Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Başbakan Teşvik Paketini Açıkladı

Başbakan Teşvik Paketini Açıkladı

05 Nisan 2012 Perşembe 15:03
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iş dünyasının merakla beklediği "Yeni Teşvik Paketi"ni açıkladı. Erdoğan açıklamada belli zümrelere, belli çevrelere değil, tüm Türkiye'ye hitap edecek bir teşvik anlayışını hâkim kıldıklarının altını çizdi.

Erdoğan uzun süredir merakla beklenen ve 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacak yeni teşvik sistemini açıkladı. Erdoğan, "Geçmiş hükümetler dönemlerinde olduğu gibi, belli bölgelere, belli zümrelere, belli çevrelere değil, tüm Türkiye'ye hitap edecek bir teşvik anlayışını hâkim kıldıklarını, teşviklerin ölü doğmasına mahal vermedikleri gibi suistimal edilmesine de asla müsaade etmediklerini" söyledi.

Ulusal ve Küresel Ekonominin Seyrine Göre, Teşvik Sistemini Yeniledik
Erdoğan, yeni teşvik sistemini açıkladığı toplantıda, açıklanacak yeni teşvik sisteminin, hükümetin uygulamaya koyacağı 4'üncü teşvik sistemi olacağını hatırlatarak, 2003, 2006 ve 2009 yıllarında da dönemin ihtiyaçlarını gözeterek teşvik sistemini yenilediklerini, ayrıca belli dönemlerde kısmi teşvikleri uygulamaya koyduklarını söyledi.

Erdoğan, 9 yıllık süreçte, günün şartlarına, ulusal ve küresel ekonominin seyrine göre, teşvik sistemini yenilediklerini söyleyerek şöyle devam etti: "Yeni ihtiyaçları, yeni şartları özellikle gözettik, küresel ekonomideki gelişmelere ve krizlere göre teşvikleri yeniledik, sürekli müteyakkız olduk ve yeni gelişmelere uyum sağladık. Bugün açıklayacağımız teşvik sistemi de, aynı şekilde yeni şartların, yeni ihtiyaçların, ulusal ve küresel ekonomideki yeni gelişmelerin ışığında hazırlanmış bir teşvik sistemidir''

Başbakan Erdoğan, "Mevcut teşvik sistemiyle 11 bin 382 adet teşvik belgesi düzenlendi. 157 milyar lira yatırım gerçekleştirildi. 2009 yılından bugüne kadar uygulanan sistemle 72 yeni yatırım hedeflemiz gerçekleşmiştir. Bu teşviklerle uluslararası yatırımları ülkemize çekmeyi hedeflemiştik, bunu da başardık. Bunu dünya medyası teyit etmiştir." dedi.

Teşvik paketinin amaçlarıyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan, "Bu yeni sistemle cari açığın azaltılması için ara malların ülkemizde yatırım ve üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca teknolojik dönüşümü sağlamak için desteklenmesini amaçladıklarını" söyledi.

''Yeni Teşvik Sistemi 4 Ana Bileşenden Oluşuyor''
Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü ile Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nün Ekonomi Bakanlığı çatısı altında birleştirildiğini anımsatan Erdoğan, bu değişimin ardından Ekonomi Bakanlığı'nın hızla yeni teşvik sistemi üzerinde çalışmalarını başlattığını kaydetti. Yeni teşvik sistemi hazırlanırken TOBB, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve YASED başta olmak üzere ilgili bütün sivil toplum kuruluşlarıyla, birliklerle, derneklerle, bireysel yatırımcılarla yoğun istişarelerde bulunduklarını bildiren Erdoğan, ilgili tüm bakanlıkların bu yeni teşvik sistemi üzerinde koordineli bir şekilde çalıştığını ifade etti.

Başbakan, daha sonra yeni teşvik sistemini şu başlıklar altında topladı
1- Genel teşvik uygulamaları
2- Bölgesel teşvik uygulamaları
3- Büyük ölçekli yatırımların teşviki
4- Stratejik yatırımların

Erdoğan, "Genel teşvik uygulamaları, bölgesel teşvik uygulamaları, büyük ölçekli yatırımların teşviki ve stratejik yatırımların teşvikinden oluşuyor. Stratejik yatırımların teşviki ise yatırım malı ithali için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, sigorta primi işveren hissesi desteği, vergi indirimi sağlanacak. Stratejik yatırımların Türkiye'de üretilmesini ve bu sayede cari açığında azaltılmasını hedefliyoruz" dedi.

Teşvik Paketi ile İller 6 Ayrı Bölgeye Ayrılıyor
Yeni teşvik paketinde illerin 6 ayrı bölgede sınıflandırıldığını ifade eden Başbakan Erdoğan daha sonra şöyle ded: "Bölgesel harita yeniden ele alındı. İllerimizi sosyo-ekonomik durumuna göre 6 ayrı bölgeye ayırdık. Bölgesel teşvik yerine, il bazlı bölgesel teşvik sistemine geçiyoruz. İllerin durumu TUİK rakamları göz önüne alınarak güncellenecek sabit değildir, değişebilir. Az gelişmiş illere yapılan yatırımlar daha fazla desteklenecek. Yani 6. bölgede yatırım yapan firmalar için vergi ve faiz desteği sağlanacak. Bu illerde yatırım yapacak istihdam edilecek personelin gelir vergisine stobajı 10 yıllığına alınmayacak"

Mevcut teşvik siteminin Türkiye'nin tüm bölgelerinde yatırımların artırılması bakımından etkili sonuçlar doğurduğunu vurgulayan Erdoğan, son olarak "Bu nedenle sistemin yapısını temel olarak önümüzdeki dönemde de muhafaza ettiklerini, yeni teşvik sistemini de bu temel üzerine inşa ettiklerini" kaydetti. (İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları