Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Baro ve Mazlum-Der’in Şemdinli köylerine girişine izin verilmedi

Baro ve Mazlum-Der'in Şemdinli köylerine girişine izin verilmedi

02 Ağustos 2012 Perşembe 11:57
Hakkari Barosu, Mazlum-Der ve STK temsilcileri, 10 gündür Şemdinli kırsalında yaşanan çatışma ve operasyonların ardından Şemdinli'ye gitti. Heyet üyülerinin köylere gidişine izin verilmedi.

Hakkari Barosu, Mazlum-Der ve STK temsilcileri, 10 gündür Şemdinli kırsalında yaşanan çatışma ve operasyonların ardından Şemdinli'ye gitti. Heyet üyülerinin köylere gidişine izin verilmedi.

Şemdinli'de 23 Temmuz tarihinden bu yana yaşanan çatışma ve operasyonların ardından ilçeye giden ve aralarında Hakkari Barosu'na bağlı avukatlar, Mazlum-Der, Göç-Der gibi STK temsilcilerinin de bulunduğu heyetin çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Bağlar köyüne gitmelerine askerler izin vermedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hakkari Baro Başkanı Kutbettin Beyazıt bazı incelemelerde bulunmak üzere Şemdinli’ye geldiklerini belirterek, "Köy boşaltmaları söz konusu. Yaşanan çatışmalar boşaltılan köylerin yakınında meydana geliyor. Adli makamlara yansıyan herhangi bir can kaybı söz konusu değildir. Ancak yoğun bir bombardımanın sürdüğünü öğrendik. Bölgeye güvenlik nedeniyle giriş çıkışlar yasaklandı. İncelemelerimizi tamamladıktan sonra daha detaylı bir açıklama yapacağız" dedi.

ÇATIŞMA SESLERİNİ DUYABİLİYORUZ

Mazlum-Der Başkanı Cengiz Şen de yetkililer ve göç eden köylülerle görüştüklerini belirterek, "Yaşanan çatışmada ne kadar can kaybının olduğunu henüz bilmiyoruz. Çatışma ve operasyonlar devam ediyor. Çatışma seslerini rahatlıkla duyabiliyoruz. Biz mağdur olan köylülere nasıl yardımcı olabileceğimizi görüşüyoruz. İncelemelerimizi tamamladıktan sonra raporumuzu basınla paylaşacağız" şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları