Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ 21 Ağustos 2010 (Yazarlar)

BASIN ÖZETİ 21 Ağustos 2010 (Yazarlar)

21 Ağustos 2010 Cumartesi 13:57
İsrail, İran’la nükleer müzakerelerde bulunduğu gerekçesiyle yeni MİT patronuna güvenmiyor, istihbaratı kesiyor.

Kürtler için “Evet”; Boykota “Hayır”...  (Cengiz Çandar – Hürriyet)

Bugünkü yazısında PKK'nin eylemsizlik kararını ele alan Cengiz Çandar, DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün “12 Eylül'ün mağduru olan Kürtlerdir. 12 Eylül'ün mağduru olan Kürtler 'Hayır' demeyecek” diyerek kendi ibresinin nereye doğru dönük olduğunun sinyalini veriyor” yorumunu yaptı. Ahmet Türk'ün Kürt halkı için önemine işaret eden Çandar, şöyle devam etti:

“(…) Anayasa değişiklik paketi TBMM'ye geldiği vakit, Kürt halkının ezici çoğunluğu ile bunu destekleyeceğini, o 'nabzı' hissederek söylemişti. O bakımdan, Ahmet Türk'ün önceki gün söylediği sözler, Kürt halkı içindeki genel eğilimi yansıtıyor. Zaten Diyarbakır'da  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu ile GÜNSİAD Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu'nun başını çektiği neredeyse tüm meslek odaları da, 12 Eylül referandumunda kesin bir 'Evet' tavrı alacaklarını açıkladılar. Bu durumda, 'boykotçuluk' cazip bir seçenek olmaktan çıkıyor. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da referanduma 'boykot'a ilişkin kategorik konuşmaktan kaçınır oldu. 'Şartlar değişirse, boykot kararının değişebileceği'nin işaretini verdi. Abdullah Öcalan da, son açıklamasında, 'boykot' mesajı vermeyip, Kürt vatandaşların aralarında tartışıp serbest iradeleriyle karar vermeleri çağrısında bulunmuştu. Bütün bunlar, Kürtler arasındaki 'Evet' dinamiğinin gücünü gösteriyor.”

Çandar BDP'nin “daha demokratik bir anayasa” talebinin haklı olduğunu belirterek, şu yorumu yaptı:
“(…)Türkiye'ye daha demokratik bir siyaset zeminine taşıyacak olan söz konusu anayasa değişikliklerine sırtını çevirip, bunun çok ötesinde demokratik bir anayasa talep etmeye, Anadolu'da 'hamur yoğurmak istemeyen kadın akşama kadar un eler' derler. Daha ileri ve demokratik bir anayasa istiyorsan, 12 Eylül'ün anti-Kürt, askeri darbe anayasasını kimyasını bozan değişikliklere 'Hayır' da diyemezsin, sırtını da dönemezsin.”

'Kart kurttan', PKK'yla görüşmeye (Murat Yetkin – Radikal)
 
Radikal gazetesi yazarı Murat Yetkin, 1980'li yıllarda “Kürt yoktur” diyen Milli İstihbarat Teşkilatı'nın günümüzde “PKK dahil Kürt gruplarla temasın odağında” bulunduğunu dile getirdi. MİT'in eski müsteşar yardımcılarından Cevat Öneş'in emekli olur olmaz 7 Aralık 2005'te Radikal'de yayımladığı makalesinin, Kürt sorununa devletin bakışında bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Yetkin, Öneş'in, bugün Kürt sorununa çözüm aranan her toplantının konuğu olduğunu kaydetti. MİT'in önceki müsteşarı Emre Taner'in “Öcalan ile görüştüğü” haberlerini bugüne kadar yalanlamadığını belirten Yetkin şöyle devam etti:

“(…)
MİT'in şimdiki müsteşarı Hakan Fidan'ın bu konuda işi kolay değil. Neden mi? Sayalım:
Irak'tan ABD askerleri çekiliyor, Irak'ta hükümet kurulamıyor, Irak Kürtleri huzursuz. 
İran'la nükleer meselesi ısınıyor, ABD İsrail'in vurmasını önlemeye çalıştığını söylüyor.
İsrail, İran'la nükleer müzakerelerde bulunduğu gerekçesiyle yeni MİT patronuna güvenmiyor, istihbaratı kesiyor. PKK, bu ortamda yükselttiği eylemlerini kesmek için 12 Eylül'deki referandumda AK Parti'nin istediği 'evet' oyu pazarlığı için ateşkesi silah olarak kullanıyor, 'devletle görüşüyoruz' diyor. MİT kaynakları (en azından, bana son iki haftada iki kere) yalanlasa da MİT'in PKK ile 'müzakere' ettiği iddiası, referandum sürecinde muhalefet partilerinin giderek artan siyaset konusuna dönüşüyor.”

Barış umudunu yeşerten Kürtlere teşekkür (Hakan Albayrak – Yeni Şafak)

PKK'nın Ramazan ayı boyunca referandum sürecinde “eylemsizlik” ilan etmesinin, Milliyetçi Hareket Partisi'ni (MHP) telaşlandırdığını belirten Hakan Albayrak, MHP'lilerin “AKP, PKK ve BDP arasında rol paylaşımı var” iddialarına şu cümlelerle yanıt verdi:

“(…) Anayasa değişikliği meselesinde CHP, MHP, BDP ve PKK arasında bir 'rol paylaşımı' vardı. Bu 'rol paylaşımı'nda BDP'ye boykot kartını oynamak, PKK'ya ise şiddeti tırmandırmak düşüyordu. Referandum sürecinde akan kanın 'HAYIR'a yaradığını ve çatışmaların durması halinde 'EVET' oylarının yükselebileceğini hesap eden MHP, ateşkes ilanına -ve üstüne üstlük bir de boykot söyleminin yumuşamasına- öyle sinirlendi ki, sinirden ne dediğini bilmiyor. Hadi bakalım, iddialardan iddia beğenin! 20 Eylül'e kadar 'eylemsizlik' kararı alan PKK'nın birçok siyasi hesabı veya beklentisi olabilir, ama bu kararın temelinde hükümetle pazarlık filan değil, Kürt illerindeki kamuoyunun örgüt üzerindeki dayanılmaz baskısı yatıyor. Mayıs sonu itibarı ile şiddeti tırmandıran PKK bunu Kürt halkı adına yaptığını iddia etti, fakat bir zamanlar 'Vur gerilla vur!' diye haykıran kitleler bile 'Nereden çıktı şimdi bu şiddet? Kürt Açılımı'nın yapıldığı ve asit kuyularının hesabının sorulduğu 2010'un Türkiye'sinde 1984'ün tepkileri verilir mi?' diye sordular. Eskiden PKK şiddet raconunu kesti mi akan sular dururdu, fakat bu sefer şiddete son verilmesini yüksek sesle talep eden Kürt sivil toplum kuruluşlarının ardı arkası kesilmedi.”

Albayrak, PKK'nin 20 Eylül'den sonra da ateşkes ilan etmesinin muhtemel olduğunu kaydederek, şunları yazdı:
“(…) Kürt meselesinde gerillalık artık miadını doldurdu.PKK er veya geç silah bırakacak ve meselenin çözümü barış içinde aranacaktır. Ha, 1999-2004 yıllarında olduğu gibi 'Silahlar sustuğuna göre artık Kürt meselesiyle ilgilenmek zorunda değiliz' derseniz, iş değişir tabii…”
Albayrak, Türkiye'de barış umudunu yeşerten Orhan Miroğlu, Galip Ensarioğlu, Mehmet Emin Aktar, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'a teşekkür etti.

(AKnews Türkçe – Kürtçe Bölümü) 

Diğer Haberler