Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ - 23 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ - 23 Ağustos 2010 (Haberler)

23 Ağustos 2010 Pazartesi 11:54
500 bin nüfuslu Shahdadkot şehrinde tüm evlerin suların altında kaldığı ve insanların çatılara çıkıp yardım beklediği belirtildi.
Danışmanın mesajları

AK Parti Hükümeti ve PKK arasındaki “işbirliği” iddialarına bir tepkinin de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Yalçın Akdoğan'dan geldiğini manşetine taşıyan Akşam gazetesi, Akdoğan'ın, “Hükümetin, PKK gibi bir terör örgütü ile müzakere etmesi söz konusu değildir. Elbette devletin kuruluşlarının cezaevinde kalan bir mahkumla ister istemez diyaloğu olacaktır. Bu diyaloğu pazarlık veya müzakere olarak yorumlamak son derece yanlıştır” dediğini belirtti.

9 subay yargılansa darbeler olmazdı


Bugün gazetesi, Sevda Şimşek'in Türkiye'nin ilk sivil cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın torunu Prof. Emine Gürsoy Naskali ile yaptığı röportajı manşetinden vererek, referandumla ilgili ilk kez konuşan Prof. Naskali'nin, “Türkiye'de askeri vesayetin de, yargı vesayetinin de kaynağını 27 Mayıs'tan aldığını” ifade ettiğini yazdı.

Haberde, yapılacak değişikliklerin yeterli olmamasına rağmen, mevcut şartlar içinde bir ilk adım olduğunu belirten Prof Naskali'nin, 145. maddede yapılan düzenlemeyle askeri yargının görev alanının sınırlandırıldığını, askeri vesayete getirilen bu sınırlı denetlemenin bile tek başına “evet” oyu verilmesi için yeterli olduğunu söylediği belirtildi.

Kırmızı kitapta tehdit temizliği

Kamuoyunda “kırmızı kitap” ve “gizli anayasa” olarak anılan siyaset belgesinin son rötuşlarının tamamlanmak üzere olduğunu manşetinden veren Milliyet gazetesi, halen yazımı devam etmekte olan “Milli Güvenlik Siyaset Belgesi”nin, Soğuk Savaş'tan bu yana en köklü değişimi bu yıl geçirdiğini yazdı.

Aslı Aydıntaşbaş'ın köşe yazısından verilen haberde, bir zamanlar askerlerin yazdığı siyaset belgesinin iç ve dış tehdit değerlendirmesine AK Parti'nin vizyonunun damgasını vurduğu, yeni belgede İran ve diğer komşuların “öncelikli tehdit” olmaktan çıktıklarına yer verildi.

Ordu ve MİT'in de 'imamı' var

Radikal gazetesi, Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın, “Haliç'te Yaşayan Simonlar” adlı kitabında Gülen cemaatinin devlete sızdığını anlattığını belirttiği manşet haberinde, kendilerine açıklamalarda bulunan Avcı'nın, cemaatin kurumlarını “imam” denilen sivil kişilerle yönettiğini ve emniyetin başında “Kozanlı Ömer” kod adlı Osman Hilmi Özdil'in olduğunu anlatarak “TSK ve MİT'in de adamları var. MİT'in imamı Sinan bey” dediğini yazdı.

Haberde, “Ordunun imamı kim?” sorusuna “Söyleyemem. Erken olur” yanıtını veren Avcı'nın, “Tanımıyorum ama biliyorum” dediği ve Meclis'te milletvekillerini idare eden, onlarla ilgili koordinasyonu sağlayan böyle kişilerin de olduğunu söylediğine yer verildi.

Ölüm elçisi

İran'ın, Buşehr'de ilk nükleer reaktörünü faaliyete soktuktan saatler sonra, askeri teknolojisinin en yeni ürünlerini tanıtarak başta İsrail olmak üzere Batı'ya gözdağı verdiğini manşetinden veren Hürriyet, dünyada en büyük ilgiyi, Hz. Ali'nin lakabı olan “Kerrar” adı verilen ve İsrail'e kadar uçup bomba bırakabilecek kapasitede olduğu öne sürülen insansız uçağın çektiğini belirtti.

Yüzyılın seli güneye indi

Sabah gazetesi, sürmanşetinde, tarihinin en büyük doğal afetini yaşayan Pakistan'da ikinci dalga muson yağmurlarının bu defa ülkenin güneyini vurduğunu, kurtarma çalışmalarının güneydeki Sind eyaletinde yoğunlaştığını yazdı. Dün 200 bin kişinin tahliye edildiği belirtilen haberde, eyaletteki 500 bin nüfuslu Shahdadkot şehrinde tüm evlerin suların altında kaldığı ve insanların çatılara çıkıp yardım beklediği belirtildi.

Dalga mı geçiyorsunuz?


Genelkurmay Başkanlığı'nın, 19 - 20 Temmuz gecesi Hantepe'deki baskında 7 askerin ölümüyle ilgili yaptığı “Heron açıklaması”nın asker yakınlarını kızdırdığını manşetinden veren Star gazetesi, Hantepe'de oğulları Ayhan Say ile Hakan Yurtkun'u kaybeden Hasan Say ve Zafer Yutkun'un, “Heron görüntülerinde ne sis ne toz bulutu var. 400-500 metre yakındaki tabur neden yardıma gitmedi. Genelkurmay bizimle dalga geçiyor” diye tepki gösterdiklerini yazdı.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler