Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Başbakan Erdoğan Kürt milletvekillerini uyardı!

Başbakan Erdoğan Kürt milletvekillerini uyardı!

14 Aralık 2012 Cuma 09:03
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi’nde İl Teşkilatları Değerlendirme ve İstişare Toplantısı adıyla Kürt milletvekilleri ile bir araya geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi’nde İl Teşkilatları Değerlendirme ve İstişare Toplantısı adıyla Kürt milletvekilleri ile bir araya geldi. Toplantıda bölge milletvekillerinin son dönemde yaptığı konuşmaları eleştiren Erdoğan, partinin dışarıdan parçalı bir yapı gibi göründüğü değerlendirmesini yaparken, milletvekillerinin partinin önüne koyduğu ana konulara odaklanmalarını istedi.

AKP’de milletvekilleri arasında son günlerde yaşanan çatlak giderek büyüyor. Çatlak ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemleri üzerinden başladı. 3 Kasım günü Kızılacahamam’da AKP’nin gelenekselleştirdiği toplantısı başladı. Toplantıda bakanlar birçok konuda sunum yaparken, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in Kürt sorununa ilişkin sunumu sırasında bazı milletvekilleri “güvenlik konsepti” dolayısıyla eleştiri getirdi. Büyük tartışma ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekillerini dinlediği gün yaşandı. Erdoğan’ın kullandığı milliyetçi söylem bazı milletvekilleri tarafından eleştirilince tansiyon yükseldi ve Erdoğan kimi milletvekillerini azarladı. Bu gelişme AKP’de bir dizi gelişmeyi tetiklerken, AKP içindeki bazı milletvekilleri de rahatsızlıklarını daha fazla dillendirme imkanı buldu.

BİRBİRİ ARDINA TOPLANTILAR BAŞLADI

Kızılcahaman’da yaşanan tartışmanın ardından AKP Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek bölge milletvekilleri ile Erdoğan arasında yaşanan kopukluğu dillendirdi. Bunun üzerine Erdoğan talimat vererek bölge milletvekilleri ile toplantıların yapılmasını istedi. Erdoğan’ın talimatının ardından bölge milletvekillerinin bazıları Kürt sorununa ilişkin özel çalışmalarla görevlendirilirken, bazı milletvekilleri ile ise birebir görüşmeler başladı.

İKNA TURLARI

Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı’nın temaslarının ardından devreye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Grup Başkanvekili Mahir Ünal girdi. Ünal, bölge milletvekilleri ile gruplar halinde toplantılar gerçekleştirirken, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise Kürt sorununa ilişkin izlenen stratejiyi milletvekillerine anlattı. BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarına ilişkin hazırlanan fezlekeler Meclis Başkanlığı’na gönderilince, yaşanan sıkıntılar gün yüzüne çıktı. İlk olarak AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, dokunulmazlıkların oylanması durumunda “Hayır” oyu kullanacağını söyledi. Ardından ise AKP’nin bugüne kadar sessizliğini koruyan bölge milletvekili sırayla seslerini çıkardı. AKP’de zaten milletvekilleri televizyonlara çıkmak için partiden izin alıyorlar. Bu son yaşanan gelişmelerin ardından milletvekillerin televizyon ambargosu konulurken, kimi milletvekilleri ise buna uymadı.

KAPALI GRUP TOPLANTISI VE TARTIŞMALAR

Bölge milletvekillerinin sesini yükseltmesinden rahatsız olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir aradan sonra 4 Aralık günü partisinin grup toplantısı AKP Genel Merkezi’nde gerçekleştirdi. Grup toplantısının basına kapalı yapılan bölümünde çoğunluğu bölge milletvekillerinden oluşan yaklaşık 20 milletvekili dokunulmazlık konusundan birçok konuya kadar yürütülen politikaları eleştirdi. Bazı milletvekilleri ise anadilde savunma hakkıyla birlikte bazı yasaların biran evvel geçirilmesini isterken, oluşan basınç karşısında Erdoğan dokunulmazlıklara ilişkin kararını değiştirmek zorunda kaldı. Toplantıda politikaların dışında en çok eleştirilen isim ise İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin oldu.

MİLLİYETÇİ MİLLETVEKİLLERİ DEVREDE

Kapalı grup toplantısının ardından kurulduğu günden bu yana kendi içinde en büyük tartışmayı yaşayan AKP’de dokunulmazlık dosyalarında genişletme kararı çıktı. Kapalı grup toplantısının üzerinden kısa bir zaman geçmesi ile birlikte bu sefer de AKP içerisinde yer alan milliyetçi milletvekilleri ses çıkarmaya başladı. Dokunulmazlıklara ilişkin alınan kararı ve partinin bölge milletvekillerine karşı karar organlarını işletmemesini eleştiren milletvekilleri kimi bakanlar aracılığı ile rahatsızlıklarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. Bunun üzerine parti kurmayları ile toplantı yapan Erdoğan, kurmaylarına milletvekilleri üzerine çalışmalar yürütmeleri talimatını verdi.

ERDOĞAN YENİDEN BÖLGE MİLLETVEKİLLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

AKP içerisindeki çatlağın basın tarafından işlenmesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından parti içinde zafiyet olarak değerlendirilmesinin ardından yeniden toplantı planlandı. Bu toplantı AKP Genel Merkezi’nde dün gerçekleştirildi. Bölge milletvekilleri ile yapılan toplantıya parti yöneticiler, grup başkanvekilleri ve bakanlar, bölge illerinin belediye başkanları, il başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları ile bölge ilerinin il koordinatörlüğünü yapan diğer illerden milletvekilleri katıldı. Toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan bazı bölge milletvekilleri toplantının Kızılcahamam’da yapılan tartışmanın üzerine gerçekleştiğine işaret etti. Toplantıda deyim yerindeyse soğuk rüzgar esti. Toplantının ana gündemini ise Kürt sorunu ve AKP hükümetinin uyguladığı politikalar oluşturdu. Bölgeden gelen il başkanları illerinin özgünlüklerini anlatırken, “KCK” adı altında yapılan operasyonlarda yaşanan artışın bölgede büyük tepki yarattığını ve bunları AKP’ye olumsuz yansımasının olduğu vurgusunu yaptı. Kızılcahamam kampında yapılan milliyetçi söylem eleştiri yinelenirken, cenazelere yapılan müdahale ise bölge milletvekillerinin çoğu tarafından tepki ile karşılandı.

YENİDEN TOPLANTI KARARI

Toplantı’da bir önceki toplantıda Meclis’e BDP’lilerin dışındaki bazı dosyaların da gönderilmesine ilişkin alınan karar ise yapılan öneriler ile değiştirildi. Toplantıda AKP’nin bütün dokunulmazlık dosyalarını komisyona göndereceği ancak orada bir elemenin yapılacağı fakat sadece BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının Meclis Genel Kurulu’na sevk edilmesinin de söz konusu olmadığı belirtildi. Kimi milletvekilleri dokunulmazlık tartışmalarının tamamen ortadan kaldırılmasını isterken, bu istek Erdoğan tarafından olumlu karşılanmadı. Öte yandan bölge belediye başkanları ve milletvekillerinin bazıları ise anadilde eğitim hakkına ilişkin kullanılan sert söylemin yumuşatılması ve uzun vadede yapılacaklar arasına bu talebin de konulmasını istedi. Toplantıda partiye yapılan bir başka sert eleştiri ise Roboski katliamına ilişkin izlenen politikalar oldu. Fakat AKP yönetimi bu konuda BDP’yi suçlamayı tercih etti. Toplantıda ayrıca bölge milletvekillerini BDP’li milletvekilleri ile olan ilişkilerine dikkat etmeleri uyarısı yapıldığı öğrenilirken, toplantıya katılanlara Kürt sorunu konusunda önümüzdeki süreçte yapılması planlananlar da aktarıldı. Toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise yaşanan tartışmalardan rahatsızlık duyduğu, önemli bir süreçten geçildiği ve Başkanlık sistemi gibi konuların üzerine yoğunlaşmak yerine partinin dışarıdan parçalı bir yapı görüntüsünü oluşturacak konulara odaklanmasını eleştirdiği öğrenildi. Erdoğan’ın ayrıca bundan sonra partinin belirlediği politikalar ve söylemleri dışında yaşanacak tutumlara karşı tavır alacaklarını ve mekanizmaları işleteceklerini söylediği belirtildi. Toplantıda, önümüzdeki ay için yeniden toplanma kararlaşması alınırken, bölgelerine gidecek olan milletvekilleri, il başkanları ve belediye başkanlarının daha çok halkın içinde görünmeleri istendi.

Serhat ÇAYAN - ANF

Diğer Haberler