Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Barış Meclisi 1 Eylül mesajını Roboskî’den verdi

Barış Meclisi 1 Eylül mesajını Roboskî'den verdi

01 Eylül 2012 Cumartesi 23:46
Türkiye Barış Meclisi, 1 Eylül Dünya Barış günü mesajını, 34 kişinin katledildiği Roboskî'de verdi.

Barış Meclisi Sekreteryasından Hakan Tahmaz, ailelere seslenerek "Sizleri cesaretinizden dolayı kutluyoruz. Bu katliamı yapanlar bellidir. Devlet Uludere'de kaybetti. Ama Roboskî tüm dünyanın sevgisini ve desteğini kazandı" dedi.

Türkiye Barış Meclisi-TBM, Türk savaş uçaklarının saldırısı sonucu yaşamını yitiren 34 Kürdün katledildiği Roboskî'ye gitti. Dün akşam saatlerinde köye gelen TBM heyetinde, TBM sekreteryasından Hakan Tahmaz, Abdulhekim Daş, Coşkun Üsterci, Mehmet Şirin Tunç, Ayşe Aydoğan'ın yanı sıra, İstanbul, İzmir, Mersin, Hatay, Diyarbakır, Batman, Bitlis, Mardin, Siirt ve Van'dan gelen TBM aktivistleri ve KESK, TTB, İHD, TMMOB, VAKAD temsilcileri yer aldı. Dün akşam aileleri evlerinde ziyaret eden heyet, acılarını paylaştı.

ANTEP'TE SAF TUTANLAR ROBOSKÎ'Yİ ÖRTBAS EDİYORLAR

Heyet adına konuşan TBM sekreteryasından Hakan Tahmaz, Roboskili ailelerin uğradıkları katliama rağmen barış çığlıklarına destek olabilmek için ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Antep olayına dikkat çeken Tahmaz, "Ne yazık ki, Antep'te saf tutan liderler, Roboskî katliamını açığa çıkarmak bir tarafa katliamın üzerini örtbas etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Türkiye'de barışın sağlanmasının tek bir yolu vardır. Silahların susması, diyalog ve müzakerelere başlanması, Oslo sürecinin tekrar başlatılması gerekiyor" dedi.

'SATILIK EVLADIMIZ YOK!'

Ailelerle yapılan görüşmelerde Roboskili aileler de gelen heyete sıkıntılarını anlatırken, hükümetin kendilerini parayla susturmaya çalıştıklarını ama her şeye rağmen onurlu mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. Aileler, parayla satılacak evlatlarının olmadığını, onların hesabını sormaya ve barış için mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Heyet ve aileler bugün sabah saatlerinde de 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle yaşamını yitiren 34 kişinin mezarlarını ziyaret etti. Yapılan ziyarette Roboskili aileler çocuklarının fotoğraflarını taşırken, aile fertlerinin yaşamlarını yitirenlerin fotoğraflarının basılı olduğu tişörtleri giymesi dikkat çekti. Ziyarette dualar okundu.

Burada konuşan TBM sekreteryasından Mehmet Şirin Tunç, Kürtçe yaptığı konuşmada böyle anlamlı bir günde Roboskî'de katliama maruz kalan ailelerle birlikte seslerini dünyaya duyurmak istediklerini söyledi. Bu topraklarda Kürd halkının çok bedel verdiğini belirten Tunç, "Kürdler yapılan bu katliamlara karşı bu güne kadar direndi ve bu günden sonra da direnecektir. Bunun için Kürd halkı bundan sonra da daha çok direniş ve serhildan göstermelidir. Kürd sorunun demokratik yollarla çözülmesi gerekiyor. Bizler 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde hükümete sesleniyoruz, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı, müzakereler başlatılmalı ve sadece Kürdlerin değil tüm ezilen halkların temel haklarının verilmesi gerekiyor. Bunun için mücadele ettik ve etmeye de devam edeceğiz" dedi.

'DEVLET ULUDERE'DE KAYBETTİ"

Ardından konuşan Hakan Tahmaz, Roboskî halkını unutmadıklarını ve bunun için buraya gelerek onların acılarını paylaşmaya çalıştıklarını kaydederek, "Sizleri cesaretinizden dolayı kutluyoruz. Bu katliamı yapanlar bellidir. Devlet Uludere'de kaybetti. Ama Roboskî tüm dünyanın sevgisini ve desteğini kazandı. Hükümetin imhacı, inkarcı ve katliamcı politikaları derhal son bulsun. Kürd sorunun çözümü için demokratik yollara başvurularak müzakere süreci tekrar başlatılsın" diye kaydetti. AKP hükümetinin Türk ve Kürd halkının sırtlarında büyük bir yük olduğunun altını çizen Tahmaz, artık her iki tarafın da bu yüke karşı çıktığını dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından Roboskî katliamında yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okunurken, her isimde aileler hep bir ağızdan Kürtçe "em li vir in" dedi. Yapılan konuşma ve açıklamaların ardından TBM heyeti, Roboskî'den ayrıldı.(ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları