Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 12 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 12 Ağustos 2010 (Haberler)

12 Ağustos 2010 Perşembe 11:08
Star gazetesi, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP MYK Üyesi Süheyl Batum, DP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez ve Doç. Dr. Ümit Kocasakal’ın, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düzenlediği panelde referandumda “hayır” oyu istediklerini belirtti.
Ortak barış çağrısı

Bir Gün gazetesi, manşet haberinde, Ankara'da aralarında çok sayıda sendikanın, derneğin, platform ve oluşumun bulunduğu 162 sivil toplum örgütünün, her iki tarafa da silahları susturun çağrısında bulunmak üzere İHD Genel Merkezi'nde dün bir araya geldiğini yazdı. Haberde, imzacı kurumlar adına “Barış için acil çağrımızdır” başlıklı metni Halkevleri Onursal Abdullah Aydın'ın okuduğuna yer verilerek, son dönemlerde sivil toplum örgütleri tarafından yapılan çağrıların dikkate alınmamasının acı sonuçlarının artan ölümler, İnegöl ve Dörtyol'da yaşanan olaylarda görüldüğü ifade edilen metinde, “Sorunun şiddetle çözümünde ısrar, Türkler ve Kürtler arasındaki duygusal kopuşu arttırmakta ve giderek düşman hale getirmektedir” denildiği kaydedildi.

RTE marka oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, RTE markasını tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurduğunu manşetinden veren Milliyet gazetesi, koruma altına alınan markanın halkla ilişkiler, dergi - kitap yayımı ve televizyon programı yapım hizmetlerinde kullanılabileceğini belirtti.

Odadan tehdit

Sabah gazetesi, manşetinde Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO), 9 Ağustos'ta gerçekleştirilen ve 3.5 milyar dolar öngörülürken 5.8 milyar dolar gelir elde edilen Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım bölgesi ihalelerini “kamu yararı olmadığı” gerekçesi ile yargıya taşımayı planladığını açıkladığını yazdı. Haberde, EMO'dan yapılan açıklamada ihalelerin şeffaf yapılmadığı, rekabet ortamının yaratılmadığı iddia edilerek, dağıtım hatlarının özelleştirilmesinin kamu tekelinin özel tekele devri anlamına geldiği ve bunun kamu yararına aykırı olduğunun ileri sürüldüğüne yer verildiği belirtildi.

Mezhepler Müdürlüğü

“Alevi açılımı”nın en önemli ayağını oluşturan cem evlerinin statüsü konusundaki çalışmaların tamamlandığını sürmanşetinden veren Hürriyet gazetesi, kurulan komisyonun, cem evlerinin ibadethane olup olmadığı ve devlet yardımlarından yararlanmasına ilişkin raporunu, Devlet Bakanı Faruk Çelik'e sunduğunu yazdı. Ağırlıklı üzerinde durulan formülün, cem evlerinin “kamu yararına tüzel kişilik” kabul edilmesi olduğu belirtilen haberde, raporun, siyaseten sıkıntı yaratmaması için referandumdan sonra tartışmaya açılacağına yer verilerek, Bakan Çelik'in, “Bu hassas bir süreç. Bugüne kadar Alevi vatandaşların talepleri ile ilgili süreci özenle götürdük. Referandumdan önce siyasi malzeme yapılmasın” görüşünde olduğu kaydedildi.

Yeni hedef, çevreci tip

Radikal gazetesi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, İkizdere'deki Cevizlik Hidroelektrik Santralı'nın açılışında çevrecilere yüklendiğini yazdığı haberinde, Erdoğan, Karadeniz'de HES inşa edilmesini eleştirenlere “Çevreci tipler vatandaşları yalan yanlış bilgilendiriyor” dediğini yazdı. Haberde, Erdoğan'ın şu sözlerine yer verildi:

“Diyorlar ki 'Akarsu ve dereler satıldı.' Tamamen, dört dörtlük bir yalan. Çıkardığımız yasayla sadece ve sadece suların kullanım hakkı, değerlendirme hakkı devrediliyor. Derelerin kuruduğu iddiası da gerçek dışı.”

12 Eylül ittifakı

Anayasa değişikliği için referandumda “hayır” oyu verilmesi için ayrı ayrı mitingler düzenleyen muhalefetin, bu sefer Eskişehir'deki bir seminerde bir araya geldiğini yazan Star gazetesi, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP MYK Üyesi Süheyl Batum, DP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez ve Doç. Dr. Ümit Kocasakal'ın, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği panelde referandumda “hayır” oyu istediklerini belirtti.

Çocukları için adalet arıyorlar

Zaman gazetesi, manşet haberinde, Dağlıca, Aktütün, Gediktepe ve son olarak Hantepe'de evlatlarını kaybeden ailelerin, gündeme gelen skandal iddiaları yargıya taşıdıklarını yazdı. Haberde, Genelkurmay'ın suskunluğuna anlam veremeyen ailelerin, Hukukçular Derneği'nin girişimiyle 18 Ağustos'ta bir araya geleceği kaydedilerek, atılan adımın kendilerini umutlandırdığını belirtikleri ve Genelkurmay hakkında suç duyurusunda bulunacakları belirtildi. Dernek Başkanı Cahit Özkan'ın ise sonuç alınabilmesi için sivil yargı ve Meclis'i göreve çağırdığına yer verildi.

Ateşkese koster rötarı

Bugün açıklanması beklenen Ramazan ateşkesinin, görüş engeline takıldığını ve Abdullah Öcalan'ın avukatlarının İmralı'ya gidemeyince, PKK'nin ateşkes kararını ertelediğini manşetinden duyuran Taraf gazetesi, bir grup militanın silahtan arındırarak Birleşmiş Milletler'e teslim edilmesinin de gündemde olduğunu yazdı.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler