Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ - 6 Ağustos (Haberler)

BASIN ÖZETİ - 6 Ağustos (Haberler)

06 Ağustos 2010 Cuma 10:41
İlker Başbuğ’un öne sürdüğü “istifa” kartının önemli rol oynadığının ortaya çıktığına yer verildi.
Kürt aydınları Kürt soluna kulak versin

Akşam gazetesi, yazar Alev Alatlı ile yapılan röportajda, Alatlı'nın, etnik kimlikler üzerinden yürütülen politikaların öteki etnisiteleri tahrik ederek “bumerang etkisi” yapacağını belirtiği ve “Kürt bir etnisitenin, Türk bir milletin adı” dediği belirtilerek, şu sözlerine yer verildi:

“Necip basınımızın sesini duymadığı bir DSİP, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi vardır. Adı üstünde devrimci gelenekten gelir.  'Kürt sorunu, Kürtlerin bir ulus olduğunun tanınması meselesidir' öncülüyle başlar ve 'Kürtler, millet olmamışlardır. Çünkü burjuvazi önderliğinde devrim yapmışlıkları yoktur. Abdullah Öcalan'ın gerici önderliğinde, Amerikan ve AB emperyalizmine dayanarak millet olunamaz' diye sürdürürler.  Kürt aydınlarının, Kürt soluna kulak vermelerini önerirdim. Kürt aydınlarının mı? Haşa! Aydın sıfatını kendisine layık gören her etnisiteden mürekkep yalamışların!”

Işık bıraktı hesap altüst


Milliyet gazetesi, yazarı Fikret Bila'nın köşe yazısını taşıdığı manşet haberinde, 5 gündür süren Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) krizi'nin, yeni bir boyut kazandığını yazdı. Haberde, Hükümet'in Org. Hasan Iğsız'ı veto etmesinden sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı için en güçlü aday olan Atila Işık'ın dün istifa etmesinin, asker ve Cumhurbaşkanı ile Hükümet cephelerinde farklı etkiler yarattığı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün krizi çözmesi için Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'u değil, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Işık Koşaner'i Köşk'e çağırdığı belirtildi.

Dörtyol'da üç çelişki

Hatay Dörtyol olayında kullanılan otomobilin sahibi MHP'li Payas Belediye Meclis Üyesi Bestami Kılınç'a, ikinci kez gözaltına alındığında polis sorgusunda da savcılık ifadesinde de JİTEM adına çalışıp çalışmadığı yönünde soru yöneltilmediğinin anlaşıldığı haberini sürmanşetinden veren Hürriyet, olaydan sonra ilçedeki Jandarma Komutanlığı'na giderek askerlere ifade verdiği iddia edilen ve JİTEM adına çalıştığı ileri sürülen Kılınç'ın, aslında Dörtyol'da bulunan Kara Hasan Paşa Askeri Kışlası'na getirilerek, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'e ve üst rütbeli askerlere olayı anlattığının ortaya çıktığını kaydetti.

Dayanak Anayasa

Radikal gazetesi, dün Aydın'da halka hitap eden Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 27 Mayıs öncesi gibi sinsi politikaların devreye sokulduğunu söylediğini belirterek, “DP gibi bizi de sivil diktatörlükle suçluyorlar. Bazıları bize Adnan Menderes'in akıbetini hatırlatıyor, CHP ve MHP Yüce Divan'dan söz ediyor. Yüce Divan'dan korkmam” dediğini yazdı. Haberde, Erdoğan'ın YAŞ sürecinde yaşananlara yönelik eleştirileriyse “Kimse bizi tuzağa çekmesin. Kimse Silahlı Kuvvetler'le hükümetimiz arasında gerginlik yaratma gayretinde olmasın. Biz Anayasa'da kurumlarımızla ilgili belirlenen neyse gereğini yerine getirdik” yanıtını verdiği belirtidi.

Başbuğ vekalet bile önerdi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, hükümetin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmasına sıcak bakmadığı Orgeneral Hasan Iğsız için “vekalet” formülünü bile gündeme getirdiğinin öğrenildiğini sürmenşetinden veren Sabah, vekalet formülünün kabul görmeyip, Iğsız krizinin derinleşmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Org. Başbuğ'un, “arkadaşlar rahatsız” dediğini yazdı. Haberde, Gül'ün de buna “Demokrasi ve hukuk kuralları işliyor, kimse rahatsız olmasın” yanıtı verdiği kaydedildi.

Emekliliğin perde arkası


Sürmanşetinde, Kara Kuvvetleri'ne düşünülen Jandarma Genel Komutanı Org. Atilla Işık'ın emekliliğini istemesinin arkasında Karargah'taki 3'lü toplantının olduğunu yazan Star gazetesi, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ve iki komutanın, Işık'a “emeklilik” baskısı yaptığının öne sürüldüğünü belirtti. Gazeteci Şamil Tayyar'ın yazısında yer alan haberde, Org. Atilla Işık'ın dün sürpriz şekilde emekliliğini istemesi ve ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in Çankaya Köşkü'ne çıkması, başkent kulislerini hareketlendirirken, atama trafiğinin kilitlenmesinde, İlker Başbuğ'un öne sürdüğü “istifa” kartının önemli rol oynadığının ortaya çıktığına yer verildi.

Dörtyol'da bir Korgeneral


Taraf gazetesi, manşet haberinde, Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 4 polisin öldürüldüğü olayda kullanılan aracın sahibi, Jandarma muhbiri MHP'li Bestami Kılınç'ın, saldırının ardından 6. Kolordu'da Balyoz Davası sanıklarından Korgeneral Nejat Bek'le görüştüğünün ortaya çıktığını yazdı.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler