Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Barzani: Batı Kürdistanlı gençlerimizi eğitiyoruz

Barzani: Batı Kürdistanlı gençlerimizi eğitiyoruz

24 Temmuz 2012 Salı 09:40
Mesud Barzani "Batı Kürdistanlı gençlere askeri eğitim veriyoruz ve daha sonra onları kendi topraklarını korumak ve güvenliği sağlamaları için bölgelerine göndereceğiz" dedi.

Kürdistan bölgesi Başkanı Mesud Barzani "Batı Kürdistanlı gençlere askeri eğitim veriyoruz ve daha sonra onları kendi topraklarını korumak ve güvenliği sağlamaları için bölgelerine göndereceğiz" dedi.

Al Jazeera İngilizce kanalına konuşan Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Suriye’de  Kürdlerin durumu özerine önemli açıklamalarda bulundu.

Kürdistan Bölgesi ilk kez en yetkili ağızdan Batı Kürdistanlı gençlere, Kürdistan Bölgesinde askeri eğitim verildiğini açıkladı.

Barzani “  Suriye’de kaçan gençlerin büyük kısmını askeri eğitim verildi. Bizler direkt olarak Suriye’ye müdahalede bulunmak istemiyoruz. Ancak gençlerimize askeri eğitim veriyoruz”dedi.

Eğitilen gençlerin Suriye’ye gönderilmediğini açıklayan Başkan “ eğittiğimiz gençleri ülkelerine göndermiş değiliz. Ancak askeri eğitim almış olan bu gençleri göndermeyi düşüyoruz. Tabi göndermemizin nedeni Suriye rejimi yıkıldıktan sonra oluşacak olan güvelik boşluğunu doldurmalarıdır.” İfadelerini kullandı.

Askeri eğitime alınmış olan gençlerin Suriye ordusundan kaçarak Kürdistan Bölgesine gelenler olduğunu belirten Başkan “  eğitime alınanlar Suriye ordusundan kaçan askerlerdir. Ve bu gençler iki hafta önce Hewler’de kurulan Konseyin emrinde olacaklar.”

Askerlerin Suriye’ye gönderilmesi kararının Konseyin elinde olduğunu söyleyen Başkan “ eğitilmiş olan gençler Suriye’ye gönderilmiş değil. Eğer Konsey eğitimli gençlerin gönderilmesine ihtiyaç olduğu yönünde karar verirse gönderilecektir.Sonucta bunlar oranın çocukları ve her halukarda dönecekler.”

Suriye’de Kürdlerin birlik oluşturması üzerine Barzani “ bizim onlar için yapabileceğimiz en önemli ve değerli yardım onların birlik olması ve bu birliğin sürüdürülerek derinleştirilmesidir.”

Peyamner

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları