Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 26 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 26 Ağustos 2010 (Haberler)

26 Ağustos 2010 Perşembe 09:29
Türkiye Basınından Bugün.
Hakkâri'de bir Özlem

Akşam gazetesi, Hakkâri'nin ilk kadın İl Sağlık Müdürü olan aslen Diyarbakırlı, Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Özlem Köse ile Yüksekova'da yaptıkları mülakatı manşetinden verdi. Haberde, “Bölgeye yapacağım en büyük katkı, insanların çalışmak için buraya gelmekten korkmamasını sağlamak olacak. Zorunlu hizmetim 3 ay sonra bitiyor ama gitmeye niyetim yok. Burada kalmaya kararlıyım” diyen Dr. Köse'nin, bölge halkının, ona halen ağız alışkanlığıyla “doktor bey” demesine alışsa da güldüğü belirtildi.

İhmalin belgesi PKK'dan çıktı

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Karakolu'na 3 Kasım 2008'te gerçekleştirilen PKK saldırısındaki ihmalin, bir PKK'linin üzerinde bulunan video kaydıyla ortaya çıktığını yam sayfa haber olarak duyuran Bugün gazetesi, görüntülerde katırların sırtında DOÇKA taşıyan PKK'lilerin ellerini kollarını sallaya sallaya geldikleri Aktütün'de 17 askeri nasıl öldürdüklerinin detaylıca yer aldığını yazdı.

Ben bastırdım Demirel önledi

Gazeteci Fikret Bila'nın köşe yazısını manşetine taşıyan Milliyet gazetesi, önceki gün CNN Türk televizyonuna konuk olan MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, “Öcalan'ın idamını siz durdurmadınız mı?” yönündeki soruya, “bunu ilk kez söylüyorum” diyerek, hükümet ortağı olduğu Bülent Ecevit ve Mesut Yılmaz'la 7 saat 23 dakika süren devlet zirvesinde, idamın infaz edilmesi gerektiğini savunduğunu söylediğini yazdı. Haberde, ayrıca iznini almadan açıkladığını söylediği, dönemin Cumhurbaşkanı Demirel ile yaptığı özel görüşmede de idamı savunduğunu belirttiği kaydedildi.

Büyükanıt'tan da hesabı biz soracağız

Hürriyet gazetesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, dün Elazığ, Bingöl ve memleketi Tunceli'de konuşma yaptığını ve Tunceli'de yaklaşık 20 bin kişiye yaptığı konuşmada, “Hayır deyin, özgürlüğe, kardeşliğe, doğudan batıya, kuzeyden güneye, toplumsal mutabakatla genel affın yolu açılsın. Biz toplumun her kesimini kucaklayacağız. Barışa kucak açacağız. Terörü, kardeş kavgasını bitireceğiz. Mühür sizde, kardeş kavgası bitsin. Hayır deyin barış gelsin” dediğini yazdı.

Kılıçdaroğlu'nun “Ben Tunceliliyim, Hakkâriliyim, İzmirliyim. Önce insanım, insan” dediği belirtilen haberde, “Şimdi de çıkıp o muhtırayı veren paşayı savunuyorlar. O muhtırayı veren paşadan hesabı da biz soracağız. Bunlar kendilerine muhtıra veren paşaya üstün hizmet madalyası verdiler. Rahmetli Aziz Nesin olsaydı buna inanamazdı” şeklindeki sözlerine yer verildi.

Kılıçdaroğlu: Terör bitecekse görüşülür

Radikal gazetesi, PKK lideri Abdullah Öcalan'la temas konuları tartışılırken, dün memleketi Tunceli'de halka hitap eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, “Terör bitecekse görüşülür” dediği ve “mutabakat ve silah bırakma” koşuluyla affın mümkün olacağını söylediğini yazdı.

Haberde, dün ayrıca Elazığ'dan Bingöl'e giderken, 1993'te 33 erin öldürüldüğü noktada konvoyu durdurarak, “O dönem de silahların sustuğu bir dönemdi. 33 askerimiz ailelerine giderken şehit oldu. Türkiye barış ve istiyor. Hepimiz kardeşçe yaşayabiliriz” diyen Kılıçdaroğlu'nun, önceki akşam da “Silahların bırakıldığı ortamda, elbette af da tartışılır. Karar TBMM'nin. Terör bitecekse şu düzeyde bu düzeyde görüşme yapılır, yapılmış da...” dediğine yer verildi.

PKK'lı eşine tazminat

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Güleç köyünden güvenlik nedeniyle 17 yıl önce göç eden Yazgül Aslan'ın tazminat isteminin, eşi PKK'li olduğu gerekçesiyle Valilik'çe reddedildiğini yazan Sabah gazetesi, Diyarbakır İdare Mahkemesi'nin “Kocası terörist olsa bile eşinin onun varisi olduğuna” karar verdiğini yazdı.

Kulp ilçesine bağlı Güleç köyünde yaşayan Aslan ailesinin, 1993'te güvenlik nedeniyle köylerinin boşaltılması üzerine Diyarbakır'a yerleştiği belirtilen haberde, evleri yakılan, arazi ve meyve ağaçlarını yıllarca ekip biçemeyen ailenin, uğradığı maddi zararın karşılanması için iki yıl önce Diyarbakır Valiliği'ne başvurduğu kaydedildi.

Dörtyol'da çok özel tahrik var

Taraf gazetesi, manşet haberinde, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, Kürtler'in hedef alındığı Hatay Dörtyol'daki olayları provoke eden güçleri bildiklerini söylediğini yazdı. Haberde, dün CNN Türk'e konuşan Bakan Atyalay'ın, “Ogün vatandaşa tamamen yanlış bilgi veriliyor, Çok özel tahrikler var, hepsi aydınlanacak” dediği ve İnegöl Emniyet Müdürü'nün dün itibariyle değiştirildiği bilgisini verdiği belirtildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler