Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASIN ÖZETİ - 9 Ağustos 2010 (Haberler)

BASIN ÖZETİ - 9 Ağustos 2010 (Haberler)

09 Ağustos 2010 Pazartesi 10:28
Pakistan, Hindistan, Çin ve Kuzey Kore'de muson yağmurları yüzünden binlerce insan öldüğünü yazan Sabah gazetesi, özellikle toprak kaymaları yüzünden kıtada büyük can kayıpları yaşandığını ve milyonlarca kişinin evsiz kaldığını belirtti.
1 ve 2 için 'Özel' hesap

Bütün Türkiye medyasının son bir haftadır en önemli gündem maddesi olan Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ), Türk Silahlı Kuvvetleri ile AK Parti Hükümeti arasındaki atama krizi günler sonra çözüldüğünü manşetinden veren Akşam gazetesi, “uzlaşma” haberini Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Afyon'da açıkladığını yazdı.

Haberde, Hükümet'in, Orgeneral Işık Koşaner'in “bir numaraya”, 28 Şubat süracinde Ankara Sincan'da tank yürüten Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun ise “iki numaraya” terfisine vize verdiği, böylece Orgeneral Özel'e 2013 yılında Genelkurmay Başkanlığı yolunun da açılmış olduğu belirtildi.

Diaspora'nın Ağrı eylemi

Sürmanşet haberinde, Ermeni asıllı Amerikalı ve Kanadalı dağcıların geçen ay izinleri olmadığı halde Ağrı Dağı'na tırmanarak zirveye Ermenistan ve Dağlık Karabağ bayrakları diktiğinin ortaya çıktığını yazan Milliyet gazetesi, Ermeni haber sitesi “Asbarez”in, 9 Amerikalı, 2 Kanadalı dağcının 13 Temmuz'da Gürcistan'dan Türkiye'ye girdiğini belirttiğini yazdı.

Haberde, “Asbarez”in anlatımına göre 15 Temmuz'da tırmanışa başlayan “Ararat 11” adlı ekip üyelerinden Seth Setrakian'ın irtifa hastalığına yakalanınca, ekipteki doktorun, güvenli bir bölgeye inip kendilerini orada beklemesini söylediği, ancak Setrakian'in, bir Ermeni için ölünecek en iyi yerin Ağrı Dağı olduğunu söylediğine yer verildi.

Neden 'hayır' diyorum

Hürriyet gazetesi, sürmanşetinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, referandumda neden 'hayır' diyeceklerinin gerekçelerini Hürriyet'e yazdığını belirterek, dünyada sivil diktatörlüklerin hızla arttığını ifade eden ve Türkiye'de oluşturulan korku toplumundan otoriterleşmeye gidiş olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu'nun, iktidarın yargıyı da denetim altına alarak, çoğunluk diktası kurmayı hedeflediğini anlattığını yazdı.

Sekiz günde uzlaştılar

Orgeneral Hasan Iğsız'ı istemeyen Hükümet ile Genelkurmay arasındaki krizin, Erdal Ceylanoğlu'nun Kara Kuvvetleri'ne kaydırılmasıyla çözüldüğünü manşetinden veren Radikal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, dün Afyon'da mutabakata varıldığını açıklarken, süreç için “Her gelene herhalde baş sallayacak halimiz yok” dediğini belirtti. Krizin aşılmasıyla, Orgeneral Işık Koşaner'in de Genelkurmay Başkanı olduğu yazılan haberde, '28 Şubat'ta Sincan'da tankları yürüten komutan' olarak tarihe geçen Ceylanoğlu'ndan boşalan koltuğa ise Ege Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu'nun kaydırıldığı, Ege Ordu'nun başına da Orgeneral Nusret Taşdeler'in geldiğine yer verildi.

Asya'da yüzyılın felaketi

Pakistan, Hindistan, Çin ve Kuzey Kore'de muson yağmurları yüzünden binlerce insan öldüğünü yazan Sabah gazetesi, özellikle toprak kaymaları yüzünden kıtada büyük can kayıpları yaşandığını ve milyonlarca kişinin evsiz kaldığını belirtti. Haberde, Temmuz ortasından bu yana yağışların yol açtığı sellerden dolayı Pakistan'da ölü sayısı bin 600'e çıkarken, ülkenin tahıl ambarı Pencap'ta tarlaların sular altında kaldığı ve felakete rağmen Avrupa gezisini kesmediği için muhalefetin sert tepkisini çeken Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'ye, İngiltere temasları sırasında bir kişinin ayakkabı fırlatmaya teşebbüs ettiğine yer verildi.

Evetçilere mahalle baskısı

Star gazetesi, manşet haberinde, 12 Eylül'deki referandumda evet oyu vereceğini açıklayan soldan sağa, ülkücüden Kürt yazarlara kadar herkesin bu kararlarından dolayı “mahalle baskısına” maruz kaldığını yazdı. Haberde, aralarında solcu, liberal veya demokrat, Kürt kökenli ve milliyetçilerin de yer aldığı isimlerin, CHP, MHP ve BDP'nin hayır ve boykot kampanyasına uymadıkları için mahalle baskınına uğradıklarını söylediklerine yer verilerek, mahalle baskısının, evet diyenlere karşı “küçük düşürücü ve hatta irite edici” boyutlara varacak kadar ileri gittiği belirtildi.

Silahlar sussun

Taraf gazetesi, Manşetinde, Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinin toplandığı Diyarbakır'daki Demokratik Toplum Konferansı'ndan, PKK'ye ateşkes çağrısı çıktığını yazdı. Haberde, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da katıldığı konferansta yapılan “Ramazan ateşkesi”nin AK Parti tarafından samimi bulunmadığı, ancak muhalefetin desteklediği bilgisine yer verildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler