Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ 22 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ 22 Ağustos 2010 (Haberler)

22 Ağustos 2010 Pazar 12:56
Türkiye Basınında Bugün.
BDP, K. Irak modeli istiyor

Milliyet, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in, BDP'lilerin “Demokratik Özerklik” talepleriyle ilgili sözlerini manşetine taşıdı. Haberde, CNN Türk'te yayımlanan “Ne Oluyor?” programında yöneltilen, “ Demokratik özerklik konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Çiçek'in şu yanıtı verdiği bildirildi:

“Demokratik özerklik denilen şey, Türkiye'de Kuzey Irak'taki yapıya benzer bir yapı oluşturmaktır. Öyle demokratik özerklik, yerel yönetimler falan filan bu kadar lafa bu işi boğmayalım. Yapılmak istenen şey Kuzey Irak'taki modele benzer Türkiye'de bir model oluşsun, sonra da şimdi bağımsızlık ilan etmek risklidir bunun bedeli var, konjonktür ileride uygun olduğunda da biz varmak istediğimiz yere varalım.”

Yeni bir anayasa sözü bile yeterli

Sabah, PKK'nın eylemsizlik kararı ve referandum tartışmaları Türkiye gündemine damgasını vururken, Kürt sorununa çözüm arayan Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) Diyarbakır'da toplandığını yazdı. DTK oturumunun ortak paydasının, "Yeni anayasa sözü yeter" vurgusu olduğu kaydedilen haberde, Ahmet Türk'ün, "Boykota karışmamalıyız. Burası siyasi parti zemini değil. Referandum bizim işimiz değil. BDP zaten kendi çalışmalarını yürütüyor. Biz Kürt sorununun çözümünün önündeki engelleri konuşmak zorundayız", Van milletvekili Özdal Üçer'in ise, “Demokratik bir Anayasa paketine destek veririz. Başbakan Diyarbakır'da yapacağı mitingde kamuoyuna demokratik Anayasa sözü versin. Elbette ki bu çok önemli bir çıkış olur” sözlerine yer verildi.

Belgesel fişleme

Star, manşetini, 1982 darbe anayasasının izlerini silmek için yapılacak referanduma sayılı günler kala öğretim görevlisi Eylem Kaftan'ın başına gelenlere ayırdı. El Cezire kanalı için bir dizi belgesel çeken Eylem Kaftan'ın, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yapacağı pilot çekimleri için izin alırken, karşısına ünlü sanatçılarla birlikte 1994'te katıldığı bir basın açıklamasının kaydı çıktığı belirtilen haberde, Kaftan'ın, aradan geçen 16 yıla rağmen hakkında tutulan fişlemenin mağduru olduğu kaydedildi. Haberde, Kaftan'ın, “Basın açıklaması sırasında polisler Lale Mansur'u alıp karakola götürdüler. Biz de kendisini yalnız bırakmamak için arkasından gittik. Hiç birimizi gözaltına bile almadılar, sadece ifadelerimize başvurdular. Olaydan sonra hakkımızda bir dava bile açılmadı” dediği bildirildi.

O görüntüler 46 dakika sonrasına ait

Akşam, TSK'nın sessizliğini bozarak Hantepe saldırısıyla ilgili iddialara yanıt verdiğini duyurdu: Haberde, saldırıdan önce heronlarca tespit edildiği ve saldırının karargahlardan canlı olarak izlenmesine karşın müdahale edilmediği iddialarının gerçek dışı olduğu vurgulanan Genelkurmay açıklamasında, medyaya yansıyan görüntülerin, çatışmanın başlamasından sonraki sürece ait olduğu, “Çatışmanın süresince ilgili komutanlıklar alınması gereken tedbirleri almış veya almaya çalışmışlardır” ifadesinin kullanıldığı kaydedildi.

'Hükümet temyiz etmeyerek özür dilesin'

Radikal, Dink ailesinin, Hrant Dink'in “Türklüğe Hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davayla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) açtığı davada Türkiye'nin verdiği skandal savunmanın çekilmesinin, ya da değiştirilmesinin mümkün görünmediğini yazdı. Büyük ihtimalle yargıçların nihai kararı oluşturduğu ve eylülde gerekçesiyle birlikte açıklayacağı belirtilen haberde, Uzmanların, “AİHM içtihatları çok açık. Yüzde 90 Türkiye için mahkûmiyet kararı çıkacak. Yapılması gereken en iyi adım, bu kararı temyiz etmemek ve olumlu karşılayarak, hata ile yüzleşmektir” görüşünü dile getirdiği, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da bu hafta eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile biraraya gelerek skandal savunma konusunda yapılabilecekleri görüşeceği bildirildi.

Nükleer santral devrede

Hürriyet, manşet haberinde, İran'ın, Basra Körfezi kıyısında, Buşehr şehrine 17 km mesafede bulunan ilk nükleer enerji santralini dün İranlı ve Rus yetkililerin katıldığı resmi törenle hizmete açtığını yazdı. İlk olarak Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin petrol bağımlılığından kurtulmak için ortaya attığı santralin inşaatının, 1975'te Alman enerji devi Kraftwerk Union (Siemens) tarafından başlatıldığı, 1980'ler boyunca İran-Irak savaşı yüzünden atıl kalan tesisin, 1995'te Moskova ile Tahran arasında imzalanan anlaşmayla canlandırıldığı kaydedilen haberde, Buşehr Santralının, 29 yıl önce Irak'ın benzer bir reaktörünü vuran İsrail'in yakın takibinde olduğu, Ahmedinejad'ın, “Vurursanız misillememiz küresel olur” dediği kaydedildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü) 

Diğer Haberler