Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Azadiya Welat Bir Ay Kapatıldı

Azadiya Welat Bir Ay Kapatıldı

22 Ağustos 2010 Pazar 01:19
Türkiye'de günlük yayın yapan tek Kürtçe gazete olan Azadiya Welat, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir ay süreyle kapatıldı.
Türkiye'de günlük yayın yapan tek Kürtçe gazete olan Azadiya Welat, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “PKK propagandası yaptığı” iddiası ile bir ay süreyle kapatıldı.

ANF'de yer alan habere göre, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, mahkeme kapatma gerekçesini "Azadiya Welat isimli gazetenin 21 Ağustos 2010 tarih ve 1252 nüshasında yer alan PKK / KONGRA-GEL örgütünün propagandasını ve suçluları övme içeren yazıları nedeniyle, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 6/son maddesi gereğince yayınının 1 ay süreyle durdurulmasına ve 5187 Sayılı Basın Kanunu'nun 25/2 maddesi gereğince söz konusu gazetenin belirtilen sayısının nüshalarının tamamına el konulmasına karar verildi" şeklinde ifade etti.

Azadiyat Welat gazetesi hakkında 28 ve 29 Mart tarihlerinde de birer ay yayın durdurma cezaları verilmişti. Yılın başından beri 3 kez kapatma cezası alan Azadiya Welat, günlük olarak yayına başladığı 2006'dan beri 8 kez kapatıldı. 13 Mayıs 2010'da da Azadiya Welat'ın eski yazı işleri müdürü Vedat Kurşun'a 166 yıl hapis cezası verildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Türkiye'de Kürt medyasına yönelik baskıların devam ettiğini kaydederek, “Kürt gazetelerinin sorumlularını hapsederken, hedef alınan ve inkar edilen göz ardı edilemez bir nüfusun kimliğidir” demişti.

Ayrıca Türkiye Çağdaş Gazeteciler Derneği daha önce yaptığı açıklamada, 2010 yılı Temmuz ayı itibariyle Türkiye'de 47 gazetecinin cezaevinde bulunduğunu, 700'ünün de davalarının devam ettiğini belirtti.

AKnews

Diğer Haberler