Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Barzani, Bağımsız Kürdistan için ABD ile anlaştı”

"Barzani, Bağımsız Kürdistan için ABD ile anlaştı"

18 Kasım 2016 Cuma 07:18
Filistinli yazar Abdulbari Etvan, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin ABD ile anlaşarak Kürdistan devletini inşa ettiğini söyledi.

Reilyevm sitesine mülakat veren Filistinli yazar Abdulbari Etvan, Kürdistan bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin dün Başika’da yaptığı konuşmayı ‘çok tehlikeli’ olarak tanımlayarak, ‘‘Bu açıklama alenen Kürdistan devletinin ilanıdır’’ dedi.

'Mesud Barzani, babası gibi Irak’ı zayıflatmak için çalışıyor'

Arap yazar, Mesud Barzani’nin tıpkı babası Mela Mistefa Barzani gibi Irak’ın güçlenmesini, bağımsız Kürdistan’ın önünde engel olarak gördüğünü belirterek, ‘‘Babası gibi Irak’ı zayıflatmak için çalışıyor’’ dedi.

'Barzani ve ABD anlaştı'

Barzani’nin dün Başika’da yaptığı açıklamada Kürdistan devletinin ilanı için Irak’ın aşamalı olarak parçalanması planının olduğunu belirten Abdulbari Etvan, ‘‘Barzani, bağımsızlık konusunu Irak Başbakanı İbadi ile yaptığı görüşmede kesinleştirdi ve Peşmerge’nin kurtardığı Ninowa Vilayeti’ne bağlı bölgelerin Kürdistan topraklarına dahil edilmesi konusunda da ABD ile anlaştı’’ ifadelerini kullandı.

Barzani’nin, Kürdistan devletinin inşası ve ilanı konusunda ABD ile anlaştığını ileri süren Abdulbari Etvan, IŞİD sonrası süreçte Kürdistan devletinin ilan edileceğini de sözlerine ekledi.

Basnews

Diğer Haberler