Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ 7 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ 7 Ağustos 2010 (Haberler)

07 Ağustos 2010 Cumartesi 16:53
Türkiye basınında bugün.
Işık donduruldu Koşaner askıda

Sabah gazetesinin bugünkü manşetinde hükümet ile Genelkurmay Başkanlığı arasındaki atama krizi yer aldı. Haberde şu bilgiler yer aldı:

“Hükümet, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık'ın emeklilik talebini 30 Ağustos'a kadar beklemeye alırken, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Işık Koşaner'in Genelkurmay Başkanı olmasına ilişkin takvimi uzattı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Org. Atilla Işık'ın emeklilik talebinin ay sonuna kadar bekletileceği söyledi. Erdoğan, 'Org. Atilla Işık'ın emeklilik talebinin anında işleme konulması da söz konusu değil. Emeklilik talepleri ay sonuna kadar değerlendirilir' dedi. Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı'na yapılacak atama konusunda ise Türk Silahlı Kuvvetler Personel Kanunu'na dikkat çekti ve 'Bu konuyla ilgili olarak önce mutabakatımızı sağlayacağız. İsim üzerinde mutabakat sağlandığı anda zaten kararnameyi çıkarmak bir problem değil. Kararnameyi bir iki günde çıkarırız. O mesele değil' dedi.”

Anlaşma tamam gibi

Hürriyet gazetesi de atama krizi manşetiyle çıktı. Haberde, dün Başbakanlık Konutu'nda Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasında yapılan bir saatlik gece yarısı zirvesinden olumlu sonuç çıktığı bilgisi yer aldı. Kara Kuvvetleri Komutanı'nın kim olacağının bugün açıklanacağı belirtildi. Haberin devamı şöyle:

“Yüksek Askeri Şûra'nın krize dönen toplantısının bitiminden iki gün sonra Başbakanlık Konutu'nda dün Başbakan Tayip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasında yapılan bir saatlik gece yarısı zirvesinden olumlu sonuç çıktı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na kimin atanacağına ilişkin açıklamanın bugün yapılması bekleniyor. Buna bağlı olarak mevcut Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in Genelkurmay Başkanlığı yolu da açılacak.”

Tutuksuz yargılanacaklar

Balyoz davasına manşetinde yer veren Zaman gazetesi, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iki hafta önce verdiği yakalama emrinin, dün akşam 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla kaldırıldığının duyurdu. Kararın oy çokluğuyla verildiği belirtilen haberde şu ifadeler yer aldı: “Oy çokluğuyla verilen kararın gerekçesinde 'yakalamaya itiraz edilemeyeceği ancak tutuklama talebiyle yakalama emri bulunduğu için' başvurunun görüşüldüğü belirtildi. Karara muhalefet şerhi koyan hakim, sanıkların kaçma şüphesine dikkat çekti. Hukukçular ise kararın beraat anlamına gelmediğini vurguladı.”

Krizi yumuşatan karar

Milliyet gazetesinin manşetten duyurduğu habere göre, Erdoğan ile Başbuğ, dün gece Başbakanlık'ta bir araya geldi. Görüşme öncesinde Balyoz davasında 101 asker için yakalama kararının kaldırılması zirvenin daha yumuşak bir ortamda geçmesini sağladığı belirtildi.  Haberin devamı şöyle:

“Hükümetin, Genelkurmay Başkanı ile Kara Kuvvetleri Komutanı atamalarının eşzamanlı olarak yapılmasında ısrarlı olduğu, 'Kara Kuvvetleri düğümü çözülmeden Genelkurmay Başkanlığı atamasını yapmama' kozunu elinde tuttuğu bilgisi kulislere yansıdı. YAŞ'da çözülemeyen atama krizi, başkentte dün de hareketli saatler yaşanmasına yol açtı. Hareketlilik, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, öğle saatlerinde Başbakanlık'a gelerek Erdoğan'la görüşmesiyle başladı. Erdoğan-Gönül görüşmesi sürerken,  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın, Genelkurmay Karargâhı'na gelerek Genelkurmay Başkanı Başbuğ ile görüştükleri açığa çıktı.”

İyi çocuklar görevdeydi


Star gazetesinin bugünkü manşetinde atama krizinin yanı sıra Hatay Dörtyol'daki gerginlik yer aldı. İstihbaratçıların konu hakkındaki raporunu manşetten duyuran Star gazetesinde şu bilgiler yer aldı:

“Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a sunulan istihbarat raporunda, saldırıdan birkaç gün önce kimliği belirsiz kişiler tarafından Sivas, Çorum, Maraş katliamları gibi kanlı bir senaryonun hayata geçirilmek istendiği ortaya çıktı. Olay günü Emniyet önünde toplanan öfkeli kalabalığın cep telefonlarına gönderilen mesajlarla yönlendirildiği belirlendi. 31 Temmuz saat 17:00 ile 20:00 arası gönderilen kısa mesajlarda, 'Cep telefonlarınızın bataryasını çıkartın', 'Civardaki işyerlerine ait kameraları imha edin', 'Yüzlerinizi gizleyin' talimatları verildi. 31 Temmuz öncesi, 'Dörtyol'da Madımak, Çorum, Maraş olayları benzeri olaylar yaşanacağı' söylentileri yayıldı. Saldırının bir gün sonrasında da 'Leyla Zana buraya gelecekmiş', 'Diyarbakır'da çatışma çıkmış. 7 şehit var, 4'ü Hatay'lı' dedikodusu yayıldı. Söylentiler halk tarafından bilinse de emniyet ve jandarma önlem almada yetersiz kaldı.”

(AKnews Türkçe – Kürtçe Bölümü)

Diğer Haberler