Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
AZADÎ İnisiyatifi şehid Şeyh Said için mevlid verdi

AZADÎ İnisiyatifi şehid Şeyh Said için mevlid verdi

02 Temmuz 2012 Pazartesi 11:32
‘Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslamî İnisiyatifi’ AZADÎ İstanbul Temsilciliği şehid Şeyh Said ve arkadaşları için bir mevlid verdi.

Azadi İnisiyatifi İstanbul Temsilciliği, Kürdistan ulusal egemenlik mücadelesinde önemli bir yeri olan Şeyh Said ve arkadaşlarının şehadetlerinin 87. yılında Mela Ehmedê Cizîrî Camii'nde mevlit okuttu.

Mela Ehmedê Cizîrî Camii'nde okutulan mevlide, ‘Kürdistan İslamî İnisiyatifi’ AZADÎ İstanbul Temsilciliği Sözcüsü Mahmut Koyuncu ile beraberinde inisiyatif mensubu bir grup ve Kürdistanlı cami cemaati katıldı. Mevlitte konuşan İnisiyatif Sözcüsü Mahmut Koyuncu, "Kürdistan’ın en önemli liderleri arasında yer alan Şeyh Said ve dava arkadaşlarının Kürtlere ve Kürdistanlılara şehadetleriyle verdiği mesajın her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlandığını" ifade etti.

Azadi İnisiyatifi heyeti, Mela Mihemed’in kıldırdığı akşam namazını cemaatle birlikte eda etti. Kürtçe okunan mevlidin ardından da Mela Mihemed’in, Şeyh Said ve arkadaşlarının şehadetinin 87. yıldönümünün anlam ve önemine dair kısa ve özlü konuşmasından sonra konuşan Azadi İnisiyatifi İstanbul Temsilciliği Sözcüsü Mahmut Koyuncu, 28 Haziran 1925 tarihinde, Kürdistan’ın ve dünyanın değişik yerlerine dağıtılmış Kürtlerin, Şeyh Said’in, vatanlarında egemenlik hakları için vermiş olduğu asil mücadelesine saygılarını korudukları gibi şehidleri yeniden güncellemekte olduklarını büyük bir heyecan ve iştiyak ile gözlemlemekte olduklarını vurguladı.

Kürt ulusuna ve Kürdistanlılara, ırkçı ve din karşıtı Kemalist sistemin gerçek yüzünü gösteren, Kürtlerin Kürdistan’daki egemenliklerini gaspeden Kemalist sistemin yaptığı zulüm ve baskılara şahadetleriyle karşı çıkan Şeyh Said ve arkadaşlarının, Kürdistan ve Kürtler var olduğu sürece kıyamete dek her zaman diri olacaklarına dikkat çeken İnisiyatif Sözcüsü Koyuncu, konuşmasında şunları dile getirdi: "Biz Kürtler ve Kürdistanlılar, alemlerin rabbı olan Allah’a ve mensubu olduğu milletine sadakat için hayatlarını adayan; Kürtler ve birlikte yaşadıkları Kürdistanlı çeşitli milletler, halklar, dinler, mezhepler Kürdistan’da egemenliklerini gerçekleştirsinler, özgür bir hayat yaşasınlar diye kendi özel yaşamlarını feda eden aziz şehidlerimizin özgürlük aşkları, fikirleri bizlerle yaşayacaktır. 87. yıldönümü nedeniyle, yollarını her daim takip edeceğimizi beyan ettiğimiz aziz şehidlerimizin hatıraları ve davaları önünde saygı ile eğiliyor ve Allah'tan rahmet diliyoruz."

Daha sonra mevlide katılan cemaat, İnisiyatif heyetiyle sohbet etti.

Sohbete katılan Kürdistanlılar, Azadi İnisiyatifi’ni basından duyduklarını ve çok sevindiklerini ifade ettikten sonra tek tek İnisiyatif adına mevlide katılan grupla duygularını paylaştı. Kürdistan’ın değişik şehirlerinden gelerek İstanbul'da buluşan cemaat üyeleri, İnisiyatif'in ilanının, Kürdistan siyaset tarihinde yeni bir milad olduğunu ve bu bilincin korunması gerektiği yönündeki önerilerini ifade ettiler. Azadi inisiyatifi'nin, din-milliyet ikilemine son vermesinin ve mevcut Kürt oluşum ve partilerine karşıtlıkları üzerinden kendilerini beyan etmemiş olmalarına çok sevindiklerini söyleyen Kürdistanlı cemaat üyeleri bu kardeşane tutumun da mutlaka korunması gerektiğini önemle dile getirdiler.

Sıcak bir ortamda gerçekleşen ve geç saatlere kadar süren sohbetin ardından İnisiyatif İstanbul Temsilciği Sözcüsü Mahmut Koyuncu ve beraberindeki grup, Azadi İnisiyatifi adına teşekkürlerini sunduktan sonra cemaat ile vedalaşarak ayrıldılar…

Mîqdad XANIYAN / Beroj

Diğer Haberler