Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 25 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 25 Ağustos 2010 (Haberler)

25 Ağustos 2010 Çarşamba 13:40
Taraf, Aydın Erdem’in mezar taşına Kürtçe “Şehidin ruhuna el Fatiha” yazdıran ailesi hakkında soruşturma açıldığını yazdı.
Darbeyi anmak yasak netekim

Akşam gazetesi, manşet haberinde, halkoylaması için geri sayım sürerken, 12 Eylül 1980'e ilişkin yayınların yasak kapsamına girip girmeyeceğinin tartışma konusu olduğunu yazdı. Haberde, devlet televizyonu TRT ve özel kanalların, referandum günü 12 Eylül'ü konu alan belgeseller yayımlaması halinde, bu durumun seçim yasağı kapsamına girip girmeyeceğinin tartışıldığı, eski Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın'a göre ise, darbeyi konu alan yayınların kesinlikle yapılamayacağı kaydedildi.

MHP'li vekilden tarihi itiraflar

MHP Trabzon eski milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu'nun, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin “Öcalan'la görüşme” polemiği başlatmasına tepki gösterdiğini manşetinden yazan Bugün gazetesi, Bıçakçıoğlu'nun, MHP'nin iktidarda olduğu dönemde Abdullah Öcalan'ın idam dosyasının Meclis'e gönderilmemesine ilişkin üç liderin imzası bulunan bildirinin hesabının verilmesini istediğini belirtti.

Haberde, Bıçakçıoğlu'nun, Bahçeli'nin 12 Ocak bildirisini okuması gerektiğini belirterek, “12 Ocak bildirisi dikkatle okunmalıdır. Terör örgütü ile pazarlık yapıldığının resmidir o bildiri. Ey terör örgütü anarşiye devam edersen bekleme süreci derhal kesilecektir deniliyor. Madem Meclis'e sevketme iraden vardı neden bekletip Meclis'e göndermedin” dediği kaydedildi.

Simon incelemesi

Milliyet gazetesi, Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin, piyasaya çıktığı günden itibaren büyük tartışma yaratan ve yok satan, Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın “Haliç'te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabında yer alan iddialarla ilgili inceleme başlattığını manşetinden verdi.

Doğrudan soruşturma başlatmayan ve kitaptaki iddiaların gerçekliğine yönelik bir kanaat oluşturduktan sonra soruşturma başlatılıp başlatılmayacağına karar verecek olan Başsavcıvekili Hamza Keleş'in, incelemeyi soruşturmaya dönüştürmesi halinde, dosyayı görevli bir savcıya vereceği kaydedilen haberde, kitaptaki iddialar doğrultusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kadar uzanan birçok isim hakkında soruşturma kapsamında araştırma yapılmasının gerekebileceği ifade edildi.

Terör sadece silahla bitmez

Manşet haberinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, “Terörle, sadece silahlı mücadele edilmez. Terörle bütün imkanlar seferber edilerek mücadele edilir. Bunun metodu uzmanlara kalmıştır” dediğini yazan Hürriyet gazetesi, Gül'ün, İstanbul'da Sarıyer Çayırbaşı Karayolu tünel inşaatında incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Terörle bütün imkanlar seferber edilerek mücadele edilir. (…) Dolayısıyla yeri geldiğinde diplomasi devreye girer, yeri geldiğinde silahlı kuvvetlerimiz ve emniyet güçlerimiz devreye girer. (…) Yeri geldiğinde şüphesiz bu terörle karşı karşıya olan halkımızı kazanmak için başka unsurlar devreye girer. Ekonomik, sosyal kalkınma, kültürel faaliyetler, bütün bunlar, bunun bir parçasıdır” şeklindeki sözlerine yer verdi.

Ucuz etin sözleşmesi

Et fiyatlarının aşırı yükselişine çare arayışının sürdüğünü belirten Radikal gazetesi, ithalin beklenen ucuzluğu yaratamaması üzerine Tarım Bakanlığı'nın yeni yönteme başvurduğunu yazdı. Et ve Balık Kurumu'nun ürünlerinin halka ucuz ulaşması için Türkiye Kasaplar Federasyonu'yla anlaşma yapıldığı kaydedilen haberde, anlaşmaya göre kurumun, ithal eti kasap ve marketlere ulaştıracağı ve ithal etlerde zorunlu fiyat uygulanacağı; yerli etteyse fiyatın kasaplar tarafından, talebe uygun belirlenebileceği belirtilerek, “Bir vitrinde iki fiyat tuhaf olur” diyen kasapların rahatsız olduğuna yer verildi.

Ver elini Pakistan

Sabah gazetesi, manşetinde, tarihinin en yıkıcı afetiyle mücadele eden Pakistan'a yardım için, Kızılay ve Sabah - atv'nin düzenlediği kampanya ile 20 konteynırlık “İyilik Treni”nin dün yola çıktığını yazdı. Haberde, törende konuşan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in, Sabah'a özel olarak teşekkür ederken, Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Azizuddin'in hislerini, “Diplomatik kariyerim boyunca burada yaşadığım kadar duygusallığı yaşayacağımı hiç düşünmezdim” diye anlattığı belirtildi.

'Bu paket millete fazla'

Star gazetesi, devam eden davalara müdahale girişiminde bulundukları öne sürülen HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile üye Ali Suat Ertosun'un, “Anayasa paketi”ne karşı çıkma nedeni olarak “Türk demokrasisinin az gelişmişliğini” gösterdiklerini manşetine taşıdı.

Özbek ve Ertosun'un Anayasa paketine “hayır” denilmesi için hazırladığı kitapçıkta “akıl almaz bir gerekçe” öne sürdükleri belirtilen haberde, pakete “Türkiye'deki demokrasinin az gelişmiş olduğu” gerekçesiyle karşı çıkan Özbek ve Ertosun'un, yeni HSYK sistemine özetle “Bizi Fransa, Almanya, İtalya'yla karıştırmayın bizde demokrasi az” denilebilecek gerekçeyle itiraz ettiğinin belirlendiğine yer verildi.

Kürtlere mezarda bile rahat yok

Taraf gazetesi, manşetinde, 6 Aralık 20090'da katıldığı Diyarbakır'daki bir gösteride, sırtından vurularak öldürülen üniversite öğrencisi Aydın Erdem'in mezar taşına Kürtçe “Şehidin ruhuna el Fatiha” yazdıran ailesi hakkında soruşturma açıldığını yazdı.

Eski MİT yöneticisi Apo'yla görüşmeleri anlattı

Sürmanşet haberinde, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski Müsteşarı Cevat Öneş'in “Öcalan'la önce askerler görüştü, 2006'dan sonra MİT, Emniyet ve sivil siyaset devreye girdi” dediğini yazan Taraf, Öneş'in, 2008'den sonra “demokratik açılım” için kurulan temaslarda Öcalan'la ateşkes ve silahsızlanma konularının görüşüldüğünü ileri sürdüğünü belirtti.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler