Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 15 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 15 Ağustos 2010 (Haberler)

15 Ağustos 2010 Pazar 15:19
Obama’nın, Müslümanların da herkes gibi dini sorumluluklarını yerine getirme hakkı olduğunu söylediğini belirtti.
Cemmatten Kürtçe'ye yasak

Birgün gazetesi, Fethullah Gülen Cemaati'nin gazete ve yayın organlarının, AK Parti'nin “demokratik açılım” politikasına tam destek verirken, cemaat evlerinde kalan Kürt öğrencilerin ana dillerinde konuşmalarının yasaklandığının ortaya çıktığını yazdı. Haberde, bu evlerde kalan M.B. isimli öğrencinin, daha öncede medyaya yansıdığı gibi Kürtçe konuşmanın yasak olduğunu anlattığı belirtildi.

Kanımız dondu

Yazısı nedeniyle hapse mahkum olunca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuran ve başvurudan bir hafta sonra da öldürülen Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink'in ailesinin, bir yandan bu davayı sürdürürken bir yandan da “Cinayeti niye önlemediniz?” diye yeni bir dava açtığını manşetinden veren Milliyet, Türk Hükümeti'nin, AİHM'e yolladığı savunmada, “Dink Türklüğü aşağıladı, nefret söyleminde bulundu. Bu tür yazılar halkı tahrik eder, kamu suçu oluşturur” dediğini yazdı. Haberde, Dink'in kardeşi Hosrof Dink'in, “Bu savunmayı gazetede okuduğumuzda kanımız dondu. Bu savunma cinayetin aydınlanması konusundaki umutlarımızı kırdı” dediği kaydedildi.

Öcalan emretti müdür kovuldu

Manşet haberinde, Danimarka'dan uydu yayın izni alan ROJ TV'nin, “PKK'nin bir uzantısı olduğunu kanıtlayan” belgelere bir yenisinin daha eklendiğini yazan Sabah gazetesi, ROJ TV'nin Kopenhag'daki merkezinde genel müdürlük görevinden uzaklaştırılan Manuşehr Zonoozi'nin, Abdullah Öcalan'ın kesin talimatıyla işten çıkarıldığını belgeleyen bir ses kaydı ortaya çıktığını bildirdi.

Haberde, Kopenhag polisinin de elinde olduğu bildirilen ses kaydına göre, 2008 yılının Haziran ayında bir sabah ROJ TV genel merkezine gelen “Hamza” kod adlı bir kişinin, Manuşehr Zonoozi'yi istifa dilekçesini imzalamaya zorladığı ve imzalamaması durumunda Zonoozi ve ailesinin hayatının tehlikede olduğunu söylediği ifade edilerek, “örgüt adına orada bulunduğunu tehditkar bir ses tonuyla söyleyen Hamza”nın, kendisinin Abdullah Öcalan'ın temsilcisi olarak orada bulunduğunu ve “Apo”nun artık Zonoozi'yi istemediğini söylediği bilgisine yer verildi.

Yüzde 60'ı buluruz

Hürriyet gazetesi, manşet haberinde, Yozgat'ta 45 derece sıcakta partisinin referandum etkinliklerinde konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, başkente dönüşte Hürriyet Ankara Temsilcisi Metehan Demir'e siyasetin gündemini değerlendirdiğini yazdı. Haberde, referandumda farklı “Evet” çıkacağını savunan Arınç'ın, muhalefetin küçük bir farkla “Hayır” çıkması halinde bile moral bulacağını söyleyerek, “En başında yüzde 60 'Evet' çıkacağını söylemiştim. Bu 60 olur, 58 olur. Yine de sonuçta ne olursa olsun yüzde 60 diyecek bir potansiyel Türkiye'de var. Muhalefet bu demokrasi adına yapılan Anayasa değişikliğini bir güvenoyu gibi kullanıyor” şeklinde konuştuğu belirtildi.

Başbakanlık'tan acı tespit: Sosyal yardım tembelleştirdi

Radikal gazetesi, Başbakanlık'ın, hükümeti sık sık eleştirilerin hedefine oturtan sosyal yardımların etkisini araştırdığını belirttiği haberinde, ihtiyacı olmadan yardım alanların bulunduğunu tespit eden rapor yayınladığını yazdı. Haberde, “Bu durumun sebebi yardım almaya eşini gönderen, maço karakterli, saldırgan, tehditkâr, pişkin ve açgözlü erkekler” yargısına ulaşıldığı belirtilerek, yardım almanın alışkanlık haline geldiği tespitini yapan raporda, bunun sonuçlarının “Özellikle gençleri tembelliği sürüklüyor. Yardım alanlar hükümete, devlete duacı oluyor, ancak bir kere de olsa alamayınca beddua ediyor. Yardım alamadığı zaman kavga çıkaranlar bile oluyor” şeklinde değerlendirildiğine yer verildi.

İkiz Kuleler'in yerine cami anlamlı olur

ABD Başkanı Barack Obama'nın, önceki gün Ramazan ayı dolayısıyla Beyaz Saray'da düzenlediği iftar yemeğinde İkiz Kulelerin enkazı yakınına yapılması planlanan cami projesi hakkında ilk kez konuştuğunu sürmanşetinden veren Star, haftalardır ülkede hararetli tartışmalara yol açan camiye büyük destek veren Obama'nın, Müslümanların da herkes gibi dini sorumluluklarını yerine getirme hakkı olduğunu söylediğini belirtti.

Haberde, “Sıfır Noktası”nın kutsal olduğunu belirterek burayı onurlandırmanın en iyi yolunun caminin inşasına izin vermek olduğunu ifade eden ve 11 Eylül'ü planlayan El Kaide'nin İslam ile eşdeğer olmadığını kaydeden Obama'nın, “El Kaide'nin davası İslam değil. Masumları öldüren teröristlerle savaşı kazanacak olmamızın nedeni, sadece silahlarımız değil, sahip olduğumuz değerlerin gücü” diye konuştuğu kaydedildi.

İki iyi adam ajanları durdurdu

Taraf gazetesi, manşetinde, Hatay Dörtyol'daki olayların benzerini, 15 kilometre mesafedeki Ezin ilçesinde de sahnelemek isteyen provokatörleri, BDP İlçe Başkanı Hüseyin Kur ve İlçe Emniyet Müdürü Ali Fuat Bozkurt'un sağduyusunun durdurduğunu yazdı. Haberde, önce Hüseyin Kur'un, molotof kokteyli ile ateşe verilen BDP İlçe Binası'nı gizlediği, ardından Bozkurt'un da dört zanlıyı kısa sürede yakaladığı ve ikisinin de Kürtler'in gittiği kahvehanelerin erken kapanması hususunda anlaştıkları kaydedildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler