Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bakan Dinçer’den Tarihi Başörtüsü İtirafı!

Bakan Dinçer'den Tarihi Başörtüsü İtirafı!

01 Aralık 2012 Cumartesi 10:19
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Resmi gazetede yayınlanmasıyla toplumun haberdar olduğu ve sert tepkiyle karşıladığı ilk ve ortaokullarla liselerdeki Kılık Kıyafet Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ilgili tarihi itiraflarda bulundu.

Konuyla ilgili NTV'ye açıklama yapan Bakan Dinçer, yönetmeliğin başörtüsüne serbestlik getirmediğini bildiklerini dile getirerek, bunun serbestlik şeklinde algılanmasının doğru olmadığını vurguladı.

İmam-hatip okullarındaki kız öğrencilerden isteyenlerin başlarını örtebileceklerini kaydeden Dinçer, "Diğer okullarımızda ise Kuran-ı Kerim seçen çocuklarımız yani Kuran-ı Kerim'in kendi usul ve adabına uygun bir şekilde başlarını örtebilecekler." dedikten sonra şu tarihi itiraflarda bulundu: "Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz ne yaptığımızın farkındayız, yani bu hükümet yönetmeliği olduğuna göre, (okulların tamamı için) öyle bir niyetimiz olsaydı, bütünüyle bu yönetmelikle onu (başörtüsünü) serbest hale getirirdik. Yaptığımız uygulama, eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda olan bir uygulamadır."

Bakan'ın bu sözleri, hükümeti, başörtüsüne tam bir serbestlik getirecek uygulamadan neyin alıkoyduğunu veya neden alıkoyduğu sorusunu gündeme getirirken, Laik kesimlerce dile getirilen "AKP başörtüsünü rant aracı olarak kullanıyor" söylemini haklı çıkardı. (Hürseda Haber)

 

Diğer Haberler