Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Babacan’dan İş Dünyasını Rahatlatan İki Müjde!

Babacan'dan İş Dünyasını Rahatlatan İki Müjde!

08 Ocak 2013 Salı 20:11
MÜSİAD'ın Ankara'daki Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'na katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, iş dünyasını rahatlatan iki açıklama yaparak karşılıksız çek ile ilgili sicil düzenlemesi ve 5084 sayılı Teşvik Yasası sayılı sosyal güvenlik primleri ile

MÜSİAD Batman Şube Başkanı Suad Özdemir, 5084 sayılı yasa ve çekler kanununa ilişkin MÜSİAD'ın Ankara'daki Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'na katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın iş dünyasını rahatlatan iki açıklama yaptığını söyledi.

MÜSİAD Batman Şube Başkanı Özdemir ve Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısında Özdemir, Babacan'ın karşılıksız çek ile ilgili sicil düzenlemesi ve 5084 sayılı Teşvik Yasası sayılı sosyal güvenlik primleri ile ilgili muadil teşvik müjdesini verdiğini belirtti.

5084 sayılı teşvik yasasının uzatılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Özdemir, MÜSİAD Heyeti olarak Başbakanla görüşüp konuyu ilettiklerini ifade etti. Özdemir, MÜSİAD'ın toplantısına katılan Başbakan yardımcısı Ali Babacan'dan aldıkları bilgilere göre yasanın kalktığın ama yerine farklı yasaların çıkacağının müjdesini aldıklarını vurguladı.

MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'na katılan Başbakan yardımcısı Ali Babacan bir konuşma yaptı. MÜSİAD'ın iş dünyasına güç katan ve iş dünyasını hem yurt içinde hem de yurt dışında başarıyla temsil eden bir kuruluş olduğunu belirten Babacan, hükümet olarak da MÜSİAD'la her zaman istişare içinde olduklarını ve görüşlerine değer verdiklerini söyledi. Kendisinin de iş dünyasından gelen biri olduğunu kaydeden Babacan, Türkiye'nin yakaladığı başarılara katkı veren tüm iş dünyasına teşekkür etti.

Babacan'ın İş Dünyasını Rahatlayan İki Müjdesi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, çek alınacak kişinin pozitif ve negatif sicilinin artık internet üzerinden veya akıllı telefonlar üzerinden, o kişinin de izin vermesi kaydıyla daha kolay görülebilineceğini bildirdi.

Babacan, sistemin tamamen oturmasını beklediklerini ve 15 Ocak da bir tanıtım yapacaklarını belirterek, ''Cep telefonu faturaları veya elektrik faturaları ya da bankalardan konut kredileri, kredi kartı ödemeleri. Yani bir vatandaşın borçlanıp ödediğiyle alakalı ne var ne yoksa o kredi sicilinde yer alacak'' dedi.

Uzun zamandır iş dünyasının üzerinde konuştuğu, Borçlar Kanunu ile birlikte gelen ''eş muvafakati'' konusuyla ilgili bilgi veren Babacan, bu konunun çözüleceğini söyledi.

Bu konu üzerindeki çalışmaların devam ettiğini aktaran Babacan, şunları kaydetti: ''Yeni Medeni Kanun'a göre, karı kocanın da bir ortaklık anlayışı söz konusu, mal mülk konusunda. Kendi şirketine veya ortağı olduğu bir şirkete kefil olurken belki eş muvafakati aranmayacak ama bir arkadaşına, yabancı birine kefil oluyorsa da o zaman yine de eşi bundan haberdar olsun istiyoruz, çünkü orada da aile faciaları yaşanıyor. Yani imzayı atıyor bir arkadaşına, ondan sonra problem çıkıyor ama kendi şirketiyse, zaten problemin ağırlığı da orada. Yani muhtemelen öyle çözülecek ama henüz son noktayı da koymadık. Şimdi fazla bir beklenti oluşturmayım ama o şekilde çalışmalar devam ediyor. Son şeklini verdikten sonra zaten, açıklayacağız'' dedi.

''Sat, Geri Kirala'' İmkanı
Babacan, özel sektörün kira sertifikası ihracının çok önemli bir konu olduğunu ve bu konunun yasal zemininin hazır olduğunu vurgulayarak, burada maliyetlerin de aşağı çekildiğini bildirdi.
Yeni bir kanun çıkardıklarını anlatan Babacan, bu kanuna ''sat, geri kirala'' gibi bir madde de koyduklarını ifade etti.

Bu kanunla, bir varlığı finansman şirketine satıp, tekrar kiralama yapmanın mümkün olduğunu dile getiren Babacan, ''Burada en önemli konu vergi engeliydi, çünkü özellikle gayrimenkulde iki kere tapu harcı doğuyordu. Biz bunun tapu harcını ipotek tapu harcına indirdik o kanunla beraber'' ifadelerini kullandı.

''5084 Artık Bitti''
Babacan, 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın artık bittiğini ve bunun yatırım teşvik ruhuna uygun olmadığını ifade etti.

Şimdi ise yeni bir çalışma olduğuna işaret eden Babacan, konuşmasına şöyle devam etti:
''Çalışma Bakanlığımızla beraber bir istihdam teşvik paketi hazırlıyoruz. Yani 5084'ün özellikle o sosyal güvenlik primleriyle ilgili artılarını, işverene faydalarını 5084 kapsamında değil, yatırımı teşvik kapsamında değil, istihdamı teşvik kapsamında getireceğiz ama hangi iller, nasıl olur, hangi kurallara göre olur? Bunlar çalışılıyor'' diye kaydetti.

''Çok Geniş Bir Kredi Sicili Oluşacak''
Babacan, çek sicillerinin görülebilmesi çalışmaları hakkında da bilgi vererek, ''Türkiye Bankalar Birliği nihayet, nihayet diyorum, çünkü bize Mart'ta Nisan'da bitiririz diye söz vermişlerdi, Ocak ayına geldik. Nihayet bunun bilgisayar altyapısını hazırladılar, TOBB ile birlikte çalıştılar. Sonuçta geldiğimiz nokta şu; çeki alacağınız kişinin pozitif ve negatif sicilini artık internet üzerinden veya akıllı telefonlar üzerinden, o kişinin de izin vermesi kaydıyla daha kolay görebileceksiniz. 2008'den bu yana pozitif siciller de toparlandı, veri tabanında bunlar var. Sadece negatif değil, pozitif sicil de görülecek. Yani ne kadar çek ödemiş adam, ne kadarı dönmüş, ne kadar seneti protesto edilmiş, bunların hepsi görülecek.

Sistem tam bir otursun, Ocak'ın 15'i gibi ayrıca bir tanıtım yapacağız" dedi
Son olarak Babacan şu sözlere yer verdi: "İş dünyamız için bambaşka bir dönem başlayacak. Biz kanunla onlara şu yetkiyi de verdik. Mesela cep telefonu faturaları veya elektrik faturaları ya da bankalardan konut kredileri, kredi kartı ödemeleri... Yani bir vatandaşın borçlanıp ödediğiyle alakalı ne var ne yoksa o kredi sicilinde yer alacak. Nihai amacımız o. Mesela senetlerde sadece protestolu senetleri görüyorduk, şimdi ödenen senet bilgilerini de alacağız. Ödenen senetler de görülebilecek ve bu şekilde çok geniş bir kredi sicili oluşacak. Ancak bu, tamamen vatandaşımızın kendi izniyle üçüncü bir şahsa açılabilecek'' (M.Fatih Akgül-İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları