Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bahçeli’ye Şeyh Said’e Hakaret Davası

Bahçeli'ye Şeyh Said'e Hakaret Davası

12 Ağustos 2010 Perşembe 12:48
Şeyh Said’in torunu Diyadin Fırat, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli hakkında tazminat davası açtı.

Şeyh Said'in torunu Diyadin Fırat, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli hakkında, dedesine “bozuntu” dediği için 5 TL'lik sembolik tazminat davası açtı. Davanın ilk duruşması, Ekim ayında Ankara'da görülecek.

Şeyh Said'in torunu Diyadin Fırat, 13 Aralık 2009'da dedesine “bozuntu” diyen MHP Lideri Devlet Bahçeli hakkında, Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaatta bulundu.

Fırat, dilekçesinde, Şeyh Said için “Malumunuz Kürdistan Azadi Örgütü'nün (Kürdistan Özgürlük Hareketi) siyasi önderi Şeyh Said Efendi ve 46 arkadaşı, 28 Haziran'ı 29 Haziran'a bağlayan gece, İstiklal Mahkemesi'nin haksız ve hukuka aykırı kararıyla asılarak şehit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Dava Ankara 4. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülecek. Mahkeme, Fırat'ın bu dilekçesini kabul ederek, Bahçeli hakkında davanın görülemsine karar verdi. Davanın ilk duruşması 19 Ekim'de  2010 / 1462 Esas ile Ankara 4. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülecek.

Diyadin Fırat, dedesine hakaret eden Devlet Bahçeli'den sembolik olarak 5 TL tazminat talep etti.

Konu hakkında AKnews'e konuşan Diyadin Fırat, Devlet Bahçeli'nin her konuşmasında hakaret içeren cümleler kullandığını belirterek, “Artık bu durumdan sıkıldık. Bu nefretin nedenini öğrenmek istedik” dedi. Fırat, Bahçeli'den talep ettiği tazminat miktarının 5 TL ile sınırlı olmasını şu şekilde açıkladı:

“Bahçeli'nin parasında gözümüz yok. Bir daha bu tür kelimeler kullanmaması için bu davayı açtım. Bahçeli'nin üslubunu düzeltmesi gerekiyor. İnsan ilişkilerinde, ahlak ve saygı önemlidir.”

- Bahçeli ne demişti?

Devlet Bahçeli 13 Aralık 2009 günü Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlediği mitingde “Bölücü hükümettedir, iktidardadır. Şeyh Sait bozuntularına ve yıkım taşeronu Recep Tayyip Erdoğan'a cevabını mutlaka verir” ifadelerini kullanmıştı.

Dilekçede Bahçeli ve Türk Yargısına Sitem

Dava dilekçesinde çarpıcı ifadelere yer verildi. Dilekçedeki bazı ifadeler şöyle: " davalının bu üslûbu barışa hizmet etmez. Kürd halkının değer verdiği, ulusal önder saydığı bir şahsiyete hakaret barış içerisinde yaşama ilkesine de aykırıdır."

"Türk adaletinin resmi ideolojinin savunucusu olduğu, askeri ve ideolojik (Kemalizm, Türkçülük, Anti İslam, Anti Kürd karekteri) vesayeti altında olduğu bilinmesine rağmen; gelinen aşamada bundan sıyrılması ve evrensel hukuka, vicdana ve adalete göre karar vermesini temenni ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

- Şeyh Said İsyanı

1925 yılında başlatılan Kürt isyanının önderi Şeyh Said ve 46 arkadaşı, Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda, İstiklal Mahkemeleri'nin kararıyla idam edilmişti. 47 kişinin nereye gömüldükleri, aradan 85 yıl geçmesine rağmen bilinmiyor. Aslınalar, ilk defa bu yıl Diyarbakır'da düzenlenen etkinlikle anılmıştı. Anma, Türkiye'de yankı uyandırmıştı.

AKnews - Haber Diyarbakır

Diğer Haberler