Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BASINÖZETİ – 18 Ağustos 2010 (Haberler)

BASINÖZETİ – 18 Ağustos 2010 (Haberler)

18 Ağustos 2010 Çarşamba 09:17
Milliyet PKK liderlerinden Murat Karayılan’ın, “tek taraflı ateşkes” kararının Devlet ile Öcalan arasında sağlanan temaslar sonucu alındığı iddiasını duyurdu.
'Devletle anlaştık ateşkes yaptık'

Milliyet PKK liderlerinden Murat Karayılan'ın, “tek taraflı ateşkes” kararının Devlet ile Öcalan arasında sağlanan temaslar sonucu alındığı iddiasını duyurdu.

Haberde, Fırat Haber Ajansı'na örgütün 13 Ağustos'ta ilan ettiği “eylemsizlik” kararını değerlendiren Karayılan'ın, ateşkesin devlet içerisinden bazı yetkililerin Abdullah Öcalan'la sağlanan temasların ardından geliştiğini belirterek, “Artık açıklanmasında bir sakınca görmediğimiz diğer önemli bir gelişme de devletin, önderliğimizle geliştirdiği diyalog temelinde ateşkes talebinde bulunmasıdır. Aslında önderliğimiz aradan çekilmişti ancak, talep üzerine yeniden devreye girerek, çağrıları ve devletten doğru gelen istemi de dikkate alarak, bir kez daha barışa şans tanınması için hareketimize bir mesaj gönderdi” sözlerine yer verildi.

Kırılma noktasındayız

Sabah, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Ahmet Türk'ün, PKK'nin 20 Eylül'e kadar eylemsizlik kararının ardından, ateşkesin kalıcı olması için harekete geçtiğini yazdı. Haberde, "Kırılma noktasındayız" diyen Türk'ün, diyalog arayışı içinde olduklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşme imkânı tanınırsa çok yararlı olacak. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani randevu talebimize olumlu yanıt verdi. Bu ziyaret öncesi gerçekleşirse çok iyi olacak. Hiçbir sorun tek taraflı iyi niyetle çözülmez. Karşılıklı olarak neler yapılabileceğini konuşmak gerekiyor" dediği bildirildi.

Rahşan affıyla kurtuldu

Star, Anayasa değişikliği paketine 'evet' oyu vermenin yolsuzluğa evet anlamına geldiğini öne süren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 5 milyar dolarlık yolsuzluk olayında yargılanmaktan “Rahşan Affı” ile kurtulduğu iddiasını manşetten duyurdu. Haberde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan'ın, “Soruşturmayı yürüten DGM savcısı, soruşturma kapsamında Kılıçdaroğlu'nun görüşünü aldı. Kılıçdaroğlu ve diğer SSK yöneticileri yargılanmaktan Rahşan affı sayesinde kurtuldu” dediği kaydedildi.

Hantepe'nin hesabını versinler

Taraf, manşet haberinde, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın, yedi askerin yaşamını yitirdiği Hantepe'deki Heron skandalı için 28 gündür susan Genelkurmay'a, “İddia vahim, suskunluk vicdanları yaralıyor” diye seslendiğini yazdı. Haberde, karargahtaki sessizliğin şüpheleri arttırdığını söyleyen Bozdağ'ın, “Daha fazla beklenmemelidir. Kastı, ihmali olan kim varsa gereken yapılsın. Kamu vicdanı tedirgin, Türk Silahlı Kuvvetleri olayı araştırsın” şeklindeki sözleri öne çıkarıldı.

İsrail'de büyükelçiliğe tuhaf baskın

Taraf'ın baş sayfasında yer alan bir başka haberde ise, Türkiye'ye sığınma talebiyle Tel Aviv Büyükelçiliği'ne girmek isteyen Nedim İncaz isimli Filistinli'nin iki elçilik çalışanını rehin aldığı, İncaz'ın bacağından vurularak etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Liderleri toplayamıyorum

Hürriyet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'lün Bakü yolunda Fatih Çekirge'ye yaptığı açıklamaları sürmanşetten duyurdu. Haberde, Liderlerin referandum kampanyasında kullandığı üslubu eleştiren Gül'ün, şöyle dediği bildirildi:

““Bu haliyle liderleri toplayamıyorum. Çünkü çok kişiselleşti. Kullanılan bu üslubun bir tehlikesi var. Çok kırıcı olan, kişiselleşen bir üslup. Bu iş bittiğinde yarın memleketin en hayati meselesiyle ilgili bir araya gelmesi gereken insanlar bu kırgınlıktan dolayı bir araya gelemiyor. Bu, çok tehlikeli bir durum.”

Çok özel sorular

Akşam, asker, polis ve bürokrat avcısı fuhuş çetesine yönelik soruşturmada dün 8'i kadın toplam 40 askerin 'müşteki' ve 'bilgi veren' sıfatıyla ifadesinin alındığını duyurdu. Ergenekon savcılarından Fikret Seçen tarafından yürütülen soruşturma kapsamında askerlerin, Merkez Komutanlığı'nda polis eşliğinde ifade verdiği belirtilen haberde, öğrenci ve subaylara, baskınlarda ele geçirilen görüntülerin izletildiği, 'Görüntülerdeki siz misiniz?' sorusu yöneltildiği, kadın askerlere bu görüntülerin şantaj için kullanılıp kullanılmadığının da sorulduğu bildirildi.

Pakistan'ın çığlığını kim duyacak?

Radikal, manşet haberinde, dünyanın Pakistan'daki büyük sel felaketine gereken yardımı göstermediğini yazdı. 6 milyon insanın gıda ve temiz suya acil ihtiyacı olduğu, bunların sadece çok küçük bir kesiminin karnını doyurabildiği, yüzlerce köy, anayol ve köprünün sular altında kaldığı, 3.5 milyon çocuğun, kirli su ve sineklerle yayılan ölümcül hastalıklardan dolayı tehlike altında olduğu belirtilen haberde, uluslararası toplumun Taliban imajından dolayı yardım konusunda ağır davrandığı kaydedildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler