Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ 20 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ 20 Ağustos 2010 (Haberler)

20 Ağustos 2010 Cuma 11:49
Türkiye Basınından Bugün.
Diyarbakır'ın cesur tercihi

Sabah gazetesi, Diyarbakır'da bulunan 14 iş dünyası kuruluşunun referandumda “evet” diyecekleri haberini manşete taşıdı. Haberde, BDP'nin “boykot” kararını dinlemeyen iş dünyasının, referandumda “evet” diyeceği yazıldı.

Habere göre işadamları, sonucun “evet” çıkması için çalışacaklarını ve her tür çabayı sarf edeceklerini belirtti. Ortak karar metnini Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Galip Ensarioğlu okudu.

Ensarioğlu, “Her zaman hür teşebbüsten, ifade özgürlüğünden ve demokratik hakların alanının genişletilmesinden yana tavır koyan kuruluşlar olarak, özgürlükleri artıran ve demokratik değişime kapı aralayan her türlü çabayı destekliyoruz” dedi. Ensarioğlu, sonucun olumlu çıkması için her türlü çabayı sarf edeceklerini de söyledi.

İki gemi aynı eylemci

Hürriyet gazetesi ise Mavi Marmara baskınında yaralanan yardım gönüllüsü Erdinç Tekir'in 1996'da Avrasya Feribotu'nu kaçıran 9 kişilik ekipte yer aldığı haberini manşete taşıdı.

Habere göre, Gazze'ye yardım götürürken Akdeniz'de İsrail komandolarının baskınına sahne olan Mavi Marmara Gemisi'nde, Avrasya Feribotu'nu kaçıran ekipte yer alan ve 8 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası hükmü giyen Hacerat kod adlı Erdinç Tekir'in de olduğu ve yaralandığı belirlendi. Tekir, saldırıdan hemen önce ikiz kızları olduğunu ve gönüllü olarak Mavi Marmara'ya bindiğini söyledi. Tekir, “Daha önceki olay nedeniyle 3,5 yıl 8 ayrı cezaevinde yattım. Son olarak Bolu'nun Seben Kapalı Cezaevi'nden tahliye olduktan sonra yardım gönüllüleri arasına katıldım. Gemiye yönelik saldırı sırasında yaralandım. 36 saat kadar İsrail'de hapishanede kaldıktan sonra Türkiye'ye gönderildim” dedi.

HSYK'nın dosyası kabarık

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu (HSYK) manşetine taşıyan bir diğer gazete ise Zaman oldu. Habere göre, HSYK'nin bazı üyeleri Ergenekon, Balyoz ve faili meçhul cinayetler gibi önemli davalara bakan hâkim ve savcıların görevden alınması için çaba harcıyor.

Adalet Bakanlığı, yargıya doğrudan müdahaleyi amaçlayan girişimi durdururken, gelişmeler daha önceki adımları gündeme getirdi. Soruşturmayı yürüten savcıların yetkilerini kaldıran HSYK'nın Başkan Vekili Kadir Özbek, sanık İlhan Cihaner'le yaptığı telefon görüşmesi üzerine günlerce tartışılmıştı. Şemdinli iddianamesini hazırlayan Savcı Ferhat Sarıkaya'nın ihracı da hukukçuları ayağa kaldırmıştı.

HSYK'nın dikkat çekici kararlarından biri ise 1996'ya uzanıyor. Kurul, Susurluk davasının hakimi Sedat Karagül'ü görevden alırken, idamla yargılanan Özel Harekâtçı Ayhan Çarkın, bunun kendilerini kurtardığını itiraf etmişti. HSYK'nın geçen yıl adliyeye atadığı hâkim Oktay Kuban da, “Kaos Planı” soruşturması tutuklusu Albay Dursun Çiçek'in ikinci kez tahliyesinde rol oynadı. Çiçek, tutuklanmasının üzerinden 24 saat geçmeden salıverilmişti.

Özerklik ısrarı

Vatan Gazetesi ise Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın “özerklik” taleplerini manşete taşıdı. 1992'deki olayların yıldönümünde Şırnak'ta konuşan BDP lideri, “Ergenekon'la mücadele ediyoruz' diyorlar ama Şırnak Ergenekonu hâlâ bu halkın katliamı planları peşinde. Bu halka saygı duyuyorsanız, dilini, kültürünü kabul edeceksiniz. Bu halka saygı duyuyorsanız, demokratik özerlik talebini kabul edeceksiniz” dedi.

AKnews Türkçe-Kürtçe Servisi

Diğer Haberler