Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Baluken: AKP siyasi cinnet geçiriyor

Baluken: AKP siyasi cinnet geçiriyor

12 Kasım 2012 Pazartesi 18:13
Baluken, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın idamı gündeme getirmesini de “siyasi cinnet” olarak niteledi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Hükümetin açlık grevleriyle ilgili olumlu bir yaklaşım sergilemediğini belirterek, AKP ile görüşme talebinde bulunmayacaklarını söyledi. Baluken Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın idamı gündeme getirmesini de “siyasi cinnet” olarak niteledi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Baluken, cezaevlerinde açlık grevinin bugün 62. gününde olduğunu hatırlatarak, "Her an cezaevlerinden cenazelerin çıkacağı süreci yaşıyoruz" dedi. Açlık grevinde 10 bine yakın siyasi tutuklunun bulunduğunu belirten Baluken, bunlar arasında partisinin milletvekilleri ve belediye başkanlarının olduğunu da hatırlattı. Bugüne kadar diplomatik ve siyasi girişimlerde bulunmalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını ifade eden Baluken, "Hükümet kanadında açlık grevindeki arkadaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesi durumunda devletin 'diz çökmüş olacağı', hükümetin 'geri adım atmış olacağı' gibi kanının hakim olduğunu gördük. Bunun böyle olmadığını, tam tersine ülkenin demokratikleşmesi, Kürt sorununun çözümü için tarihi bir adım olacağını defalarca söylemiş olmamıza rağmen bugüne kadar hükümet kanadından olumlu somut adım görmedik" dedi. Baluken, bugüne kadar sonuç alamadıkları için artık AKP ile görüşme talebinde bulunmayacaklarını söyledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baluken, bir soru üzerine komisyon çalışmalarını askıya aldıklarını, ancak Genel Kurul çalışmalarına katılacaklarını söyledi. Bir gazetecinin "BDP kapılarını kapattı diyebilir miyiz?" yönündeki sorusuna Baluken, "Kapıları kapattı demiyoruz. Randevu talebinde bulunmayacağız" yanıtını verdi. İdam cezasının geri getirilmesine ilişkin soru üzerine Baluken, ölümler yaşanırken çözüm yerine ölümü dile getirmenin siyasi bir cinnet olduğunu vurguladı. Baluken, "Bunun Kürt halkına tehdit ve şantaj olduğunu düşünüyorum. Kürtlere ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar. Kürt halkı bunu kabul etmez. Başbakan idam cezasını geri getiremeyeceğini bizden daha iyi biliyor"

Diğer Haberler