatta ehli kitabın, demokratların, insan hakları savunucularının da destek vermesi gerektiği dile getirildi.

Azadi İnisiyatifi'nin gelecek hafta, "siyasi kadroların eğitilmesi için uygun bir eğitim programının hazırlanması" gündemiyle toplanacağı öğrenildi.  AKP ve BDP'de gördüğümüz "Siyaset Akademisi"nin bir benzerinin "Azadi Mektebi" ismiyle kurulacağı ve katılımcılara sertifika verileceği de gelen haberler arasında.  

HABER DİYARBAKIR

Diğer Haberler