Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bacısının Gözüyle Zafo

Bacısının Gözüyle Zafo

29 Nisan 2012 Pazar 17:49
Onları anan Siverek DDKD geleneğinden gelen arkadaşlara en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Bütün Kürdistan şehitlerinin ruhu şad olsun.
BACISININ GÖZÜYLE ZAFO*
 
Siverek DDKD şehitlerinden birisi ağabeyim Zafer Alkoyun'du. Mutlaka onu herkes tanıyor, biliyordur. Ama ben evin içinden biriydim, kardeşiydim. Bu anlamda kendisiyle özel anılarım var.
 
Hiçbir şey Zafo'nun ölümü kadar beni derinden etkilemedi. Bir yıl var kahkahaları kendime yasak ettim. Gülmeden uzak kaldım. Zafoyla beraber benimde bir yanım öldü.
 
Ama her şeye inat kavgasındayım, davasındayım. Biliyorum ki, bu yolda yalnız değilim. Bütün arkadaşları bundan böyle kardeşimdirler.
 
Bu anma etkinliği kapsamında Zafoyla ilgili anılarımı Kürt kamuoyu ile paylaşacağım.
 
Bir keresinde Hasan Hilmi ve Enver Pişirci İstanbulda bize konuk olmuşlardı. Gelirken de yanlarında 3 kilo kadar karpuz çekirdeği getirmişlerdi. Yemekten sonra, eşim ile konuklar Kürt meselesini konuşmaya başladılar. Bu tartışma sabaha kadar sürmüştü. Biz tartışmaya hiç katılmadan, sabaha kadar karpuz çekirdeği yemiştik. Dudaklarımız tuzdan şişmişti. İlginç olanı Zafo'nun siyasete o gece için bu kadar ilgisiz olmasıydı. Galiba çekirdek önümüzü kesmişti.
 
Her yaşta haşarıydı. Ben 8, Zafo 12 yaşındaydı. Annem Zafo'ya bakkal dükkanı açmıştı. Arada bir yardımına gidiyordum, bir şekilde beni ikna edip dükkanı bırakıp bırakıp kaçardı. Bir keresinde dükkanda ki çatpatları çalarak kayboldu. Siverek'de Kanlı Kuyu meydanında Adalet Partisinin Süleyman Demirel'in konuşmacı olduğu mitinge giderek Yılmaz Uzun ile birlikte çatpatları patlatıyorlar, ortalık bir anda karışıyor. Sonrasında Polislere yakalanıyorlar. Olup biteni öğrenen Annem, bunu ondan sakladığım için sonradan beni cezalandırmıştı. Bu onun Kürdistanda ki çocuk generallerin öncülerinden birisi olduğunun alametidir.
 
Bir keresinde üstüm başım düzgün olduğu için 10 Kasım'da Atatürk heykeline çelenk koyma görevi bana verilmişti. Okulun penceresinden çelenk koyarken beni gören Zafo, pencereden atlayarak bana saldırıp kovalaması bir olmuştu. Eve kadar beni kovaladı. Annemin arkasına saklandım. Büyük bir öfkeyle bağırıyordu "babasının mezarına çelenk götürmüyor, Ata'sının mezarına götürüyor." O gün annem beni zorla elinden almıştı.
 
Cumhuriyet Bayramında okulun folklor grubundaydım. Yöresel giyisilerle gösterilerimizi yaptık. Eve geldim Zafo gene kızıyordu. "Niye haber vermedin? Kürt giyisileri sana çok yakışmıştı, hiç olmasa resimlerini çekerdik, dergiye koyardık." Bende çocukca bir masumiyet ile "10 Kasım'a katılıyorum kızıyorsun, Cumhuriyet Bayramında haber vermiyorum gene kızıyorsun" demiştim şaşkınlıkla.
 
Almanya'da sürgündeyken kahrını çok çekmiş kirvesi Siverek'de yaşayan Duhhar Balsatan'dan Qetine narı, isot, ve Adıyaman tütünü isterdi. "Karanfil kokuyordu cigarası." Değerlerine tutkuyla bağlıydı.
 
Sürgünde ülke özlemini böylesine derin yaşamak Zafo'ya mahsustu. Her telefon ettiğinde saatlerce konuşur, yaşadığı hasreti, acıyı bizlerle paylaşırdı. Bu hasret, bu özlem onun acı akibetinin aşağı yukarı sebebiydi de. Özellikle ben biliyordum ki toprağından ve ülkesinden uzak çok fazla yaşayamayacaktı. Tarla kuşu gibi özgürlüğüne çok düşkündü.
 
Biliyorum böylesine hayat dolu, enerjik birine ölüm hiç yakışmadı.
 
Bir kere daha ve yeniden "ÖLÜM ANAN ÖLE" diyorum.
 
Zafoyla ilgili Facebook'da ki sayfamda paylaştıklarımı bir kere daha sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Ağabeyim, arkadaşım, yoldaşımdı.
 
Haşarı bir çocuktu o. Sofistike bir bilge, Doğulu bir seyyah, oryantalist bir feylosof, Kürt devriminde bir haytaydı...
 
Yakışıklıydı, yiğitti, delikanlıydı, candı.
 
Sözün namusu, namusun eriydi. Kardeşimdi, arkadaşımdı, dostumdu, yoldaşımdı, özcesi ülkemdi, sevdamdı.
 
Onları anan Siverek DDKD geleneğinden gelen arkadaşlara en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Bütün Kürdistan şehitlerinin ruhu şad olsun.
 
*Nevin Güngör REŞAN

Diğer Haberler