Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ – 8 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ – 8 Ağustos 2010 (Haberler)

08 Ağustos 2010 Pazar 09:27
Taraf gazetesi, Devlet ve PKK arasında ateşkes görüşmeleri olduğunu ve yakında açıklanacağını manşetine taşıdı.
Erdoğan'ın acelesi yok Başbuğ'un 20 günü var

Radikal gazetesi, hükümetle askeriye arasında devam etmekte olan Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) krizinde, bilgi aldığı üst düzey kaynaklara göre, hükümetin, Kara Kuvvetleri'ne isim önerilmesi için 27 Ağustos'a kadar bekleyebileceği; komutanlıkların “vekâletle yönetilmesi” ihtimalinin bile gündemde olduğu haberini manşetten verdi.

Haberde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın süreyi “ay sonuna kadar” diye belirtmesinin, iktidarın bu ihtimale hazır olduğunu gösterdiğine yer verilerek, hükümetin Genelkurmay Başkanlığı için, “teamüllerin aksine” isim seçenekleri arasında Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarını da düşündüğü belirtildi.

Kaset olayı kime yaradı?

Sabah gazetesi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun “27 Nisan'da Büyükanıt'la işbirliği yaptılar” iddiasına Isparta'dan yanıt verdiğini yazdı. “Ben de düz mantık kurayım” diyen Erdoğan'ın, eski CHP lideri Deniz Baykal'la ilgili kaset skandalını hatırlattığı belirtilen haberde, “Kaset olayından kim kazanç sağladı. O zaman bu kasetin mimarı kim? Cevabını CHP Genel Başkanı versin” dediği ve Kılıçdaroğlu'nun “Recep Bey” nitelemesine de ilk kez, “Memur Kemal Efendi” diye karşılık verdiği kaydedildi.

Deprem Gerçeği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile ortaklaşa yürüttüğü “Deprem Risk Analiz Çalışması” kapsamında, İstanbul'daki 146 bin 987 binaya risk taraması gerçekleştirildiğini sürmanşetinde yazan Milliyet, sonucun ürkütücü olduğunu belirtti. Taramadan geçirilen 6 ilçedeki binaların yaklaşık yüzde 30'unun riskli olduğunu yer verilen araştırmada, Bahçelievler ilçesindeki risk oranı yüzde 70, Güngören ilçesinin de bu orana yakın ikinci ilçe olarak ikinci sırada geldiği bilgisine yer verildi.

Sembolik olmadığını gösterdik

Hürriyet gazetesi, manşetinde, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) krizinde süreci değerlendiren Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, şu ana dek hükümetten gelen en net çıkışı yaparak, “Şûra toplantıları iki ayrı takımın maçı veya derbi değil. Sayın Başbakan, YAŞ'taki imzasının sembolik olmadığını göstermiştir” dediğini yazdı. Haberde, Çiçek'in, hükümeti “Komuta sistemine, teamüllere müdahale ediyor ve TSK'yı yeniden dizayn ediyor” diye eleştirenlere de tepki göstererek, “Dışarıdan olmadık, umulmadık isimler gündeme getirilmiyor ki. Yine değerli komutanlarımız gelecek” şeklinde yanıt verdiği belirtildi.

Dörtyol olayı tesadüf değil

Star gazetesi, manşet haberinde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın referandum mitinginde dün Isparta'da vatandaşlara seslenirken, muhalefetin tutumu ve artan provokatif olayları değerlendirdiğini belirterek, Hatay Dörtyol'da yaşanan olayları hatırlatıp “Kimin eli kimin cebinde görüyorsunuz değil mi? Kafatası milliyetçilerini de iyi tanıyalım. Bunlar tesadüf değil, bunlar rastlantı değil” dediğine yer verdi.

Sırlar benimle mezara gider

Yeni Şafak, Isparta'dan CHP'ye seslenen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun “27 Nisan e-muhtırası”ndan sonra dönemin Genelkurmay Başkanı ile Dolmabahçe'de yaptığı gizli görüşmeyle ilgili sözlerine, “Bütün Genelkurmay başkanları ile görüşürüm. Baş başa yaptığım görüşmeler benimle mezara gider. 27 Nisan bildirisini imzalayanlar hakkında da suç duyurusunda bulunacak mısın” dediğini yazdı.

Heron skandalına 7 gündür Genelkurmay'dan cevap yok      

Zaman gazetesi, manşet haberinde, kamuoyunun Hakkâri-Çukurca'da bulunan Hantepe'de, 6 askerin öldüğü baskın görüntülerinin, komutanlar tarafından saniye saniye izlendiği iddialarına bir haftadır cevap beklediğini belirterek, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un oğluyla ilgili haberlere aynı gün açıklama yapan Genelkurmay'ın, asker aileleri, iktidar ve muhalefet milletvekilleri ile medyanın ihmal iddialarına ilişkin sorularına kulak tıkamaya devam ettiğini yazdı. Haberde, TSK'nın, olayda ihmali olanlardan hesap soracağı yerde Heron görüntülerini basına sızdıranın peşine düşmesininse tepkileri artırdığına yer verildi.

Top atılacak silahlar susacak

Devlet ve PKK arasında ateşkes görüşmeleri olduğunu ve yakında açıklanacağını manşetine taşıyan Taraf gazetesi, PKK'nin Kandil'deki lideri Murat Karayılan'ın, “Türkiye ve Kürdistan gündemini belirlemede yeni olacak bir politika açıklayacağız” diyerek, birkaç gün sonra ateşkes ilan edebileceklerinin sinyalini verdiğini yazdı.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler