Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 29 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 29 Ağustos 2010 (Haberler)

29 Ağustos 2010 Pazar 11:59
Türkiye basınında bugün.
BDP'ye "abi" ricası: SİLAHI REDDEDİN

Akşam gazetesi, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsametin Cindoruk'un, gazeteci Özlem Akarsu Çelik'e verdiği röportajında, Barış ve Demokrasi Partisi'ne (BDP) seslenerek “Silahı reddetsinler” dediğini yazdı. Haberde, 1991'de Halkın Emek Partisi (HEP) milletvekilleri için hazırlanan fezlekeleri “kürsü dokunulmazlığı”nı gerekçe göstererek iade ettiği hatırlatılan dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cindoruk'un, şu sözlerine yer verildi:

“Bu fezlekenin taraflı hazırlandığını düşündüm, reddettim. Sağlık sorunum nedeniyle Amerika'ya gitmemi fırsat bildiler. DGM Savcısı Nusret Demiral, o zamanın Meclis Başkanvekili ile istediğini yaptı. ABD'den aradım, ikna edemedim. Onun yarası devam etti. Vaktiyle doğru karar verdikleri için el üstünde tuttukları, ağabey dedikleri bir siyasetçi olarak diyorum ki, yapmasınlar! Silahı reddetsinler. Silahın reddedildiği bir Türkiye'de onları savunmak isteyen bizlerin işi kolaylaşır.”

İşte kopyanın belgesi

Türk Eğitim-Sen'in, 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddialarına ilişkin savcılık soruşturmasını yakından etkileyebilecek bir belgeye ulaştığını manşetinden veren Milliyet gazetesi, iddiaya göre, 10 Temmuz'da yapılan KPSS'den 5 gün önce Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden 2007'de mezun olan B.S'nin e-posta adresine, ÖSYM'nin hazırladığı Eğitim Bilimleri testindeki 120 soruyla ufak tefek farklılıklar gösteren 116 ham sorunun gönderildiğini yazdı.

Haberde, Isparta'nın bir ilçesinde oturduğu öğrenilen B.S'nin, kendisine telefonla ulaşan gruplara, kendi e-posta adresinin parola ve şifresini vererek soruları almalarını sağladığı belirtilerek, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un, “Bu e-mail'i tesadüfen yakaladık. Artık gerekeni savcılık, YÖK, Devlet Denetleme Kurulu yapmalı” dediği kaydedildi.

Ülke ayağa kalkar

Hürriyet, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği genel af önerisine sert tepki gösterdiği haberine manşetinden yer vererek, Erdoğan'ın “7 bine yakın polis ve asker şehidimizin olduğu Türkiye'de nasıl oluyor da bundan bahsedebiliyorsunuz? Size bu hakkı kimler veriyor? Akıl hocanız kim? Bu şehitlerin vebalini, kanının bedelini ödeme yetkisini kim veriyor? Böyle bir genel affa ilk karşı çıkan ben olurum. Sadece biz değil, Türkiye ayağa kalkar” dediğini yazdı.

Siyasi Anadolu ateşi

Radikal gazetesi, anayasa referandumunun gerçekleştirileceği 12 Eylül yaklaştıkça siyasi hararetin yükseldiğini ve milliyetçi-muhafazakâr yönü güçlü üç ildeki referandum mitinglerinde, liderlerin, söylemlerini daha da keskinleştirdiklerini manşetinden verdi.

“Genel af”tan söz eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na Konya'dan seslenen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın “Sana af yetkisini kim verdi?” dediği belirtilen haberde, Kılıçdaroğlu'nun, Kayseri'de “Adam gibi adamsan çıkarsın karşıma, millet ne olduğunu anlar” dediği ve  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli'nin de, ülkücülerden oy isteyen Başbakan Erdoğan'a Sivas'tan seslenerek “Sen ülkücüye 'kafatasçı', 'faşistler' diyeceksin, sonra gelip 13 Eylül'e kadar ülkücüler kardeşin olacak. Haydi oradan. Milleti kardeş kavgasına sürükleyecek ihanet çalışmalarını sürdürüyor” şeklinde konuştuğu kaydedildi.

Diyarbakır'da BDP tezgahı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kurmaylarının, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 3 Eylül'deki Diyarbakır mitingi öncesi, Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) taktik manevralarını boşa çıkarmak için harekete geçtiğini manşetinden veren Sabah, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, BDP'nin Erdoğan'ın Diyarbakır mitingi ile ilgili yorumlarına “BDP kendi beklentisini, halkın gündemiymiş gibi çarpıtıyor” yanıtı verdiğini yazdı.

Haberde, “Demokratik özerklik” iddiasıyla gündeme gelen ve referandumu boykot kararını değiştirmek için halkta beklenti yaratan BDP'lilerin suni bir gündem oluşturduğunu ifade eden Çelik'in, referandum sürecinde bilinçli olarak, halkın dikkatinin anayasa değişiklik paketinden uzaklaştırılmaya çalışıldığını kaydederek, “Kendilerince Başbakanın gündemini belirlemeye çalışıyorlar. Başkasının bizim gündemimizi belirlemesine ihtiyacımız yok ki? Sonra bu karşılanmayınca halka, bir kusur gibi, bir eksiklik gibi sunma gayreti içine girecekler” dediğine yer verildi.

Apo'suz af olmaz

İnternet paylaşım sitesi “Twitter”da, “PKK tümden silah bıraktığında çıkarılacak bir Genel Af'ta dahi, Öcalan'ın müebbet hapislik hali devam edecektir” diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, CHP Parti Meclis'i üyesi Mesut Değer'den cevap geldiğini yazan Star gazetesi, Değer'in, “Öcalan'ı kapsamayacak bir genel af Anayasa Mahkemesi'nden döner” dediğini belirtti. Kılıçdaroğlu'nun Dersim'de yaptığı “hayır” koşuluna bağlı, doğudan batıya herkes için ayrımsız genel af vaadine ilk düzeltmenin CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay ve Grup Başkanvekili Kemal Anadol'dan, “Terör bittiği takdirde ve Öcalan hariç” şeklinde yapıldığı belirtilen haberde, Mesut Değer'in, “bu düzeltmeyi de düzeltmiş olduğu” kaydedildi.

Bin Ladin CIA ajanı

Küba'nın efsane lideri Fidel Castro'nun, uzun süren sessizliğini bozduğunu ve şok bir iddia ortaya attığını yazan Yeni Şafak, Castro'nun, “Usame bin Ladin'i CIA satın aldı, ABD'nin gizli belgelerini ifşa eden Wikileaks de bizzat bin Ladin'in kurduğu bir site” dediğini belirtti.

Çetenin silahı polis şefinden

Taraf gazetesi, manşetinde haberinde, Aydın'a bağlı Nazilli İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Günal'ın beylik silahının, halen cezaevinde bulunan ve çiftçilere zorla senet imzalatan çetenin sanığına sattığının ortaya çıktığını yazdı.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler