Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Barzani ve Qazi Muhammed’e Vefa

Barzani ve Qazi Muhammed'e Vefa

15 Ağustos 2010 Pazar 15:25
Talabani: Barzani ve Qazi Muhammed'e saldırmak Kürt ulusu ve egemenliğine saldırmaktır.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Kürtlerin tarihini inkâr etmenin, işgalcilere ve Kürtlerin tarihi ile mücadelesini yok sayanlara hizmet olduğunu belirterek, Mela Mustafa Barzani ve Qazi Muhammed'e saldırmanın, Kürt ulusu ve onun egemenliğine saldırmak olduğunu söyledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Basın Bürosu (PUKmedia) dün yayınladığı haberine göre, Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani, Kürt halkının mücadele tarihi ve liderlerine yönelik bir süredir başlatılan ve meşru olmayan saldırılara dikkat çekerek, sorumluluk duygusundan uzak bir takım kişilerin, ellerinde hiçbir kanıt olmadan halkımızın mücadele tarihini lekelediklerini belirtti.

Talabani, "Beni endişelendiren ve bu bunları söylememe neden olan şey, belli bir süredir halkımızın tarihine ve kutsal değerlerine yapılan saldırılardır. Dünyada her halk kendi tarihiyle gurur duyuyor. Maalesef burada halkımızın büyük liderleri olan Başkan Barzani'ye, Qazi Muhammed'e ve en büyük devrimi olan 12 Eylül devrimine çirkince saldırı yapılıyor. Yönelttikleri suçlamalar, bilimsel bir araştırma şeklinde değil, halkımızı aşağılamak, Kürtlüğe ve Kürtlerin devrimlerine hakaret etmek şeklindedir" dedi. Talabani, şöyle devam etti:

"Qazi Muhammedi görme şerefine kavuşmayanlardanım. Fakat 50 yıldan fazla bir süre Barzani'yi görmek bana nasip oldu ve uzun bir süre kendisiyle birlikte kaldım. Ayrıca Barzan Bölgesi, Kürt tarihinde devrim ateşinin en sıcak olduğu yerlerin başında geliyor. Onlarca kez yakılıp yıkılmış ve çok sayıda insan canından olmuştur. Ölümsüz Barzani hiçbir zaman siyasi ve silahlı mücadeleden elini çekmemiş. Gördüğümüz gibi de ölümsüz Barzani Mahabad Cumhuriyeti'nin en büyük destekçisi olmuştur."

Birçok kişinin hükümet olmalarından rahatsızlık duyduğunu ama bunu dile getiremediğini kaydeden Talabani, bu tür kesimlerin alttan alta yönetimi halkın gözünde düşürmek istediklerini söyledi.

Kürt liderlerine yapılan suçlamaların nedenine, "Benim düşünceme göre düşman eli tarafından yapılıyor. Bunların dışardan bir elle bağlantılı olduğu konusunda hiç kuşkum yok” diyen Talabani, bu saldırıların hiç kimseye faydasının olmadığını, tersine Irak ve Kürdistan Bölgesinin demokrasisi üzerinde tehlike oluşturduğunu ve Kürdistan Bölgesi'nin tüm Irak için bir demokrasi kalesi olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi, Kürdistan Bölgesi'nde yayınlana Lıvin dergisinin 1 Ağustos 2010 tarihli sayısında, ABD'de doktora öğrenimi gören İrfan Qani'i Ferd'le yapılan bir röportaj yayınlanmıştı

ٍٍSöz konusu röportajda, Kürt önderi, KDP'nin kurucusu Mela Mustafa Barzani ve Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin kurucusu Qazi Muhammed'le ilgili olumsuz ifadelere yer verilmişti.

Kürdistan Gazeteciler Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada da, söz konusu röportajla ilgili olarak şöyle denildi:

"Belli bir süredir Kürdistan Bölgesi'nde yayınlanan bazı gazete ve dergiler, gazetecilik ilkelerinden uzak, birey ve kamu haklarını ihlal ediyorlar. Lıvin dergisinin 134'üncü sayısında yapılan, halkımızın lideri Ölümsüz Barzani'nin kişiliğini ve mücadele tarihini çarpıtmaktan başka bir şey değildir."

İrfan Qani'i Ferd, röportajda, Qazi Muhammed'i “korkaklık”la, Mele Mustafa Barzani'yi de, Genelkurmay Başkanı olduğu Mahabad Kürt Cumhuriyeti'ni “yıkmakla” suçlamıştı.AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları