Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASINÖZETİ – 16 Ağustos 2010 (Haberler)

BASINÖZETİ – 16 Ağustos 2010 (Haberler)

16 Ağustos 2010 Pazartesi 10:09
Taraf gazetesi, sürmanşet haberinde, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, “Halkımız son güne kadar düşünmelidir” diyerek, referandumda “gelişmelere göre tavır” alınmasını istediğini yazdı.
Cudi için oyum evet

Bugün gazetesi, manşetinde, Kürt şarkıcı Rojin'in, Kanal A'da Esra Harmanda'nın sunduğu programda son dönemde yaşadıkları ve referandumla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunduğunu, “Ağabeyim 12 Eylül mağdurlarından. 47 yaşında ve ölü gibi yaşıyor. O ve onun gibi işkence çekenler için evet oyu kullanacağım” dediğini yazdı. Haberde, ünlü şarkıcının konuyla ilgili şu sözlerine yer verildi:

“Hiçbir parti için değil, hiçbir rejim için değil, ben sadece ağabeyim ve ağabeyim gibiler için evet oyu kullanacağım. Abimin adı Cudi, 12 Eylül mağduru ve hala ilaç kullanıyor. Hayatı yok, 46-47 yaşında. Ölü gibi yaşıyor. Onun gibi işkence gören yüzlerce insan oldu. Her şeyin bedeli vardır. Ben 12 Eylül'de bunca gencimize kıyanların yargılanmasını istiyorum, bu benim hakkım. Artık parti kapatılmasını da istemiyorum. Hayırcılar bana kızmasınlar.”

Nazi örneği doğru değil

Yazarı Derya Sazak'ın köşe yazısını manşetine taşıyan Milliyet, Türkiye adına AİHM'ye gönderilen savunmada, Hrant Dink'in TCK  301'den mahkûmiyetine yol açan yazısıyla kamu düzenini bozduğu bildirilirken ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddenin kapsamı dışında bırakılan Neo Naziler'le ilgili “Kuhnen Davası”nın örnek gösterilmesine tepkilerin sürdüğünü yazdı.

Haberde, TRT-1'de yaptıkları “Politik Açılım” programında Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e, Türkiye'nin Dink savunmasıyla ilgili sorular yönelttiklerini belirten Sazak, program bitince Dink olayını konuşmaya devam ettikleri Bakan'ın “Hrant Dink'le Nazi örneği aynı değil, benzetilemez” diyerek kesin bir tutum aldığını ifade etti.

Dersim'i bırak Irak'a bak

Hürriyet gazetesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, “Dersim katliamını CHP yaptı” sözlerine, “O tarihte ben daha doğmamıştım” karşılığını verdiğini belirttiği haberinde, Batı Karadeniz turunun son gününde Kastamonu, Sinop ve ilçelerinde halka hitap eden Kılıçdaroğlu'nun şunları söylediğini yadı:

“Recep Bey yeri gelince timsah gözyaşları döküyor. Irak'ta binlerce Müslüman kadına tecavüz edildi, binlerce çocuk öldürüldü. Siz hiç Recep Bey'in bir şey söylediğini duydunuz mu? Niye konuşmadı? Çünkü Büyük Ortadoğu Projesi'nin eşbaşkanıdır. Irak'ta katledilen Müslümanlar'ın sorumlusu BOP ve eşbaşkanıdır. Din, iman edebiyatı yapmasın, maskesini aşağı indireceğim onun.”

Sümela açılımı

Türkiye'nin, dün gerçekleştirilen tarihi Sümela Manastırı'ndaki ayinde, Ortodoks cemaatiyle toplumsal barış yanlılarını sevindiren bir sınav verdiğini manşetinden veren Radikal gazetesi, dini lider Patrik Bartholomeos'un, konuşmasına “Sıcakkanlı, misafirperver Karadenizliler, sevgili Trabzonlular” diye başladığını, ayine katılan 1500 kadar kişinin zaman zaman ağladığını ve Patrik'in, bazıları ayyıldızlı tişörtler giymiş kemençecilerle sohbet ettiğini yazdı.

Sümela Manastırı'nda 88 yıl sonra dini  ayin yapıldığına yer verilen haberde, Trabzon'daki ayini yöneten Patrik Bartholomeos'ın, “Birlikte yaşam kültürü, medeniyetimizin bize bıraktığı mirastır. Artık acı yaşanmasın, çocuklar korkmasın, gençler endişelenmesin” dediği kaydedildi.

Dörtyol PKK'nın kimyasını bozdu

PKK'nin ilan ettiği ateşkesin arkasında Öcalan'la başlatıldığı ileri sürülen yeni diyalog süreci kadar, “Hasankeyf ve Dörtyol eylemindeki karanlık noktalara Kürtler'in gösterdiği tepki”nin olduğunu yazan Star gazetesi, PKK'nin, 31 Mayıs'ta son verdiği “pasif savunma pozisyonu”na yeniden döndüğünü Kandil'de güvenlik gerekçesiyle ağaçlar arasına gizlenmiş portatif bir dekor önünde açıkladığını yazdı.

Toplantıyı AFP, AP, Reuters, El Cezire ve Kürt basınıyla birlikte, PKK'nin ambargo uyguladığı Türk basınından Star adına kendisinin izlediğini belirten Doğan Ertuğrul'un haberine göre, açıklamayı Cemal kod adlı Murat Karayılan'ın yapması beklenirken, “KCK'nın İmralı'nın mesajlarını sıcağı sıcağına tartışmak üzere toplandığı” için, yeni süreci deklare etme görevinin, Murat Karayılan'ın yardımcısı Bozan Tekin'le birlikte 3 KCK yöneticisine verildi.

Kadın itirafçı yargıyı sarstı


İstanbul'da, Beşiktaş'taki ağır ceza mahkemeleri başta olmak üzere çeşitli adliyelerde görev yapan 50'ye yakın hâkim ve savcı hakkında organize suç örgütlerinden maddi menfaat temin ettikleri iddiasıyla soruşturma başlatıldığını manşetinden veren Sabah, Adalet Bakanlığı'ndan iki müfettişin, altı aydır yürütülen bu “çok gizli” idari soruşturma kapsamında hâkim ve savcıların yurtiçi ve yurtdışındaki malvarlıklarını araştırdığını yazdı.

Çok gizli soruşturmanın, G.S. adlı hukuk bürosu sahibi bir kadının uyuşturucu ve çete davalarında arabulucu olarak hâkim ve savcılarla görüştüğünün tespit edilmesiyle başladığına yer verilen haberde, yargıyı sarsan soruşturmanın asıl amacının uyuşturucu kaçakçılarından ve çetelerden haksız kazançla elde edilen paralara ulaşmak olduğu bilgisine yer verildi.

Apo 'Boykot' demiyor


Taraf gazetesi, sürmanşet haberinde, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın, “Halkımız son güne kadar düşünmelidir” diyerek, referandumda “gelişmelere göre tavır” alınmasını istediğini yazdı.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler