Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ - 27 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ - 27 Ağustos 2010 (Haberler)

28 Ağustos 2010 Cumartesi 12:25
Halit Yalçın, Gül'e, Kürt edebiyatının ünlü eserleri Feqîyê Teyran (Kuşların öğrencisi) ve Melayê Batê'nin (Bate'li İmam) yanı sıra Molla Ahmed-i Cizîrî’nin Divanı ve Kürtçe sözlük hediye etti.
Atanamayanlar

Akşam gazetesi, manşetinde, Türkiye'de eğitim fakültelerinden yılda 50 bine yakın mezun çıkarken, Milli Eğitim'in her yıl ortalama 20 bin yeni öğretmen atadığını, sendikalara göre 300 bin, Milli Eğitim Bakanlığı'na göre ise 100 bin öğretmen açığı bulunduğunu yazdı. Sendika verilerine göre atama beklerken yaşamına son veren öğretmenlerin sayısının 18'i bulduğu belirtilen haberde, inşaat işçiliği, hamallık yapan öğretmenlerin arttığına yer verilerek, kanser hastası öğretmen Şafak Bay öncülüğünde kurulan “Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu”nun ise 327 bin kişinin sesini duyurduğu belirtildi.

Genel af krizi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Dersim'de yaptığı konuşmada dile getirdiği “genel af çağrısı”na siyasilerden tepki yağdığını yazan Bugün gazetesi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in, bu konuların gündemi saptırmak için söylendiğini ifade ederken, CHP İzmir milletvekili Canan Antman'ın da “Bunları affedeni de bu millet affetmez” diyerek talebe karşı tepkisini dile getirdiğini belirtti.

Çiçek'in, “Affın namludan çıkan mermi gibi nereye isabet edeceğinin belli olmadığının” altını çizdiği kaydedilen haberde, Kılıçdaroğlu'nun sözlerine en sert tepkinin ise MHP lideri Devlet Bahçeli'den geldiği ve Balıkesir'de konuşan Bahçeli'nin, “Hayır kampanyasını yürüten siyasi kurumlar çok daha dikkatli olmalıdır. Böyle bir ortamda genel aftan söz etmek bir gaflettir. İnsanlarımızın hassasiyetleriyle teker teker bugünkü iktidardan kurtulma projesini hayata geçirirken onlara kepçe ile yardımcı olabilecek bir siyasi hataya düşülmemelidir. O sebepten dolayı sözüm birilerinedir. Herkes de bu manada haddini bilmelidir” dediğine yer verildi.

Az bile yazdım

Milliyet gazetesi, manşet haberinde, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nden merkeze çekilen Hanefi Avcı'nın, olay yaratan “Haliç'te Yaşayan Simonlar” kitabında yazdıkları için, “Bu kitap olanın oldukça basitleştirilerek yazılmasıdır, bildiklerim bundan çok daha fazla. Benden önce de dillendirilmiş şeyleri, insanlar ürküp korkmasın diye oldukça sadeleştirerek yazdım” dediğini belirtti. Haberde, NTV yayınında Mirgün Cabas ve Ruşen Çakır'ın sorularını yanıtlayan Avcı'nın ayrıca, Fethullah Gülen'in emniyet, asker ve jandarma içindeki örgütlenmeden haberdar olduğunu da dile getirerek, “Ama oradaki insanların biraz daha ileriye giderek iftira ve şantajlarını büyüttüğü, boyutunu belki bilmeyebilir” iddiasını dile getirdiğine yer verildi.

Yapmayın emri

Hürriyet gazetesi, manşetinde, Sedat Ergin'in köşesinde ele aldığı ve Balyoz iddianamesinin klasörlerinde yer alan bir belgede, 2003 yılı başında, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, o tarihte Orgeneral Çetin Doğan'ın başında bulunduğu Birinci Ordu Komutanlığı'na gönderdiği bir gizli mesajın yer aldığını yazdı. Haberde, belgeye göre, Kara Kuvvetleri'nin 1. Ordu'yu, “Plan seminerinde sadece dış tehditleri görüşün” emriyle uyardığı belirtildi.

Çankaya'ya Kürtçe sözlük

Kürt sorununun çözümü ile ilgilenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, dün “Kürt sorununa çözüm” gündemiyle kendisini ziyaret eden Prof. Dr. Vamık Volkan başkanlığındaki sivil bir grup olan “Ekopolitik”in üyelerini kabul ettiğini yazan Sabah gazetesi, görüşmede uzun yıllar hapis yatan Hakkârili yazar Halit Yalçın'ın, Gül'e, Kürt edebiyatının ünlü eserleri Feqîyê Teyran (Kuşların öğrencisi) ve Melayê Batê'nin (Bate'li İmam) yanı sıra Molla Ahmed-i Cizîrî'nin Divanı ve Kürtçe sözlük hediye ettiğini yazdı.

Yalçın'ın, “Siz de Kürtçe öğrenin diye bu sözlüğü getirdim” dediği kaydedilen haberde, bu öneriyi tebessümle karşılayan Gül'ün de, “Mem û Zîn'de Mesnevi de kültürel mirasımız” karşılığını verdiği ve yaklaşık 2.5 saat süren görüşmede, Gül'den tıkanan demokratik açılım sürecini açmasını isteyen katılımcıların, “Kürt sorunu asimile, inkârla çözümlenemez. Artık Kürtlerle ilgili bir strateji ortaya konmalı. Kürtlerin hassasiyetleri kadar Türklerin de endişelerini ortadan kaldıran dengeli bir politika ortaya konmalı. Bu noktada gönül alan jestler yapılabilir” dediklerine yer verildi.

Herkes eleştiriyor ama Muğlalı adı hâlâ kışlada

Radikal gazetesi, hükümetin her fırsatta açılımdan vazgeçilmediğini açıklamasına, CHP liderinin “33 kişinin katilinin adını bu kışladan alın” çağrısına rağmen, General Mustafa Muğlalı adının Van'daki kışlada kalacağının anlaşıldığını yazdı. Haberde, “Mustafa Muğlalı'nın ismi kışlaya TSK İsim Verme Yönergesi kapsamında verilmiştir” diyen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, kışla sınırına yakın olan el bombası atış alanının yerininse değiştirileceğini açıkladığı belirtildi.

Şimdi daha güçlü evet


Batman eski Baro Başkanı olan eşi Sedat Özevin'i mayına kurban veren Bandırmalı öğretmen Hülya Özevin'in, hala yüreğinde taşıdığı acıyla referandumda “Evet” diyeceğini söylediğini manşetinden veren Star gazetesi, Özevin'in, “Eskiden 'yetmez ama evet' diyordum. Şimdi Sedatlar öldü diye evet, barış olsun diye evet” dediğini yazdı.

Haberde, şiddetin karşısında duran ve bölge halkı tarafından sevilen kimliğiyle dikkat çeken Sedat Özevin'in, PKK'nin geçtiğimiz günlerde üstlendiği ve “soruşturulduğunu” açıkladığı mayın saldırısında yaşamını yitirdiği bilgisi yer aldı.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler