Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ 7 Ağustos 2010 (Köşe Yazıları)

BASIN ÖZETİ 7 Ağustos 2010 (Köşe Yazıları)

07 Ağustos 2010 Cumartesi 12:44
Yeni Şafak gazetesi yazarı Kürşat Bumin de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in tartışma yaratan fikirlerine katıldığını belirtti.
Sivil otoriteye itaat” zamanı (Cengiz Çandar – Radikal)

Hükümet ile Genelkurmay Başkanlığı arasındaki atama krizine değinen Cengiz Çandar, TSK'nın son günlerde kamuoyu nezdinde itibar kaybettiğini, hakkında her gün yeni bir skandal patlayan kurum haline geldiğini yazdı.

Hükümetin “İnternet Andıçı” soruşturmasının muhatabı Orgeneral Hasan Iğsız'ı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ataması durumunda olabilecekler hakkında öngörülerde bulunan Çandar şöyle devam etti:

“(…) Bu, gelinen noktadan sonra, hükümetin ve eş zamanlı olarak TSK'nın 'imaj' olarak bitişi demektir.
Böyle bir şey olamayacağına göre, bunu niçin mi yazıyoruz? Radikal'in dünkü manşetine dayanak olan haber, tıpkı 28 Şubat “postmodern darbesi”ndeki gibi adı sanı belirtilmeyen bir 'asker kaynağa' dayandırılarak, darbeci zihniyetin 'psikolojik savaş yöntemleri'ni hatırlatan cinstendi. 'TSK geleneklerini ve atama süreçlerini çok iyi bilen bir emekli komutan' olarak takdim edilen o 'kaynak' , Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın nasıl doldurulabileceğine ilişkin dört ihtimal sayıyor ve ilk sıraya oturttuğu ihtimali şöyle ifade ediyor: 'Hükümet uygun bir ortamda ve lisanı münasiple Iğsız'dan özür dileyecek. Iğsız da gidip Ergenekon Savcısı Öz'e ifadesini verecek ve KKK'nın başına geçecek. Böyle bir saçmalık tasavvur edilebilir mi? Nitekim, söylediklerinin anlamsızlığını kendi bile fark ediyor olmalı ki, 'Ancak özür imkânsız gibi ve Iğsız'ın kabulü TSK'da 'yakışık almaz' olarak değerlendirilir.' Geriye kalan üç ihtimalin ortak paydasına baktığınızda, bir tür 'kazan kaldırma'  niteliğinde 'toplu orgeneral istifaları' seçenek olarak vurgulanıyor. TSK üst kademesinin 'teamül' alışkanlığı ile 'hukuka' ve 'sivil otoriteye itaat'te zorlandığı belli.'

Kürtler Sussun Biz Konuşuruz ( Elif Çakır – Star)

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemin'in dile getirdiği “özerklik” talebi ile ilgili görüşlerini dile getiren Elif Çakır, Baydemir'in sözlerine gösterilen aşırı tepkiyi anlayamadığını belirtti. Baydemir'in Kürt kökenli bir Türkiye vatandaşı, Türkiye'nin en büyük sorununun da Kürt sorunu olduğuna dikkat çeken Çakır, şunları yazdı:

“(…) Peki biz aylardır neyi konuşuyoruz; 'demokratik açılım'. Demokratik açılımdan ve Kürt sorununa ilişkin çözüm arayışından ne anlıyoruz? Kürt vatandaşlarımızın bugüne kadar dile getirdikleri ve devlet tarafından ihmal edildiğini düşündükleri talep ve sorunlarına çözüm arayışı...Fildişi kulelerde oturarak 'sorun' diye etiket yapıştırıp, sonrasında o 'soruna' yine kendi öngördüğümüz 'çözümler'le mi meseleyi çözeceğiz? Tek taraflı olarak? Bu şekilde sunulan 'çözüm önerileri'nin meseleyi çözebileceğine sahiden inanıyor musunuz? Böyle olduğuna inanmak için şizofren olmak lazım! Bu durumda, ekmekle pasta arasındaki bariz farkı göremeyen kraliçeden bir farkınız olduğunu mu sanıyorsunuz? Osman Baydemir'in Kürt sorununa ilişkin dile getirmiş olduğu 'özerklik' ve 'bayrak' konusundaki fikirlerinin cevabı Cemil Çiçek'in verdiği karşılık mıdır? Bunu rahmetli Özal bile 'federasyonu da tartışabiliriz' diyerek dile getirmemiş miydi? Baydemir'in sözlerine aşırı tepki vermeden önce dinlememiz gerekiyor... Osman Baydemir uzaydan gelmiş, dışarıdan ithal edilmiş birisi filan değil....Baydemir; önce Kürt Sorunu sonrasında adı Demokratik Açılım'a dönüşen ve Türkiye'nin en ciddi sorunlarından birisi olan Kürt meselesinin en kayda değer muhataplarından...İşte bu nedenle, Cemil Çiçek'in 'Organları yer değiştirmiş adam konuşmuş' şeklinde akıllara ziyan tepkisini çok yadırgadım.. Yılların devlet tecrübesine hiç yakışmadı.”

Baydemir'i 'anlamaya' davet  (Kürşat Bumin – Yeni Şafak)

Yeni Şafak gazetesi yazarı Kürşat Bumin de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in tartışma yaratan fikirlerine katıldığını belirtti. “Kürt sorununun özerklik dışında bir formülde çözülebilmesi imkânsızdır” diyen Bumin, bu sözler karşısında celallenmenin yanlış olduğunun altını çizdi.  Bumin yazısına şöyle devam etti:

“(…) Tarhan Erdem'in 'Baydemir'i anlamaya çalışmak' başlıklı yazısında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı'nın söz konusu açıklamasına ilişkin yaptığı değerlendirme tam da 'akil adamlar komitesi' benzeri bir topluluğun dile getireceği türden bir bakışın üzerine inşa edilmiş. Erdem, Baydemir için, 'Avrupa Yerinden Yönetimler Özerklik Şartı'nın öngördüğü, bütün uygar ülkelerdeki yönetim modelini anlatmaktadır' diyor. Radikal yazarı -yine tamamen katıldığım- şu tespiti de yapıyor: 'Sayın Baydemir'in tartıştığımız sözleri yanlış değil eksiktir' Tamamen katılıyorum, çünkü benim de yıllardır altını çizdiğim bir husus bu. Kürt sorununun çözümünün ortaya üzerinde layıkıyla çalışılmış ve üzerinde siyasal uzlaşma sağlanmış bir 'özerklik taslağı' çıkarılmadan çözülemeyeceğini düşündüğüm için bu yöndeki önerilerimi bir zamanlar doğrudan Baydemir'e söylediğimi de hatırlıyorum. Demek ki yapılması gereken, Baydemir'in henüz olgunlaşmamış sözleri karşısında celallenmek yerine bu sözleri 'anlamaya çalışmak', ortaya atılan önerileri 'medeni ülkeler'deki uygulamalar çerçevesinde geliştirmeye ve zenginleştirmeye çalışmaktır.”

(AKnews Türkçe – Kürtçe Bölümü)

Diğer Haberler