Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bakan Eker Diyarbakır’da

Bakan Eker Diyarbakır'da

21 Ağustos 2010 Cumartesi 14:24
Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, mesleki eğitim alan gençlere sertifikalarını verdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, risk altında bulunanların suçlardan ve zararlı alışkanlıklardan korunmasını amaçlayan "Umut Yıldızı Projesi" kapsamında mesleki eğitim alan 44 gence sertifikalarını verdi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Milli Eğitim, Sağlık, Sosyal Hizmetler, İş-Kur İl Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği ve Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı'nın desteğiyle yürütülen "Umut Yıldızı Projesi" kapsamında Polis Evi'nde sertifika töreni düzenlendi. Törene Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Milletvekili Kutbettin Arzu, Vali Mustafa Toprak, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, kursa katılan öğrenci ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Bakan Eker, projenin çok anlamlı olduğunu, göçle Diyarbakır'a kısa bir süre içerisinde büyük yük bindiğini belirterek, işsizlik ve sağlıkla ilgili birçok sosyal altyapı sorunu olan kentte tehlike altında bulunan gençlere eğitim ve meslek sahibi olma imkanı sağlanmasının son derece anlamlı olduğunu söyledi. Projenin İl Emniyet Müdürlüğü'nün koordinasyonunda yürütülmesinin projeyi daha anlamlı kıldığını kaydeden Eker, "Bunlar sosyal devlet olmanın gereğidir. Sosyal hükümet olarak
vatandaşlara sadece iş olanağı temin etmekle değil, onları aynı zamanda meslek sahibi yapmanın çabası içerisindeyiz. İş-Kur gençleri sadece meslek sahibi yapmıyor. Onlara ayrıca kazanç da sağlıyor. Günlük 15 lira veriliyor. Duyduk ki bu çocukların 25'i iş kurmuş, çalışıyor. Bu proje istihdam da sağlamış oldu. Bu kadar yoksulluk, işsizlik bazen dehşet bir şekilde gerçekten insana ağır bir yük gibi geliyor. İnsanı zaman zaman karamsarlığa itiyor, bu kadar yoksulluk. Eğitim sorunu, işsizlikle beraber mesleksizlik esasen insanı sıkıntıya koyuyor. Bu geceyi anlamlı kılan şey işsizlik ile meslek edindirerek mücadele etmektir. Yani işsizliğe bu şekilde çare bulunur" dedi.

Bakan Eker, risk altındaki çocukların ve gençlerin suç ve zararlı alışkanlıklardan korunmasını amaçlayan proje kapsamında doğalgaz ve satış pazarlama kurslarında eğitim alan 44 gence sertifikalarını verdikten sonra gençler ve aileleri ile birlikte iftar yemeğine katıldı.

Diğer Haberler