Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 24 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 24 Ağustos 2010 (Haberler)

24 Ağustos 2010 Salı 17:01
Ensarioğlu’nun, “BDP, benden olmayan bertaraf olur diyor. Sıkışınca insanları etkisizleştirmek için hain ilan ediyorlar. Ağırlığımızı görecekler. Bunun hesabını soracağız” diye karşılık verdiği kaydedildi.
Hükümet değil devlet görüşür

Milliyet gazetesi, Show TV'de Siyaset Meydanı programına konuk olan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, “terör örgütünün eylemsizlik kararı ve buna bağlı olarak hükümetin ya da devletin terörist başı ile irtibat kurduğu” yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine, “İktidar olarak hiçbir zaman terör örgütüyle veya temsilcileriyle masaya oturup görüşme yapmayız. Şu veya bu şekilde, çeşitli kurumlarıyla bu tür bazı münasebetler gerekirse, devlet onu kendisi yapar” dediğini yazdı.

Savcılık ve YÖK KPSS için devrede

2010 KPSS sorularının çalındığı iddiaları üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturma başlattığı haberini manşetinden duyuran Radikal, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) da devreye girdiğini belirtti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, araştırmanın yürütülebilmesi için devreye giren YÖK Denetleme Kurulu'na “Çalışmalarınızı hızlandırın, bir an önce sonuçlandırın” talimatı verdiği kaydedilen haberde, ÖSYM'nin ise soruşturma kapsamında, yüksek puan alan tüm adayları mercek altına aldığına yer verildi.

Başbakanlık'ta en uzun veda

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, Başbakan Tayyip Erdoğan'a dün veda ziyaretinde bulunduğunu yazan Hürriyet gazetesi, yaklaşık 1 saat 40 dakika süren ziyaretin, bugüne kadar yapılan en uzun veda ziyareti olduğunu belirtti.

Haberde, Erdoğan ile Başbuğ'un, karşılıklı olarak uyum içinde çalıştıklarını belirterek birbirine teşekkür ettikleri veda ziyareti sonrasında, görüşme sonrası Erdoğan'ın Başbuğ'a makam aracına kadar eşlik edip el salladığı, Başbuğ'un da aracına binmeden önce dönerek Erdoğan'a, Başbakanlık'taki son selamını verdiği bilgisine yer verildi.

İşkenceyi gördüm nasıl hayır derim

Star gazetesi, manşetinde, 1980'de Diyarbakır Cezaevi'nde askerliğini yapan Beşir Öztaş'ın, şahit olduğu işkencelerden sonra halkoylamasında hayır oyu vermesinin mümkün olmadığını söylediğini yazdı.

Haberde, askerlik görevini darbe döneminde Diyarbakır 7. Kolordu Gözaltı ve Sorgu Merkezi'nde yapan Beşir Öztaş'ın, işkence odalarındaki çığlık seslerinin bir an olsun kulaklarından gitmediğini belirterek, “O mührü 'evet'in üzerine yüz sefer basmak istiyorum. O zaman belki biraz vicdanım rahat eder” dediği belirtildi.

PKK tehdidini BDP ile yolladı

Sabah gazetesi, manşet haberinde, “BDP'nin referandumu boykot kararının yönünü değiştirecek sivil inisiyatife, BDP üzerinden PKK tehdidi geldiğini” yazdı. Referandumda “evet” diyeceklerini açıklayan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu'nun başını çektiği 14 sivil örgüte, “yaptığınız ahlaksızlık” mesajı iletildiği ve durumlarını gözden geçirmelerinin gerektiğinin hatırlatıldığı belirtilen haberde, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, “Siz, Diyarbakır'ı temsil etmiyorsunuz” sözlerine, Ensarioğlu'nun, “BDP, benden olmayan bertaraf olur diyor. Sıkışınca insanları etkisizleştirmek için hain ilan ediyorlar. Ağırlığımızı görecekler. Bunun hesabını soracağız” diye karşılık verdiği kaydedildi.

'Evet' için 5 şart

PKK'nin, “süreli eylemsizlik” kararını, barış girişimleriyle sürekli hale getirme yöntemlerini belirlemek üzere hafta sonunda iki günlük toplantı yapan Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK), alınan kararları bir basın toplantısıyla açıkladığını sürmanşetinden veren Vatan gazetesi, kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı siyasi yasaklı DTK Genel Başkanı Ahmet Türk tarafından açıklanan sonuç bildirgesinde, ateşkesin ve barış sürecinin sürekli olabilmesi için 5 şart öne sürüldüğünü yazdı.

Haberde, DTK'nin boykot kararını değiştirmediği ancak isteklerinin 13 Eylül'de gündeme alınacağına dair hükümetten taahhüt istediği ve bu adımın da “evet”e kapı araladığına yer verildi.

Şafakta imama faili meçhul

Hakkâri'de 6 çocuk babası imam Aziz Tan'ın, sabah ezanından sonra cami çıkışında kurşunların hedefi olarak hayatını kaybettiğini manşetine taşıyan Taraf gazetesi, Vali Muammer Türker'in “Daha önce tehdit alıyordu, belgeleri var” dediğini yazdı.

Erdoğan söz verdi 2011'de yeni anayasa

Taraf gazetesi, sürmanşetinde, dün miting için Van'a giden Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı'ya verdiği mülakatta “Anayasa değişikliği yeterli değil. 2011'de kesinlikle yepyeni bir sivil anayasa yapacağız” dediğini yazdı.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler