Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ 14 Ağustos 2010 (Yazarlar)

BASIN ÖZETİ 14 Ağustos 2010 (Yazarlar)

14 Ağustos 2010 Cumartesi 11:17
Tabii bu durumda Basbakan Erdoğan’ın artık ‘CHP-MHP-BDP ruh üçüzleri’ söylemi de boşa çıktı; BDP’yi dolaylı olarak ‘evet’ safında saymak gerekiyor.”
PKK ateşkesi ve referandum süreci (Murat Yetkin- Radikal)

Murat Yetkin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in Ankara'daki yabancı ülke ve kuruluş temsilcilerine verdiği iftar yemeğini okurları ile paylaştı. AK Parti'nin referandumda “evet” Kürt oyları ile garantiye almayı düşündüğünü belirten Yetkin, PKK'nin ilan ettiği eylemsizlik kararına ilişkin görüşlerini de şu cümlelerle aktardı:

“(…) Ramazan'da eylemsizlik' adı altında ateşkesi (ve onun gerisinde boykot çağrısını geri alma ihtimalini) hükümete uzattığı bir havuç gibi kullanarak, demokratik özerklik ve PKK'nın müzakere muhatabı alınması taleplerini öne sürüyor. PKK şu sıra neyi öne sürse hükümettin reddedemeyeceğini hesaplıyor mu? Önceki gün Öcalan'ın avukatlarının '15 Ağustos öncesi İmralı'ya gitmemiz için tekne bulmayanlar ateşkesi engellemek isteyenlerdir. Bu PKK'nın 15 Ağustos kararını etkiler' mealinde açıklama gelmişti. Akşam saatlerinde AK Partili Suat Kılıç 'Bulunacak, merak etmeyin' diye teskin etmeye çalışsa da, PKK işi garantiye aldı. PKK önceki gece Yüksekova'da askeri konvoy bastı. Sabah saatlerinde Mudanya iskelesine giden Ocalan'ın avukatları, Adalet Bakanlığı tarafından kiralanmış tekneyi hazır buldular. Biraz sonra da Hakkâri'den 'Ramazan'da kan dökülmesin' açıklaması geldi. Onun ardından da PKK 20 Eylül'e dek ateşkes ilan etti. Bu tarih önemli, çünkü halkoylamasının sonuçlarıyla beraber geride bırakıyor. PKK adeta sürecin inisiyatifini hükümetin elinden alıyor.

Tabii bu durumda Basbakan Erdoğan'ın artık 'CHP-MHP-BDP ruh üçüzleri' söylemi de boşa çıktı; BDP'yi dolaylı olarak 'evet' safında saymak gerekiyor.” Yetkin, Aysel Tuğluk'un  “20 Eylül'e dek süreyi hükümet iyi kullanmalı” şeklindeki sözlerine atıfta bulunarak, “(…) Hesaplar, halkoylamasını aşıp 2011 seçimlerine uzanmaya başladı anlayacağınız” yorumunda bulundu.

TÜSİAD böyle devam edemez (Emre Aköz – Sabah)

Sabah gazetesinden Emre Aköz bugünkü köşesinde Türk Sanayici ve İşadamları Derneği yönetimini eleştirdi. TÜSİAD'ın 3 yıl önce yapılan 27 Nisan muhtırasında demokrasiden yana tavır aldığını vurgulayan Aköz, aynı derneğin şimdilerde CHP ve YARSAV ağzıyla konuştuğunu kaydetti. Bu durumu hayretle izlediğini belirten Aköz şöyle devam etti:

“(…) Aydın Doğan'ın kızı Arzuhan Hanım'dan bekleyip de duymadığım tipte sözleri, Ümit Boyner'den işitiyorum. O Ümit Hanım ki Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) lideri Cem Boyner'in eşi...YDH'nın... Asaf Savaş Akat, Cengiz Çandar, Can Paker, Etyen Mahçupyan, Kemal Anadol, Mehmet Altan, Kemal Derviş gibi kurucularını tanımış birisi böyle laflar etmez. Edemez. İçinden gelmez. Peki, sorun ne? TÜSİAD'ı iyi bilen bir iktisatçının verdiği cevabı, sizinle paylaşmak isterim. Bakın neler diyor: 'TÜSİAD yola ekonomik liberalizmle çıktı. Hedef Türkiye ekonomisini dünyaya eklemlemekti. Bu yolun sonunda AB ile gümrük birliği ve de tam üyelik vardı. AB üyeliği uğruna demokratikleşmeye razı geliniyordu.
"Ama 2001'den sonra devlet ve hükümetle olan ahbap-çavuş ilişkisi değişti. Yeni süreçte TÜSİAD'ı devre dışı sermaye daha büyük bir hızla gelişti ve derneğin önemi azaldı. Ancak AKP Hükümeti, TÜSİAD'ın ekonomik çıkarlarına doğrudan zarar verecek bir şey yapmadı. (Hiçbir iktidar böyle bir şey yapmaz zaten.) En fazla birazcık 'kârdan zarar' söz konusudur ki bu durumu, böylesine şiddetli bir AKP düşmanlığı açıklayamaz.” Aköz, TÜSİAD'ın yel değirmenlerine saldırmak yerine, kendini yeni çağa uyarlaması gerektiğini belirtti.

“Eylemsizlik” ve “bozuk gemi” (Hakan Albayrak – Zaman)

PKK'nin Ramazan ayında aldığı “eylemsizlik” kararını köşesine taşıyan Hakan Albayrak, hükümetin tepkisini “Şüpheyle yaklaşıyoruz” olarak ele aldı. Bu şüphenin haklı olduğunu savunan Albayrak, şunları yazdı:

“(…) PKK'nın sağı solu belli olmaz; ama 'eylemsizlik kararı'na –yalan olduğu düşünülse bile- itibar edilmeli. Hükümet iyi niyetini göstersin, sonra PKK isterse 'eylemsizlik' sözünde durmasın; maşeri vicdan nezdinde kazanan hükümet, kaybeden PKK olacaktır. Öte yandan, 'eylemsizlik kararı'na itibar etmemek, PKK'ya, 'İşte görüyorsunuz, hükümet uzattığımız zeytin dalını geri çevirdi. Şiddeti sürdürmekten başka çaremiz yok' diyerek son zamanlarda tırmandırdığı şiddeti kendi tabanı nezdinde meşrulaştırma imkânını verecektir. Kürtlerin kahir ekseriyeti bu şiddet furyasından rahatsızlık duyuyor, PKK mahallesinden bile homurtular yükseliyor, ateşkes çağrıları birbirini kovalıyor, üstelik Abdullah Öcalan'ın Barış ve Demokrasi Partisi'ne ilan ettirdiği referandum boykotunun BDP tabanında yeterince karşılık bulmayacağına dair bir sürü işaret var; bu gidişatı tersine çevirebilecek söylem ve davranışlardan uzak durmak lazım.Hükümet, 'Eylemsizlik kararına şüpheyle yaklaşıyoruz' demek yerine, 'Silahlar sadece Ramazan ayında değil daima susmalı. Sağduyunun kör şiddete tamamen galebe çalacağı günlerin yakın olduğunu umuyoruz' dese daha iyi eder.”

Albayrak, Öcalan'ın avukatlarını İmralı'ya götürecek bir geminin de acilen ayarlanmasını istedi.

 (AKnews Türkçe- Kürtçe Bölümü)

Diğer Haberler