Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ 21 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ 21 Ağustos 2010 (Haberler)

21 Ağustos 2010 Cumartesi 13:43
Sabah gazetesinin manşetinde PKK’nin 20 Eylül’e kadar ilan ettiği ateşkes ve ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için bölgede başlatılan çalışmalar yer aldı.
Kalıcı ateşkes için sivil girişim

Sabah gazetesinin manşetinde PKK'nin 20 Eylül'e kadar ilan ettiği ateşkes ve ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için bölgede başlatılan çalışmalar yer aldı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu'nun “Devlet, PKK ile masaya oturdum demez, doğru da olmaz. Ancak bunun kırk yolu vardır. Örgütle görüşmezsiniz de Ahmet Türk'le görüşürsünüz. Burada dolaylı yöntemler önemlidir. Biz, sivil örgütler göreve hazırız” şeklindeki açıklaması ile başlayan haberin devamı şöyle:

“Diyarbakır'da hafta sonu yapılacak DTK da bu gündem başlığı ile toplanıyor. Kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı Başkanı Ahmet Türk'ün 'kırılma noktasındayız' çağrısına sivil örgüt temsilcileri de katılıyor. Geçtiğimiz günlerde PKK'ya 'silahı bırak' çağrısı yapan Doğu ve Güneydoğu'daki 100'e yakın sivil örgüt temsilcisi şimdi bu sürecin kalıcı olması için kolları sıvadı. Bu oluşumun başını çeken Diyarbakır Sanayi Odası Başkanı Ensarioğlu, PKK ile müzakerelerin dolaylı yöntemleri olduğunu belirterek ekledi: 'Çatışmaların sona ermesi konusunda irade ortaya konmalı. Örgüt ateşkes ilan etti. Peki telepati ile mi anlaşılacak? Öldürülürken muhatabınız kimse, barışırken de odur.”

HSYK mahkemeleri dağıtmak itiyor, yargıya müdahale etirmeyiz

Zaman gazetesi, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in sözlerini manşetine taşıdı. “HSYK'nın korsan kararnamesine geçit vermeyen Adalet Bakanı Sadullah Ergin” yorumuyla başlayan haberde, Ergin'in ağzından HSYK toplantısında yaşananlara yer verildi. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Kararname imzalanacaktı. Son anda Kurul üyelerinin cebinden çıkardığı talepler geldi' diyen Ergin, özel yetkili mahkemelerin ve savcılıkların yapısını dağıtma amacı taşıyan talepleri reddettiklerinin altını çizdi. Girişimi ise 'yargı bağımsızlığına aykırı bir müdahale' olarak değerlendirdi.”

Çekin ayıplı savunmayı

Hrank Dink'e yönelik suikastla ilgili Türk hükümetinin gönderdiği savunmayı “Ayıplı Savunma” olarak manşetine taşıyan Milliyet gazetesinin haberinde şu bilgiler yer aldı: “

“Türk hükümetinin, suikast sonucu yaşamını yitiren Hrant Dink'in ailesinin AİHM'e açtığı davaya gönderdiği savunma büyük tartışma yarattı. AİHM'in Nazilere ait düşüncelerle ilgili bir kararına atıf yapılarak hazırlanan savunmanın içeriği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere bütün kesimlerin tepkisini çekti. Savunmayı hazırlayan Dışişleri Bakanlığı'nın başındaki isim olan Ahmet Davutoğlu ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin de hoşnutsuzluğunu belirtenler arasında yer aldı. Devlet uzlaşma teklifini kabul edecek ya da Dink ailesine doğrudan dostane çözüm yolu önerilecek”

Çankaya el koydu

Hürriyet gazetesinin manşetinde de Hrant Dink için hazırlanan savunma yer aldı. Haberin içeriği şöyle:

“Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda tepkiye neden olan Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) “Nazi benzetmesi” içeriğiyle gönderilen savunmaya el koydu. İstanbul'da bulunan Gül dün akşam sürpriz bir şekilde Hrant Dink'in kardeşi Orhan Hosrof Dink'i davet ederek Huber Köşkü'nde bir saate yakın görüştü. Saat 18.30'da başlayan görüşmeye taksiyle gelen ve elinde dosya bulunan Hosrof Dink, görüşmenin ardından kısa bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Gül'ün davetine teşekkür eden Dink, 'Çok özel konular konuştuk. Bu özel konular bir acı paylaşımı, bir dertleşmeydi. Hepsi bundan ibaretti' dedi.”

PKK'yla pazarlık alçakça bir iftira

Yeni Şafak gazetesi Başbakan Erdoğan'ın “Hükümet PKK ile görüştü” şeklindeki değerlendirmelere yanıtını manşetine taşıdı. Haberde Erdoğan'ın Kahramanmaraş mitinginde kullandığı şu ifadeler yer aldı:

“Terör örgütünün, eylemlerini geçici olarak durdurduğunu açıklaması hükümetimizle ilişkilendirilmeye çalışılıyor. Açık söylüyorum, bu alçakça bir iftiradır. Referandum sürecini etkilemeye yönelik uydurulmuş bir yalandır.”

KPSS'de çifte şaibe

Radikal gazetesi Türkiye'de günlerdir tartışılan “KPSS'de kopya iddialarına” manşetten duyurduğu bir haberle destek verdi. Haberde sınavda 110 ve üzeri net yapanların en az 20'sinin aynı evde yaşayan evli çiftler, kardeşler ve ev arkadaşları olduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Devlet memuru olmak isteyen 800 bin adayın ter döktüğü Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) soru veya yanıtların sızdığı iddiası, 'güçleniyor.' Radikal, 10-11 Temmuz'da yapılan sınavın şampiyonlarını mercek altına aldı. Radikal'in resmi kaynaklarda yaptığı kontrollere göre 'KPSS şampiyonları'ndan (120 sorulu sınavda 110 ve üzeri net yapanların) en az 20'si, aynı evde yaşayan evli çiftler, kardeşler veya ev arkadaşları. KPSS'de geçen yıl 120 sorunun tamamını yapan kimse olmamıştı. Bu yıl ise aynı sınavda 300'ü aşkın kişi 120 soruda 120 net doğru yapması, bu kişilerden bir kısmının aynı evde yaşaması, 'Zordu' denilen sınavda ortalama doğru sayısının ise 61'de kalması 'cevap anahtarı bazı evlere servis mi edildi' kuşkusu yarattı.”

Katalan modeli diyor

Vatan gazetesi PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüşmesinde dile getirdiği Katalan modelini manşetine taşıdı. Habere göre Öcalan 'Ya Meclis olur, ya da halkın bir kongresi. Katalanlar bir proje hazırlayıp sundu. İspanya Anayasa Mahkemesi de onayladı. Özerklik projesi böyle somutlaştırılmalı' dedi.”

Haberde, Öcalan'ın “Kürtler ibadet eder gibi demokratik özerklik üzerinde çalışmalı” sözüne yer verilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Demokratik özerklik Kürtlere ekmek ve sudan daha önemlidir' mesajı gönderdiği ileri sürüldü. PKK çizgisindeki bazı internet sitelerinde yer alan yazılarda, Abdullah Öcalan'ın Çarşamba günü avukatlarıyla yaptığı görüşmede verdiği ileri sürülen mesajları yer aldı. Öcalan, hem PKK'nın gizli şehir yapılanması olan Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi'nin (KCK/TM), hem de devletin zorlanması üzerine tüm yükün kendi omuzlarına yıkıldığını söyledi.

(AKnews Türkçe – Kürtçe Bölümü)

Diğer Haberler