Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Başbakan ile MİT Arkamızda

Başbakan ile MİT Arkamızda

31 Ağustos 2010 Salı 14:10
Çongar'dan çarpıcı itiraf: 'Başbakan ve istihbaratın başı bizi teşvik ediyor'
BDP haberlerine boykot kararı alan Taraf'ın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar'dan çarpıcı itiraf: 'Başbakan ve istihbaratın başı bizi teşvik ediyor'

ERDOĞAN BİZİ TEŞVİK EDİYOR

Ergenekon davasına ilişkin program yapan Amerikan Ulusal Halk Radyosu'na konuşan Çongar, hükümet ile MİT'in kendilerini desteklediğini söyledi. Programı yapan muhabir Julia Rooke, Çongar'ın sözlerini 'Çongar gazetenin Başbakan ve devlet istihbaratının başı tarafından teşvik edildiğini söylüyor' diyerek aktardı.

DOĞRUDAN DEĞİL DOLAYLI İLİŞKİ

Çongar'ın bu itirafı, CHP'nin Meclis önergesiyle gündeme geldi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın önergeye yanıtı ise, 'Bahsedilen husus, ilgili gazetecinin kişisel görüşüdür. Başbakan veya hükümetimizle doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır' şeklinde oldu. Arınç'ın 'doğrudan ilgisi bulunmuyor' ifadeleri dikkat çekti.

Kimin 'Taraf'ı olduğu belli oldu

30 Haziran'da Amerikan Ulusal Halk Radyosu'nun (NPR), Taraf gazetesi ve 'Balyoz Planı' üzerine yayınladığı programda, gazetenin Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar'ın kendilerini Başbakan ve MİT'in teşvik ettiği şeklindeki değerlendirmesi Meclis'e taşındı. NPR'nin programında Yasemin Çongar, Mehmet Baransu, Cüneyt Ülsever, Murat Belge gibi isimlerin görüşlerine yer verilmiş, Yasemin Çongar ise Türkiye'de seçilmişlerin değil, resmi görevlilerin gücü elinde tuttuğunu ve ordunun siyasetten çekilmesi gerektiğini söylemişti. Röportajı yapan gazeteci Julia Rooke ise Çongar'ın sözlerini 'Çongar tanıklarla konuşarak belgeleri ellerinden geldiği kadar doğruladıklarını söylüyor ve gazetenin Başbakan ve devlet istihbaratının başı tarafından teşvik edildiğini ekliyor' diyerek aktarmıştı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Çongar'ın bu sözlerini önergeyle Meclis gündemine taşıdı. Öztürk'ün önergesini Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'Soru önergesinde bahsedilen hususlar, ilgili gazetecinin kişisel görüşleri olup Sayın Başbakan'la veya hükümetimizle doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır. Sayın Başbakan'ın veya hükümetimizin basında yer alan her haber ya da beyanı tekzip etmemesi onun doğru olduğu anlamını da taşımamaktadır' şeklinde cevapladı.


Bu yazı 31 Ağustos 2010 tarihli Günlük Gazetesi 'nde yayınlanmıştır.

Diğer Haberler