Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Barzani: Kürd Gençlerinin Kanının Akmasına İzin Vermem!

Barzani: Kürd Gençlerinin Kanının Akmasına İzin Vermem!

23 Nisan 2012 Pazartesi 10:25
Mevcut kazanımları korumak ve Kürdlerin birliğini sağlamak için çalışmalıyız.
Kürdistan Bölgesi Başkanı “Ben kriz yaratmadım. İçinde bulunduğumuz mevcut durum kabul edilemez” diyen Başkan, bağımsızlık haricinde hiçbir şey için Kürd gençlerinin kanının akmasına izin vermeyeceğini belirtti.
 
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, yurtdışı temasları sonrası yurda döndü ve bugün basın kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi. PNA adına toplantıya katılan Müdürümüz Muhammed Taha toplantının önemli konu başlıklarını yazdı.

Başkan Barzani Kürd gazeteciliğinin 114. yıl dönümü  münasebeti ile gazetecileri kutlayarak, onların toplumdaki büyük etkisine ve gerçeğe bağlılığın önemi üzerinde durdu.

Başkan, daha sonra yurtdışı gezisine değindi ve yapmış olduğu görüşmeler üzerinde ayrı ayrı değerlendirmelerde bulundu. Başkan, “Amerika Federal, Demokrat ve geniş katılımlı bir Irak’a çok önem veriyor ve  görüşmelerde buna  önemle  vurgu yaptılar. Aynı zamanda Kürdler ve Kürdistan bölgesi ile stratejik ilişkilere olan bağlılıklarını yinelediler. Ve anayasa çerçevesinde yapılacak her  türlü çalışmaya destek olmaya hazır olduklarını belirttiler.”

Barzani Avrupa’ya yapmış olduğu ziyaret ile ilgili olarak; “Bu ziyaretim daha çok ekonomik amaçlıydı ve Kürdistan bölgesi hükümetinin bu bağlamda  adım atması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye yapmış olduğu ziyaret üzerine  Başkan,  Suriye sorunu ve Türkiye’nin iç sorunları üzerinde konuşulduğunu belirtti.

Görüşmelerin içeriği konusunda ve özellikle Türk basını tarafından üzerinde çok spekülasyon yapılan PKK konusunda Başkan Barzani; “Suriye Kürdleri için Hewler’de  birliği sağlamak amacı ile düzenlediğimiz Konferans dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Ancak Türkiye’nin iç sorunları ve PKK konusunda bizim tutumumuz ve tavrımız açık ve nettir. Biz barışçıl tüm çabaları destekliyoruz, lakin silahlı çözümün yanında yer almayacağız” sözleri ile silahlı çözümde değil, barışa ve diyaloga olan desteğini yinelemiş oldu.

Irak’ın içinde bulunduğu siyasi kriz konusunda Barzani, “Ben kriz yaratmış değilim, tam tersine bugüne kadar üstü kapatılmaya çalışılan krizi anlatmışım.”

Kürdlere dönük büyük bir tehdit olduğunu hissettiğini belirten Barzani, “ Ben Kürdlere dönük büyük bir tehlike odluğunu hissediyorum. Bu nedenle Irak Devlet Başkanı Celal Talebani ve siyasi taraflarla ne yapacağımızı tartışmak amacı ile toplanacağız. Mevcut durum kabul edilemez ve bir çözüm bulunmalı.”

Malıki ile yaşadığı sorunlar üzerine Barzani, “Benim Maliki ile şahsi bir sorunum yok.  Yalnız tam 6 yıldır yapmış olduğumuz anlaşmaların yerine getirilmesini bekliyoruz, ancak şu ana kadar hiçbiri yerine getirilmedi ve anlaşmalara atılan imzalara da saygı duymamıştır. Yapılmış tüm anlaşmalar ve dostluklar bir kenara itilmiştir. Eğer siyasi taraflar mevcut durumu kabul etseler bile ben kabul etmem, çünkü halkıma karşı vicdani sorumluluğumu yerine getirmem lazım.”

Bağımsızlığın ilanı ile ilgili olarak Barzani, “ Kendi kaderini tayin etmek, bizim hakkımızdır ve bu günah değildir. Ancak bunun da zamanı var.”

Başkan son olarak; “Mevcut kazanımları korumamız ve Kürdlerin birliğini sağlamak için çalışmalıyız. Ancak şunu açıkça belirteyim ki bağımsızlık haricinde Kürd gençlerinin hiçbir şey için  kanının dökülmesine izin vermem.”

Peyamner

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları