Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 10 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 10 Ağustos 2010 (Haberler)

10 Ağustos 2010 Salı 09:30
Türkiye Basınından Bugün.

Yol kesen PKK 'Hayır' propagandası yaptı


Bugün gazetesi, bir diğer haberinde, Tunceli Ovacık'ta yaklaşık 30 aracı durduran silahlı PKK'lilerin, 12 Eylül'de yapılacak referandum için “Hayır oyu vereceksiniz yoksa canınızdan olursunuz” diyerek tehdit dolu bir propaganda yaptığını yazdı. Haberde, uzmanların, PKK'nin bu tehditlerinden kırsal kesimde yaşayan vatandaşların etkilenebileceğine dikkat çekerek uyarılarda bulunduğu belirtildi.

Gül damgası

Milliyet gazetesi, sürmanşetinde, yazarı Fikret Bila'nın yazısına yer vererek, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısıyla başlayan sorunlu süreci, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tercih ve talimatlarının belirlediğini yazdı. YAŞ toplantısının son günü olan 4 Ağustos 2010 tarihi itibariyle, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapılacak atama konusunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un önerisinin, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından benimsenmediği belirtilen haberde, bu tarihten sonra soruna dönüşen atamada ve nihai kararın oluşmasında Başkomutan sıfatı da taşıyan Cumhurbaşkanı Gül'ün tercihlerinin belirleyici olduğuna yer verildi.

Hesap veriyor

Hürriyet gazetesi, manşetinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, 9 kişinin öldüğü 31 Mayıs tarihli Mavi Marmara gemisi baskınıyla ilgili olarak İsrail'de kurulan Tirkel soruşturma komisyonuna ifade verdiğini yazdı. Bir kısmı medya önünde gerçekleştirilen komisyonun Netanyahu oturumunun saatlerce sürdüğü belirtilen haberde, ifadelerinin büyük bölümünde İsrail'in Gazze'yi ablukaya alma gerekçelerini savunan İsrail Başbakanı'nın, İnsani Yardım Vakfı'nı (İHH) terör örgütü olarak tanımladığı, olup bitenlerle ilgili olarak da Türkiye'yi suçladığı ifade edildi.

CHP'den liberal manifesto

Manşet haberinde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Hürriyet gazetesinde yayınlanan mektubunda yeni CHP'nin ilkelerini açıklarken, adeta “liberal demokrasi manifestosu” yayımladığını yazan Radikal, bireylerin hak ve özgürlüklerinin gelişmesi ve demokrasinin iyi işlemesi için devlet gücünün kısıtlanması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, bunun da hukuk devleti ilkesi ile mümkün olduğunu ifade ettiğini belirtti.

Haberde, mektubunda “Ordunun sivillerin denetiminde olması, demokrasinin iyi işlediğini gösterir” diyen Kılıçdaroğlu'nun, yeni anayasada öncelikle 1982 Anayasası'nın felsefesini oluşturan “giriş”in değişmesi gerektiğini savunduğuna yer verilerek, sorunların çözümünün kendi ifadesiyle “özgürlükçü (liberal) demokrasi” olduğunu dile getirdiği kaydedildi.

'Sav komployla CHP'ye el koydu'

Sabah, manşetinde, referandumda Anayasa değişikliğine “evet” diyeceğini açıkladığı için CHP Parti yönetimi tarafından kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna gönderilen CHP Ankara milletvekili Eşref Erdem'in, dün partisinden istifa ettiğini yazdı.

Haberde, 37 yıldır CHP'ye üye olduğunu ve yapılanları hak etmediğini belirten Erdem'in, dün Ankara'da düzenlediği basın toplantısında partisinden istifa etme gerekçelerini açıkladığı, Genel Sekreter Önder Sav'ın etkisiyle oluşan Parti Meclisi'nin değişime engel olduğunu söylediği ifade edilerek, oluşturulan Parti Meclisi'nin bu misyonla hareket ettiği ve eski Genel Başkan Deniz Baykal'ı istifaya götüren görüntülerin ardından partide bir “PM tertibi” yaşandığını savunduğu belirtildi.

Karar ilaç gibi geldi

Balyoz Davası kapsamında hakkında 3. kez tutuklama kararı çıkınca kalp krizi geçirebilir diye yoğun bakıma kaldırılan Çetin Doğan'ın, yakalama kararı kaldırılınca dün taburcu olduğunu manşetinden veren Star gazetesi, Doğan'ın, hakkında 2. kez yakalama kararı çıkınca da GATA'ya yatmış olduğunu ve uzun bir süre cezaevine girmediğini hatırlattı.

Balyoz Darbe Planı'nın mimarı olarak gösterilen Çetin Doğan'ın yoğun bakımlık tedavisinin dün sona erdiği belirtilen haberde, tutuklama kararının ardından Bodrum Havaalanı'nda polis tarafından gözaltına alınan Doğan'ın, gözaltına alınmasının üzerinden 3 saat geçmeden yoğun bakımlık hasta haline geldiği yazıldı.

Yeşil'in adamı sorgulanacak

Taraf gazetesi, manşet haberinde, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak'ın, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım'ın sağ kolu Yusuf Tek'in ifadesini alacağını yazdı. Haberde, sanılanın aksine faili meçhul cinayetler üzerinde büyük bir soruşturma yürüttüklerini söyleyen Başsavcı Kavak'ın, “Bu işin peşini kesinlikle bırakmayız. Her duyumu dinleyeceğiz” dediğine yer verilerek, geçen gün katıldığı bir televizyon programında o dönemde işlenen cinayetler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan, emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın da ifadeye çağırıldığı kaydedildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler