Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ 14 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ 14 Ağustos 2010 (Haberler)

14 Ağustos 2010 Cumartesi 11:22
Yeni Şafak gazetesi “Hayır Rüzgarları Tersten Esiyor” başlığıyla manşete çıkardığı haberde CHP ve MHP’deki istifaları ele aldı.

CHP Baykal'ı eve hapsetti

Sabah gazetesinin manşetinde, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, eski Genel Başkan Deniz Baykal'la ilgili bir operasyon daha yaptığı haberi yer aldı. Habere göre, Sav imzalı genelgede, 2007 - 2010 arasında CHP'de genel başkanlık ve genel başkan yardımcılığı görevinde bulunan isimlerin referandum sürecinde oluşturulan çalışma gruplarında yer almayacağı belirtildi. Haberin devamı şöyle:

“Anılan gruplarda Genel Başkanlık yapmış olan, 2007-2010 döneminde Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan milletvekillerimiz ile Genel Sekreter, Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, TBMM Grup Başkanvekilleri, Ankara, İstanbul ve İzmir illeri doğrudan Genel Sekreterliğe bağlı çalışacağından bu illerin milletvekilleri görevlendirilmemiştir' deniliyor. Bu ifadelerle Baykal ekibini dışlayan genelgede en dikkat çekici bölüm ise Önder Sav ve Hakkı Süha Okay ile birlikte bazı milletvekillerinin de çalışma gruplarında yer almadığının belirtilmesi oldu. Yılmaz Ateş bu durumu 'Tampon yapmışlar' şeklinde değerlendirerek teşkilatın tepkisinin önlendiğini söyledi.”

Villa tartışmasını bilerek başlattım

Milliyet gazetesinin manşetinde, Fikret Bila'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme yer aldı. Habere göre, Kılıçdaroğlu Başbakan ile yürüttüğü villa tartışmasını bilerek başlattı. Kılıçdaroğlu'nun konuyla ilgili soruya yanıtı şöyle:

“Ben 'havuzlu villa' eleştirisini elbette bilerek başlattım. Yazlık ev, yazlık kooperatif üyeliğimi elbette biliyordum. Bir hata olarak görmüyorum. Havuzlu villa söylemine devam edeceğim. Benim üyesi olduğum yazlık kooperatif eviyle, Başbakan'ın yaşadığı havuzlu villa arasında uzaktan yakından bir benzerlik yok. Çok büyük fark var, aynı şey değil. Ayrıca bu yazlık bir kooperatif evi. Sürekli yaşanacak bir ev değil. Başbakan'ı bu konuda eleştirmeyi sürdüreceğim.”

1 milyar dolarlık lig başlıyor

Milliyet gazetesinin sürmanşetindeki haberde, yayın gelirlerini ikiye katlayan kulüplerin, 2010-2011 sezonuna flaş transferlerle girdiğini yazdı.

Habere göre, bu yılın transferleri, Guti, Quaresma, Stoch, Dia, Cana, Pino, Jaja ve İnsua. Haberde, Türkiye'de ilk kez yabancı kontenjanının 10'a çıkarıldığı belirtildi.

Hocaya kefil işçiye borçlu

Hürriyet gazetesi manşetinde, Necmettin Erbakan'a, “Kayıp trilyon” davasında 14 milyon liralık borcu ödemesinde kefil olan ve 1 milyon lira peşinatı da 3 gün önce ödeyen Milda Kağıt Sanayi Ticaret A.Ş.'nin, işten çıkardığı 138 işçiye 3 milyon lira borcu olduğunun belirlendiğini yazdı. Haberde, şirketin yönetim kurulu üyesinin Erbakan'ın damadı Mehmet Altınöz olduğu bilgisine yer verilerek şu ifadeler kullanıldı:

“2003 yılında özelleştirme kapsamında Giresun Seka Aksu Kağıt Fabrikası'nı devletten 3.5 milyon dolara satın aldı. Arazisinin imara açılması için çalışmalar yürüten Milda, geçtiğimiz aylarda bir emlak firması aracılığı ile fabrikayı 55 milyon dolara satışa çıkardı.”

Silivri Feryadı'na iki destek daha

Radikal gazetesinin manşetindeki haberde, Ergenekon tutukluları Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın 'feryadına kulak verilmesini' isteyen Bülent Arınç'a, Meclis Başkanı M. Ali Şahin ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik'in de katıldığı bilgisi yer aldı.

Haberde, “Diyorlar ki, 'böyle bir olayı aslında meydana getirmeyi düşünen ve planlayan kişiler serbest bırakılıyorlar, onların silahı, topu, tüfeği var, bizim yok da onun için mi hâlâ içeride kalmaya devam ediyoruz?'. Bence bu feryada kulak vermek lazım. Bu feryada kulak verecek olan; bir, yargının kendisidir' diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ardından Şahin, 'Türkiye'deki mahkemelerde tutukluluk sürelerinin uzunluğu haksızlığa neden olmaktadır. Sayın Bülent Arınç'ın bu konudaki duyarlılığına ve açıklamalarına katılıyorum' diye konuştu” ifadeleri yer aldı.

110 bin kontenjan var

Radikal gazetesinin ilk sayfasında yer alan habere göre, üniversite sınavına girip tercih yapan 1 milyon 104 bin adaydan 561 bini bir bölüme yerleşti. 110 bin kontenjan boşta kaldı. 1467 lise birincisi açıkta. Bu yıl ilk kez uygulanan sistem taban puanları yükseltti.

Hayır rüzgarı tersten esiyor

Yeni Şafak gazetesi “Hayır Rüzgarları Tersten Esiyor” başlığıyla manşete çıkardığı haberde CHP ve MHP'deki istifaları ele aldı. Haberde, halk oylamasında partilerinin aksine anayasa değişikliğine 'evet' diyeceklerini açıklayan MHP'li ve CHP'li belediye başkanlarına yenilerinin eklendiği, Aksaray ve Çorum'da 4 MHP'li, Konya'da ise bir CHP'li belediye başkanı istifa ettiği belirtildi. Ayırca MHP'li Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın ise, '12 Eylül'deki halk oylamasında vicdanımın sesini dinleyeceğim' diyerek 'evet' sinyali verdiği yorumu yapıldı.

(AKnews Türkçe – Kürtçe Bölümü) 

Diğer Haberler