Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 13 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 13 Ağustos 2010 (Haberler)

13 Ağustos 2010 Cuma 11:14
“Başbakan sadece HES tacirlerinden ve Bakan Eroğlu’ndan aldığı bilgilerle konuşuyor. Gerçeklerden kopuk” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.
Türkler Kürtleşiyor Kürtler Türkleşiyor

Uludağ Üniversitesi'nden siyaset bilimci Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün ile yapılan röportaja ön sayfasında yer veren Akşam gazetesi, Öğün'ün, Orta Asya'da göçebe hayatın içinden gelen Türkler'in yıllardır karşılaştıkları İran, Arap dünyası, Roma İmparatorluğu ve diğer medeniyetler tarafından dönüştürüldüğünü belirttiğini yazdı. Bunun sonuçta “Türk'ün macerası” olduğunu, hiçbir zaman atalarına değil, artık Rumlara ve Ermenilere benzeyeceğini ifade eden Öğün'ün, “Türk'ün dönüşürken dönüştürdüğünü” de kaydettiği söyleşide, “Kürt nasıl Türkleşiyor?” sorusuna şu yanıtı verdiği kaydedildi:

“Kürtler batıya göçüyorlar, denizin tadına varıyorlar, zeytinyağlı yemek yapmayı öğreniyorlar. Türkçe'yi öğreniyorlar. Başka bir şey çıkıyor orda: Kürt'ün Türkleşmesidir. Biz de eski Türkler değiliz. Kürtleşmiş Türkleriz. Kebabın tadına varıyoruz burada. İbrahim Tatlıses dinliyoruz. Bu bir etkileşimdir. Önemli olan bunu doğal görmek ve teşvik etmektir.”

1200 hakim-savcıya ağır suçlama


Milliyet gazetesi, manşet haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün memleketi Rize'nin Güneysu ilçesinde katıldığı “Anadolu Soruyor” adlı programda, uydudan yayın yapan bazı yerel televizyonların temsilcilerinin sorularını canlı yayında yanıtlarken, “Şimdi ben YARSAV üyesi olan yargı mensuplarına nasıl güveneceğim, nasıl güvenebilirim? Çünkü açık, net kalkıp da iktidarı eleştiriyorsa hakaretler ediyorsa ben böyle bir yargı mensubuna nasıl güvenebilirim? Ben orada böyle bir oluşuma karşıyım” görüşünü ortaya koyduğunu yazdı.

Hoca sıkıştı çıkını açtı

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın, “kayıp trilyon” davasında verilen karar doğrultusunda 14 milyon lirayı Maliye'ye ödemek için anlaşmaya yanaştığını manşetinden duyuran Hürriyet, Erbakan'a Milda adlı şirket ile damadı Mehmet Altınöz'ün kefil olduğunu, 1 milyon liranın peşin ödendiğini belirterek, kalan miktarın 5 yılda ödeneceğini yazdı.

Silivri'den gelen feryada kulak vermeli

Radikal gazetesi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, dün NTV televizyonunda katıldığı programda, Ergenekon sürecinde tartışma yaratan tutuklama kararları konusunda sürpriz bir çıkış yaparak, “Bugüne dek bu davayla ilgili sorulara 'Hukukçuların işidir. Tutukluysalar, delil durumu bunu gerektiriyordur' diye yanıt veriyordum. Mustafa Balbay, Tuncay Özkan uzun süredir tutuklu. Sanıkların ileri sürdükleri savlar bence dinlenmeli” dediğini yazdı.

Haberde, Arınç'ın, gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın mahkemedeki itirazlarında dile getirdikleri “Böyle bir olayı meydana getirmek isteyen ve planlayanlar serbest bırakılıyor. Onların silahı var bizim yok da mı içerde kalmaya devam ediyoruz” sözlerine, “Bu feryada kulak vermek lazım. Bu feryada kulak verecek olan yargının kendisidir” dediği kaydedildi.

'Çevreci tip' karşılık verdi


Radikal'in bir diğer haberi ise, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, bir hidroelektrik santrali açılışında, “Milleti yalan yanlış bilgilendiriyorlar” deyip 'çevreci tipler' diye nitelediği örgütlerin ses verdiği yönünde. Haberde, memleketi Rize'de bir hidro elektrik santralinin (HES) açılışında konuşan Başbakan'a cevaben 54 örgütü temsilen yapılan açıklamada “Başbakan sadece HES tacirlerinden ve Bakan Eroğlu'ndan aldığı bilgilerle konuşuyor. Gerçeklerden kopuk” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.

Ney eşliğinde terör sitemi


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın AK Parti iftarında yabancı büyükelçilere terör konusunda uyarılarda bulunduğu ve dayanışma çağrısı yaptığını manşetinden veren Sabah gazetesi, Başbakan'ın, “Bütün uyarılarımıza ve delillerimize rağmen terör örgütüne müsamaha gösterilmesi bizi üzüyor. Dostlarımızdan samimi ve somut adım bekliyoruz” dediğini yazdı.

Ya dağdaki oğlumla asker oğlum karşılaşırsa

Star gazetesi, Kürt sorununda sorunu en yakıcı hissedenin anneler olduğunu belirttiği haberinde, “bir oğulları dağda bir çocukları da askerde olan Diyarbakırlı iki annenin yüreklerinde büyüttükleri korkunun bir ömrün taşıyabileceğinden fazla” olduğunu yazdı.

Haberde, bugüne kadar “şehit anneleri” veya operasyonlarda ölen PKK'lilerin annelerinin hep “akan kan dursun artık”çağrısı yaptıkları, ama Diyarbakırlı iki annenin durumunun hepsinden farklı olduğu belirtilerek, “Biri 62 yaşındaki H.G. diğeri ise 50 yaşındaki S.A'nın ortak yanları, bir oğullarının dağda, bir oğullarının ise askerde olması . Üstelik askere gidenlerin ikisi de Güneydoğu'da. İki oğlu dağa çıkan, beşinci oğlunu ise askere gönderen anne H.G. 'Silahlar sussun, anaların yüreği dağlanmasın' diyor” ifadelerine yer verildi.

Katiller panzerle kaçtılar

Taraf gazetesi, manşet haberinde, 1996 yılında ortaya çıkmasına rağmen, sorumluların zaman aşımından kurtulmak üzere olduğu “Yüksekova Çetesi” mağdurlarının, tam 14 yıl sonra ilk kez konuştuklarını yazdı. Haberde, “Ergenekon'u 20 yıl önce biz yaşadık” diyen çete mağdurlarının, dosyanın yeniden açılması halinde savcıya ifade vermek istedikleri belirtilerek, çetenin ağabeyini katlettiği Sabri Çardakçı'nın, “Gece evinden ismiyle çeğırıp kurşuna dizdiler. Sese gelenlerin gözleri önünde katiller panzere binip kaçtı” şeklindeki sözlerine yer verildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler