Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
BASINÖZETİ – 19 Ağustos 2010 (Haberler)

BASINÖZETİ – 19 Ağustos 2010 (Haberler)

19 Ağustos 2010 Perşembe 09:07
Türkiye Basınından Bugün.
Bakanlık kilitledi HSYK atama yapamıyor

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) krizini manşete taşıyan Milliyet, HSYK'nın, yapısının referandumdan sonra değişme ihtimaline karşı Ergenekon, Balyoz gibi davalardaki özel yetkili savcılık ve mahkemelere yeni hâkim ve savcı ataması yapmak isteyince Adalet Bakanlığının kurulu kilitlediği ve toplantıları bitirdiğini yazdı. Haberde, Kurulun yargı kökenli 4 üyesinin, Ergenekon, Balyoz, Erzincan'daki Ergenekon ve faili meçhul cinayetler dava ve soruşturmalarına bakan İstanbul,Erzurum ve Diyarbakır'daki özel yetkili savcılık ve mahkemelerde görevli hâkim ve savcıların tamamını değiştirmeyi istediğini savunan bakanlığın, taslağı geri çektiği ve kurul toplantılarını bitirdiği, unvanlılar kararnamesinden 59 atama tamamlanırken, kalan 79 atamanın ise bu nedenle yapılamadığı kaydedildi.

Demirtaş: Şartlar oluşursa destekleriz

Milliyet'te yer alan bir başka haberde ise, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde belediyenin yaptırdığı parkın temel atma törenindeki konuşmasında, referandum için aldıkları boykot kararını değerlendirerek, “Yani PKK eylemsizlik kararı aldı diye biz boykot çalışmalarımızdan vazgeçmeyiz. Hükümet taleplerimizi karşılamaya yönelik ciddi adımlar atarsa müzakere süreci başlar, biz de yeni anayasayı destekleriz. Önümüzde daha uzun bir süre var. Hükümet bu süreyi iyi değerlendirmelidir” dediği bildirildi.

Erdoğan'dan daha kapsamlı anayasa mesajı


Radikal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin İzmit mitinginde yaptığı konuşmada, bu Anayasa değişikliğinin daha kapsamlı bir anayasanın kilidi olacağını söylediğini duyurdu. Habere göre Erdoğan, yeni anayasa konusunda şunları söyledi:

“İnşallah 12 Eylül milat olacak. Hukuk, adalet sosyal devlet adına yeni bir başlangıç olacak. Daha kapsamlı bir anayasa için önemli bir adım olacak. Bu yaptığımız değişiklik her şey değil. 2011 genel seçimlerini de farklı kazanacağız. Daha farklı, daha güçlü geleceğiz. O zaman Anayasa üzerinde yapacağımız değişiklik, o değişikliğin kilidini oluşturuyor. Şimdi bu adımı atıyoruz.  Türkiye bu Anayasa ile yoluna devam edemez. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alamaz.  Anayasa'yı değiştirmemiz gerekiyor.”

'Andıç'ta iki savcı karşı karşıya

Akşam, 'İnternet Andıcı' soruşturmasının, dosyayı isteyen İstanbul Başsavcısı Aykut
Cengiz Engin ile Savcı Zekeriya Öz'ü karşı karşıya getirdiğini yazdı. Haberde yer alan iddiaya göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Engin'in Zekeriya Öz'ü arayarak ifade davetiyesini geri çekmesini istedi. Öz'ün bu talebi reddetmesiyle yaşanan restleşmenin ardından iki savcı bu sefer de dosya paylaşımında karşı karşıya geldi. Başsavcılık dosyanın generallerle ilgili kısmının Başsavcıvekiline verilmesini resmen istedi. Bunun üzerine Engin, işlemleri geri almayan Savcı Öz'e, 'Şüphelilere sağlık raporu almalarını söyle'  dedi.

Heron'u soran şehit anasına 'maaş' tehdidi 


Star, Dağlıca, Aktütün, Gediktepe ve Hantepe'de öldürülen 45 askerden 5'inin ailesinin, Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan'la birlikte sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu. Habere göre, bu gelişme üzerine şehit ailelerinin gizli numaralardan aranarak, “davacı olursan şehit maaşı ve tazminatın riske girecek mi hiç düşündün mü” diye tehdit edildikleri bildirildi. Haberde, Hantepe baskınında öldürülen Uzman Çavuş Hasan Say'ın babası Ayhan Say'ın “Bilinmeyen bir numaradan telefon geldi. Bana 'Dava açacak ailelerden misiniz' diye sordu. Ben de 'pazartesiye kadar bir açıklama olmazsa açacağım' dedim. Bana yanıt olarak 'Tazminat ve maaşınızın riske gireceğinden çekinmiyor musunuz' dedikten sonra telefonu kapattı” sözlerine yer verildi.

Baba komada, polis serbest

Taraf, Mersin'de polis tarafından alnından vurulan Nezir Borak'ın hayati tehlikesi sürerken, ailenin teşhis ettiği polisin ise serbest dolaştığını yazdı. Babasının vurulmasına tanık olan Dilan Borak'ın teşhis etmesine rağmen çevik kuvvet polisi hakkında dün de işlem yapılmadığı belirtilen haberde, Mersin Valiliğinin, soruşturma için İçişleri Bakanlığından talep ettiği müfettişi beklediği bildirildi.

ABD'ye 'Ortak çalışmaya hazırız' mesajı verecek


Hürriyet, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun, ABD Dışişleri Müsteşarı William Burns'e yapacağı ziyarete sayılı günler kala Ankara'nın Washington'a mesajlarının netlik kazandığını yazdı. Habere göre, Ankara'nın temaslar sırasında vereceği mesajlar şunlar:

 “Yönetimden isteğimiz kongreyle olan ilişkilerimizde daha fazla yardımcı olmaları. Özellikle İran oylaması ve İsrail'le yaşanan Mavi Marmara olayı, kongrenin Yahudi kesimi tarafından çok olumsuz algılandı. Yönetimden de kongreye, Türkiye'ye yardımcı olacak mesajları daha iyi vermesini isteyeceğiz. Irak konusunda ABD ile görüşlerimiz örtüşüyor.ABD'nin Türkiye'ye askeri teçhizat konusunda ültimatom verdiğine yönelik iddialar kesinlikle doğru değil. Türkiye'nin ekseni kaymadı, ancak artık daha özgür bir politikası var. ABD ile her alanda ortak çalışmaya hazırız ve amaçlar bir olduğu için iyi bir işbirliği sağlayabiliriz, mesajı Washington'da yinelenecek.”

Sigara ve alkole sağlık vergisi...


Sabah, Hükümetin, sigara ve alkolden "sağlık vergisi" alınması için düğmeye bastığını duyurdu. Her bir paket sigara ve içki şişesinden elde edilen gelirin yüzde 1-2'si oranında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) pay alması öngörüldüğü belirtilen haberde, Bu gelirin, Türkiye'nin yılda 4-5 milyar lira harcadığı sanılan akciğer, gırtlak gibi kanser türleri, kalp ve damar hastalıkları gibi sigara ile alkole bağlı hastalıkların tedavisi için kullanılacağı kaydedildi.

(AKnews Kürtçe – Türkçe Bölümü)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları