Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 3 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 3 Ağustos 2010 (Haberler)

03 Ağustos 2010 Salı 10:29
Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın imzasını taşıdığı öne sürülen “İnternet andıcı”na ilişkin soruşturma başlatıldı.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na dakikalar kala

Akşam gazetesi, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün, Genelkurmay Başkanlığı 1'inci Bilgi Destek Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandığı ve dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın imzasını taşıdığı öne sürülen “İnternet andıcı”na ilişkin soruşturma başlattığını yazdı.

Haberde, soruşturma kapsamında, halen devam edenYAŞ'ta Kara Kuvveteleri Komutanlığı'na atanması beklenen 1'inci Ordu Komutanı Hasan Iğsız ile Balyoz davası sanığı olan ve hakkında yakalama emri bulunan Kuzey Deniz Saha Komutanı Mehmet Otuzbiroğlu ile İrtica ile Mücadele davasının tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 19 kişinin ifadeye çağrıldığı ve 5 ayrı adreste arama yapıldığı belirtildi.

Ankara'da Dörtyol ve İnegöl zirvesi

“Terörle mücadelede istihbaratın tek elde toplanarak değerlendirilmesi” amacıyla oluşturulan “Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı”nda dün sürpriz bir toplantı yapıldığını yazan Milliyet, Bursa İnegöl ve Hatay Dörtyol'da meydana gelen olayların masaya yatırıldığını belirtti.

Haberde, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın başkanlığında gerçekleştirilen “İstihbarat değerlendirme toplantısına”, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ile jandarma ve emniyet temsilcilerinin katıldığına yer verilerek, Atalay', toplantının ardından yaptığı açıklamada, “İnegöl ve Dörtyol'la ilgili çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki günlerde açıklama yapacağız” dediği kaydedildi.

Trene sabotaj

Hürriyet gazetesi, dün sabah Sivas'ın Divriği ilçesinden Erzincan'a gitmekte olan karma tren geçerken, demiryoluna döşenen mayının uzaktan patlatılması sonucu, son 8 vagonun raydan çıktığını yazdı. Haberde, öndeki vagonlarda sivillerin olduğu, patlamanın onlar geçtikten sonra gerçekleştirildiği ve arka yük vagonlarındaki askeri kamyonları hedef aldığı belirtilerek, patlamadan sonra sivilleri taşıyan ilk 3 vagonun yoluna devam ettiği kaydedildi.

TSK'ya protesto

Radikal gazetesi, Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) geleceğin komutanlarının durumunu görüşürken, Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde 27 Mayıs'ta TSK mayınının patlamasıyla ölen yedi askerden bazılarının yakınlarının Genelkurmay önünde protesto gösterisi yaptığını yazdı. Haberde, adli soruşturmada mayını TSK birimlerinin döşediğinin belirlenmiş olduğu hatırlatılarak, ailelerin, mayınları yerleştiren ve “PKK mayını” diyen sorumluların görevden alınmasını istediklerine yer verildi.

Bu katliamın pardonu olmaz

Sabah gazetesi, manşetinde, Batman'ın Hasankeyf ilçesi Demirbilek köyü yakınlarında yola döşenen tuzak mayının patlaması sonucu 3 kardeşini kaybeden Sabri Özdemir'in, “Oraya itfaiye gitseydi onlar da ölecekti. Böyle bir eylem anlayışı olabilir mi?” diyerek ateş püskürdüğünü yazdı. Özdemir'in, “eylemin provokasyon olduğu” iddiası hakkındaki şu sözlerine yer verildi:

“Kim bize neden provokasyon yapsın. Raman aşiretini herkes iyi bilir. Saçma sapan bir eylem biçimi. Bilmiyorlar mı bu bölgede bir çalı yansa Salih Özdemir gidip müdahale eder. Şimdi de üstlenmiyorlar, tabii ki üstlenmezler. Bu işin pardonu olmaz. Nasıl böyle bir eylem yaparlar? Yani oraya itfaiye gitseydi onlar da ölecekti. Ağabeyime devlet neden provokasyon yapsın? Orada bir barakayı yakmakla mı eylem olur? Böyle bir eylem anlayışı olabilir mi?”

Ve İsrail pes etti

Star gazetesi, sürmanşet haberinde, İsrail hükümetinin, Gazze'ye yardım götüren başta Mavi Marmara gemisinin de içinde bulunduğu filoya düzenlenen ve 9 Türk'ün hayatını kaybettiği baskınla ilgili olarak, uluslararası bağımsız soruşturma açılmasına “evet” dediğini yazdı.

İsrail kabinesinin “Yediler” olarak adlandırılan dar kapsamlı bakanlarıyla yapılan değerlendirmede, BM'nin baskınla ilgili uluslararası soruşturma açılması önerisinin kabul edilmesinde mutabık kalındığı belirtilen haberde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un da yazılı açıklama yaparak, İsrail'in soruşturma önerisini kabul ettiğini, Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Goeffrey Palmer ve Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin başkanlık edeceği 4 kişilik heyette bir Türk ve İsrailli temsilcinin yer alacağını belirttiği bilgisine yer verildi.

Reşadiye'de ihanet kokusu


Tokat Reşadiye pususunun ardından Jandarma Genel Komutanlığı'nın yapmış olduğu ilk idari tahkikat raporunda, 7 askerin ölmesine sebep olan ihmaller zincirinin tek tek sıralandığını manşetinden veren Yeni Şafak, tahkikat sırasında elde edilen bilgilerin, zaman ayarlı saldırı üzerindeki soru işaretlerini arttırdığını yazdı.

Haberde, raporda, devriye görevinin son anda verildiği, araca normalden fazla personel bindirildiği, personelin planlamanın dışında ihtiyacı olan erlerden seçildiği ve intikalin alelacele yapıldığı bilgilerinin yer aldığı belirtildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler