Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bağlarlı Yıldız Kızlar Irak’ta Şampiyon Oldu

Bağlarlı Yıldız Kızlar Irak’ta Şampiyon Oldu

19 Mart 2012 Pazartesi 12:24
Bağlar Belediyesi Yıldız Kızlar Basketbol Takımı başarılarını yurtdışına da taşırdı.

Irak Kürdistan Basketbol Federasyon’u tarafından gerçekleştirilen basketbol turnuvasında oynanan tüm müsabakalarından üstün bir çaba sergileyerek şampiyon olmayı başardı.

Maç öncesi, Irak Kurdistan Basketbol Federasyonu tarafından yapıtırılan Halepçe Uluslararası Basketbol Spor Tesisleri de turnuva açılışı yapıldı. Turnuva açılışında konuşan Federal Irak Kürdistan Basketbol Federasyonu Başkanı Serdar Haydar, yıllar önce spor salonunu açmak istediklerini belirterek, bunun ancak bugüne denk geldiğini söyledi. Açılış sırasında ulusal kıyafet giyen kadınlar, Halepçe katliamında yaşamını yitiren kadın ve çocukların fotoğraflarını taşıdı.

Açılışın ardından Hewlêr Basketbol Kız Takımı ile Bağlar Belediyesi Kız Takımı karşı kaşıya geldi. Maçta Bağlar Belediyesi, Hewlêrî  63-55’lik skorla mağlup etti. Maç, Halepçe Milletvekili Salih Abdul Ahmet, Halepçe Kaymakamı, Ulaştırma Bakan temsilcisi, Kültür ve Gençlik Başkan temsilcisi, Halepçe Belediye başkanı, Olimpik Komitesi Başkan ve Başkan Yardımcısı’nın da olduğu çok sayıda kişi tarafında izlendi. 

Bağlar Belediyesi Süleymaniye ve Duhok’u da mağlup etti.

Turnuvanın ikinci gününde, Bağlar Belediyesi’nin rakibi Irak Kürdistanı’nın güçlü ekiplerinden Süleymaniye oldu. Bağlar Belediyesi kızları, Süleymaniye karşısında her dört periyotda da maçı önde götürdü ve 64-55’lik bir skorla maçın galibi oldu. 

Turnuvanın son maçında Bağlar Belediyesi, Irak Kürdistanı takımlarından biri olan Duhok’la karşı karşıya geldi. Maçın her dört periyodunu da önde kapatan Bağlar Belediyesi kızları, 71-66’lık skorla bu maçtan galip ayrılarak kupayı aldı. 

En iyi oyuncu Diyarbakır’dan

Yapılan müsabakalardan başarıyla çıkan Bağlar Belediyesi Yıldız Kızları, Irak’taki basketbol antrenörleri ve basının ilgi odağı oldu. Turnuva sonunda, üç dalda seçilen en başarılı oyuncuların tümünün Bağlar Belediyesi Kız Takımı’ndan seçilmesi ise takım için ayrı bir coşku kaynağı oldu. Yapılan seçim sonucunda, en iyi oyuncu ünvanı Zilan Gülsüm’e verilirken,  Şükran Parlak sayı kraliçesi ve Halime Vural ribaunt kraliçesi seçildi. 

Sporculardan kurumlara ziyaret

Irak’taki çalışmalar kapsamında birçok kurumu ziyaret eden Bağlar Belediyesi Meclis Üyeleri, Bağlar Belediyesi Spor Kulübü yöneticileri ve sporcuları Halepçe Kaymakamı’nı makamında ziyaret etti. Daha sonra Olimpik Komite Başkan Yardımcısı Salah Muhammed Kerim’le görüşen grup, spor konusunda görüş alış verişinde bulundu. Ziyaret sırasında Kerim, Süleymaniye fotoğraflarından oluşan birer tabloyu sporculara verdi. Öte yandan Peşmerge Spor Klübü Başkan Yardımcısı Mahmut Alwket Murat’la da görüşen sporcular, daha önce hazırlanan plaketleri aldı. Murat, Bağlar Belediyesi Basketbol Takımı’nı yaz spor kampına da davet etti.

HABER DİYARBAKIR

Diğer Haberler