Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 5 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 5 Ağustos 2010 (Haberler)

05 Ağustos 2010 Perşembe 09:04
Akşam gazetesi, manşet haberinde , Balyoz Davası’na ait belgeleri Taraf gazetesine getiren kişinin kimliğine yönelik incelemenin “MOBESE”ye takıldığını, gazeteyi gören kameranın olay günü arızalı olduğunun tespit edildiğini yazdı.
O 'taraf'taki mobese bozuk

Akşam gazetesi, manşet haberinde , Balyoz Davası'na ait belgeleri Taraf gazetesine getiren kişinin kimliğine yönelik incelemenin “MOBESE”ye takıldığını, gazeteyi gören kameranın olay günü arızalı olduğunun tespit edildiğini yazdı. Balyoz iddianamesinin önceki gün dağıtılan ek klasörlerinde yer alan detaya göre, savcılığın, Balyoz belgelerini Taraf gazetesine getiren şahsın tespiti için MOBESE kayıtlarını istediği belirtilen haberde, Emniyet'ten gazeteyi gören kameranın, 29 Ocak günü arızalı olduğu yanıtı geldiğine yer verildi.

Asker direndi Erdoğan çizdi

Tüm Türkiye medyasının son bir haftadır gündemini meşgul eden Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ), 4. gününde de krizin devam ettiğini manşetine taşıyan Milliyet, 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız'ın atanmasının Hükümet tarafından engellendiğini ve bu nedenle Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri'ne atama yapılamadığını yazdı. Org. Saldıray Berk EDOK'a atanırken, Ankara Sincan'da tankları yürüten komutan Org. Erdal Ceylanoğlu'nun ise 1. Ordu Komutanı olduğu belirtilen haberde, kritik atamaların bugün yapılabileceğine yer verilerek, Cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerinden birine sahne olan YAŞ'da, yaşanan krizin ilk kez Genelkurmay  Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı atamalarının yapılmamasına neden olduğu kaydedildi.

Barzani'den Türkmen jesti

Hürriyet gazetesi, 2003'te Kürdistan Bölgesi Yönetimi tarafından terör saldırısı düzenlemeye hazırlandığı iddiasıyla tutuklanan Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) o dönemki güvenlik sorumlusu Emir İzzet'in, Mesud Barzani'nin talimatıyla bir hafta önce serbest bırakıldığını yazdı.

Haberde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Haziran başında Barzani'yle İstanbul'da yaptığı görüşmede, İzzet'in durumunu bizzat gündeme getirdiği ve salıverilmesini istediği belirtilerek, El Kaide'yle bağlantısı olduğu iddiasıyla 7 yıl tutuklu kalan Emir İzzet hakkında hiçbir somut delil ortaya konamadığı bilgisine yer verildi.

İstihbarat elemanı değildir, bazen yararlanırız

Bir diğer haberinde, Jandarma Genel Komutanlığı'nın, Hatay Dörtyol'daki saldırıda kullanılan otomobilin sahibi MHP'li Bestami Kılınç'ın jandarma istihbarat elemanı olmadığını, ancak zaman zaman kendisinden yararlanıldığını açıkladığını belirten Hürriyet, ayrıca, kendisini MİT mensubu olarak tanıtan ve Dörtyollu olan ama Bingöl'de görev yapan bir uzman çavuşun ise ifadesinin alındığını ve olaylarla ilgili 6 kişinin daha tutuklandığını yazdı.

Dört günlük YAŞ'tan yarısı boş liste çıkabildi

Radikal de manşetini Yüksek Askeri Şûra'ya (YAŞ) ayırarak, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün “İnternet andıcı” soruşturmasında “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırdığı Orgeneral Hasan Iğsız'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a takılarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na (KKK) terfi edemediğini ve Genelkurmay yeni isim önermediği için KKK'na Iğsız'dan farklı bir isim de atanmadığını yazdı.

Haberde, KKK belli olmayınca, Genelkurmay Başkanı olması beklenen Işık Koşaner'in kararnamesinin de kaldığı, İlker Başbuğ'un emekliliği ve iki korgeneralin orgeneralliğe terfisinin “kesin olan tek şey” olduğu kaydedilerek, Balyoz sanığı 11 generalin terfilerinin 2011'e kaldığı, Erzurum Ergenekonu'nun bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'inse, Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanı olduğuna yer verildi.

YAŞ'ta topyekün darbe temizliği

Manşetinde, YAŞ'ta haklarında yakalama emri çıkartılan 11 Balyoz sanığı generalin terfi edemediğini yazan Sabah gazetesi, “İnternet Andıcı” ile gündeme gelen Org. Hasan Iğsız'a emeklilik yolu açılırken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atama yapılmadığını ve Genelkurmay Başkanlığı'nın da bekletildiğini belirtti.

Org. Iğsız'a veto Balyoz'a darbe

Star gazetesi de manşet haberinde, askeri kanadın 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın Kara Kuvvetleri Komutanı olması ve Balyoz sanıklarının terfisi konusundaki ısrarı nedeniyle kilitlenen Yüksek Askeri Şura toplantısında, Iğsız'ın Kara Kuvvetleri Komutanı olarak yer aldığı YAŞ listesi Başbakan'dan veto yediği ve Kara Kuvvetleri'ne atanamayan Ergenekon şüphelisi Iğsız'ın emekliye ayrılacağını belirtti. Haberde, ayrıca Erdoğan'ın, Balyoz sanığı 11 generali de terfi listesinden çıkardığı ve Orgeneral Necdet Özel Jandarma Genel Komutanı olurken, yeni terfi eden iki orgeneralin de 1. ve 2. ordu komutanı oldukları bilgisine yer verildi.

Masonlara Balyoz kancası


Yeni Şafak gazetesi, sürmanşetinde, camileri bombalayıp Ege'de askeri uçakları düşürmeyi hedefleyen “Balyoz Darbe Planı”nda Mason derneklerinden yararlanılacağının ortaya çıktığını yadı. Haberde, Balyoz iddianamesinin eklerine giren “Plana destek verecek ve ortak çalışılacak dernekler”in sıralandığı belgede, 321 kuruluştan 253'ünün Mason fraksiyonlu olmasının dikkat çektiği belirtildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler